"Rosja, która w wojnie z Ukrainą błyskawicznie zużywa swoje rezerwy, wykorzystuje nawet 40-letnią bardzo zawodną amunicję" - powiedział cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. W Michalovcach we wschodniej Słowacji rozpoczęła się naprawa sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie. Iran planuje sprzedać Rosji rakiety balistyczne Fateh-110, ale zmodyfikuje ich zasięg poniżej 300 km, by nie łamać ograniczeń nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. W komunikacie wydanym na zakończenie wirtualnego szczytu G7 poinformowano, że grupa będzie nadal wspierać Kijów "sprzętem wojskowym i obronnym", skoncentruje się jednak w najbliższym czasie na dostarczaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej. "Z powodu rosyjskich ataków na ukraińską sieć energetyczną sytuacja w Odessie, jak również w innych regionach kraju jest trudna" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Najważniejsze informacje związane z 292. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 12.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:17

W komunikacie wydanym na zakończenie wirtualnego szczytu G7 z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przywódcy państw grupy ogłosili, że pociągną rosyjskiego dyktatora Władimira Putina do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę.

22:00

Rosja ma nadzieję na długie przerwy w dostawach prądu na Ukrainie po każdym zmasowanym ataku rakietowym na naszą infrastrukturę energetyczną. To ostatnia nadzieja terrorystów - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:51

Ukraina potrzebuje 1 mld dolarów na szybkie przywrócenie infrastruktury krytycznej, aby przetrwać zimę - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu OECD.

20:34

Rosja, która w wojnie z Ukrainą błyskawicznie zużywa swoje rezerwy, wykorzystuje nawet 40-letnią bardzo zawodną amunicję - powiedział cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel amerykańskich sił zbrojnych, który pragnął zachować anonimowość.

Rosjanie czerpią ze starych zasobów amunicji, nawet takich, które liczą 40 lat. Innymi słowy, ładujesz amunicję, trzymasz kciuki i masz nadzieję, że wypali lub że wybuchnie, gdy trafi w cel - powiedział rozmówca Reutera.

20:30

Trzech pirotechników Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zginęło, a dwóch innych zostało rannych podczas operacji rozminowywania w obwodzie donieckim - podała służba prasowa DSNS.

20:15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do przywódców G7 podczas szczytu grupy w formacie online, z prośbą o dostawy broni dalekiego zasięgu, czołgów, broni, amunicji artyleryjskiej i gazu.

20:01

W Michalovcach we wschodniej Słowacji rozpoczęła się naprawa sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie.

W zakładach położonych na terenie jednostki wojskowej będzie pracować do sześciu niemieckich mechaników, którzy będą naprawiać sprzęt pochodzenia zachodniego, czyli haubice i systemy przeciwlotnicze.

19:57

Przygotowywany dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji nie będzie zawierał nowych środków dotyczących sektora energetycznego, a więc nie zagraża naszym interesom narodowym - powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

19:42

Będziemy nalegać na to, by dziewiąty koszyk unijnych sankcji był rozwiązaniem ambitnym wymierzonym w rosyjską gospodarkę. Oczekujemy bardzo jasnego zdefiniowania katalogu sankcji bez szukania dodatkowych wyłączeń - powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

19:40

Iran planuje sprzedać Rosji rakiety balistyczne Fateh-110, ale zmodyfikuje ich zasięg poniżej 300 km, by nie łamać ograniczeń nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - donosi portal Axios, powołując się na przedstawicieli izraelskich władz.

Pierwotnie Teheran miał rozważać sprzedaż rakiet o dalszym zasięgu.

19:33

Kraje Unii Europejskiej nie uzgodniły jeszcze dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, dodając, że ma nadzieję na porozumienie w tym tygodniu.

19:30

1. Korpus Armii Rosyjskiej mobilizuje kobiety w celu uzupełnienia strat. Pierwszych 28 kobiet zostało powołanych do wojska w Donbasie i wysłanych na szkolenie - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Nie ma doniesień na temat tego, jakie funkcje zmobilizowane kobiety miałyby pełnić w szeregach armii.

19:28

Reżim autorytarny jest straszny; ryzykowne jest, gdy wszystko zależy od jednej osoby. I dlatego, gdy osoba taka odchodzi, instytucje przestają działać - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym Davidowi Lettermanowi, znanemu amerykańskiemu prezenterowi telewizyjnemu. Zapytany po raz kolejny o możliwość użycia broni jądrowej przez Putina odparł, że ten nie odważy się jej użyć, ponieważ "kocha życie i boi się śmierci".

Widziałem go i widziałem jego chęć do życia. On bardzo kocha życie - siedzi nawet za długim stołem... ponieważ boi się Covid-19 lub czegoś innego - powiedział ukraiński przywódca. 

Zapytany o plany na przyszłość w polityce, Zełenski powiedział: Nawet o tym nie myślę. Będę szczery - bardzo chcę pojechać nad morze. Po prostu pojechać na wybrzeże i napić się piwa

19:21

W komunikacie wydanym na zakończenie wirtualnego szczytu G7 poinformowano, że grupa będzie nadal wspierać Kijów "sprzętem wojskowym i obronnym", skoncentruje się jednak w najbliższym czasie na dostarczaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej.

Przywódcy krajów G7 uzgodnili, że będą nadal razem "wzmacniać potencjał militarny Ukrainy" i koordynować swoje działania w tym obszarze.

19:13

Spodziewam się zimą w Europie kolejnej fali setek tysięcy ukraińskich uchodźców z powodu "warunków nie nadających się do życia" - powiedział Szef Norweskiej Rady ds. Uchodźców Jan Egeland, cytowany przez agencję Reutera.

18:55

1. Korpus Armii Rosyjskiej mobilizuje kobiety w celu uzupełnienia strat; pierwszych 28 kobiet zostało powołanych do wojska w Donbasie i wysłanych na szkolenie - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Pierwsze kobiety zostały zmobilizowane i wysłane na szkolenie przez komendę uzupełnień w dzielnicy Kalininskiej w okupowanym przez Rosjan Doniecku - przekazał sztab.

18:32

Małżonka prezydenta Francji Brigitte Macron przyjęła w Pałacu Elizejskim pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską. 

Tematem rozmowy była operacja Bocian, która pozwoliła na leczenie we Francji dzieci z Ukrainy chorych na raka oraz sytuacja 20 tys. dzieci, które uczą się we francuskich szkołach. Panie dyskutowały także o fundacji założonej przez Ołenę Zełenską, która zajmuje się organizowaniem funduszy na odbudowę szpitali na wschodzie Ukrainy - poinformowały osoby z otoczenia pierwszej damy Francji.

18:12

Przede wszystkim potrzebujemy systemu obrony przeciwrakietowej. Broni, która będzie chronić nasze niebo, wyłączać i ratować naszą infrastrukturę, życie naszych cywilów. Mamy oczywiście system Patriot, system IRIS-T, który otrzymaliśmy od Niemiec, system Crotale, który otrzymaliśmy od Francji - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie udzielonym francuskiej telewizji LCI-TF1.

Teraz liczymy też na pomoc francuskiego systemu Mamba (...) To są rzeczy, które naprawdę mogą uratować, ochronić naszą infrastrukturę. O tym właśnie rozmawiamy z francuskim przywódcą. I jesteśmy wdzięczni Francji za dostarczenie nie tylko systemu Crotale, ale także haubic CAESAR, które sprawdziły się na polu walki i naprawdę pomagają nam bronić naszej wolności i demokracji - dodał ukraiński premier.

Potrzebujemy też pocisków artyleryjskich wszelkiego kalibru (...) Rosja wystrzeliwuje codziennie w kierunku armii ukraińskiej od 50 do 70 tysięcy pocisków artyleryjskich. Każdego dnia potrzebujemy do obrony co najmniej jedną trzecią tej liczby - tłumaczył Szmyhal.

17:46

Rosja używa przeciwko nam ukraińskich rakiet, które przekazaliśmy jej w ramach porozumienia z 1990 roku, znanego jako Memorandum Budapesztańskie, dzięki czemu miała nam zapewnić bezpieczeństwo - powiedział zastępca ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki w wywiadzie opublikowanym przez "New York Times".

Po zmasowanym ataku rakietowym w październiku przedstawiciele ukraińskiego wywiadu zauważyli w gruzach szczątki poddźwiękowego pocisku manewrującego Ch-55, zaprojektowanego w latach 70. do przenoszenia głowicy jądrowej. Głowica została usunięta i dodano balast, aby ukryć fakt, że pocisk nie miał ładunku - napisał "NYT", cytując generała Wadyma Skibickiego, zastępcę szefa wywiadu Ukrainy. Informacja ta została potwierdzone przez Pentagon i brytyjski wywiad wojskowy.

W ramach porozumienia z 1990 roku, znanego jako Memorandum Budapesztańskie, Ukraina zgodziła się zrzec się swojego arsenału nuklearnego - wówczas trzeciego co do wielkości na świecie, odziedziczonego po upadłym Związku Radzieckim - i przekazać wszystkie głowice nuklearne Rosji do likwidacji w zamian za zapewnienie bezpieczeństwa - przypomniał "NYT".

Przekazano również wszystkie rakiety balistyczne, bombowce strategiczne Tu-160 i Tu-95 - powiedział generał Skibicki. Teraz z tych bombowców ostrzeliwują nas rakietami Ch-55. Byłoby lepiej, gdybyśmy przekazali je USA - dodał. 

16:52

Potwierdziliśmy jeszcze raz, że Polska i Niemcy wspólnie twardo i solidarnie stoją po stronie Ukrainy. Stwierdzamy, że nasze kraje należą do państw najbardziej wspierających Ukrainę i obiecujemy też, że tak pozostanie - oświadczył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier po rozmowach z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. 

W tych zimowych miesiącach ważne jest to, byśmy my, Niemcy i Polska, wspierali ludzi w Ukrainie, aby rosyjska strategia, by atakować cywilną infrastrukturę, co ma zmęczyć ludność, doprowadzić do dalszych fal uchodźców, nie mogła się powieść - powiedział Steinmeier. Dodał, że ma ogromny szacunek dla Polaków za przyjmowanie ukraińskich uchodźców.

16:50

W obwodzie brzeskim na Białorusi w pobliżu granicy z Ukrainą przemieszczają się 24 jednostki sprzętu wojskowego, w tym cztery przyczepy z czołgami T-80, bateria moździerzy, pojazdy łączności i sprzęt inżynieryjny - poinformował niezależny kanał na Telegramie Biełaruski Hajun.

Kanał podał, że według informacji oficjalnej propagandy białoruskiej są to przygotowania do rozpoczęcia kolejnego etapu ćwiczeń bojowych tzw. wspólnego regionalnego zgrupowania Sił Zbrojnych Rosji i Białorusi.

15:25

Liczba uchodźców w Polsce w ciągu ostatnich miesięcy i tygodni wzrosła. Szacujemy, że obecnie jest ich około 3 milionów. Rozmawialiśmy z panem prezydentem o tym, bo prawdopodobnie będzie to oznaczało wzrost liczby uchodźców z Ukrainy w Niemczech - podkreślił Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

14:22

Watykan jest odpowiednim miejscem na dialog w sprawie pokoju w Ukrainie - ocenił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Jesteśmy gotowi - zapewnił. 

Podczas rozmowy z dziennikarzami w Senacie Włoch w Rzymie kardynał Parolin podkreślił: "Staraliśmy się zaoferować możliwość spotkania ze wszystkimi i zachowania równowagi. Oferujemy miejsce, w którym strony będą mogły się spotkać i rozpocząć dialog. To one ustalą metodologię prac i tematy".

13:53

W niedzielę ukraińskie wojska przeprowadziły dwa skuteczne ataki na zgrupowania rosyjskich sił w miejscowościach Majske koło Melitopola oraz Połohy, na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformowała agencja UNIAN za lokalnymi mediami.

13:24

W ostrzale miejscowości Hirnyk w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a 10 zostało rannych - powiadomiła prokuratura generalna Ukrainy. Kolejny ostrzał Chersonia doprowadził do śmierci jednej osoby, a dwie osoby są ranne.

12:44

Codzienne rosyjskie ostrzały i ataki rakietowe uderzyły w osiem obwodów na północy, wschodzie i południu Ukrainy w dniach 11-12 grudnia, poinformowali gubernatorzy regionów w swoich codziennych aktualizacjach. Ostatniej doby co najmniej jeden cywil został zabity, a co najmniej 13 rannych.

 

12:39

Tej zimy jesteśmy bezpieczni. Energetyczny szantaż Rosji się nie powiódł - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ostrzegła jednak, że następna zima może być większym wyzwaniem.

"Europa musi zwiększyć wysiłki na kilku polach. Jest możliwe, że Rosja odetnie resztę dostaw gazu. Chiny mogą znieść restrykcje covidowe, a to spowoduje wzrost zapotrzebowania do poziomu sprzed pandemii. Tej zimy korzystamy z wyjątkowo łagodnej aury. Za rok może być inaczej. Mimo działań, które podjęliśmy może nam zabraknąć do 30 mld m3 gazu w następnym roku" - oceniła von der Leyen. 

12:24

Przeszkodą dla stosowania przez Rosjan irańskich dronów Shahed-136 może być porywisty wiatr czy warunki sprzyjające oblodzeniu skrzydeł. Same mrozy nie wpływają jednak na możliwość ich użycia - powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

Rosjanie, jak dodał, wysyłają drony do ataków na Ukrainę z regionu Morza Czarnego i Azowskiego.

12:12

Straty rosyjskie od początku inwazji na Ukrainę: 94760 żołnierzy, 2966 czołgów, 5928 wozów bojowych i 1929 systemów artyleryjskich.

11:40

Wypowiedź rzecznika Kremla Dmitija Pieskowa sugeruje, że obecne minimalne cele polityczne Rosji w wojnie na Ukrainie są niezmienione, ale jest mało prawdopodobne, by rosyjskie wojsko było teraz w stanie je zrealizować - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja prawdopodobnie nadal dąży do objęcia kontrolą całości obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Rosyjscy planiści wojskowi prawdopodobnie nadal stawiają sobie za priorytet posuwanie się w głąb obwodu donieckiego" - napisano.

11:38

Rosja kontynuuje dewastację Doniecka.

11:21

Placówki dyplomatyczne Ukrainy nadal otrzymują zakrwawione przesyłki; tym razem trafiła ona do ambasady w Grecji - powiadomił w poniedziałek rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko. Dodał, że MSZ w Kijowie odnotowało już 33 podobne groźby.

Rzecznik przekazał, że adres nadawcy jest taki sam, jak w przypadku poprzednich przesyłek: to salon samochodowy Tesla w niemieckim Sindelfingen.

11:00

SSU zatrzymało w obwodzie mikołajowskim kolaboranta, który sprzedawał zrabowane przez Rosjan mienie Ukraińców. W czasie okupacji Snihuriwki sprzedawał produkty skradzione przez Rosjan z miejskich sklepów.

10:44

Supermarket w Odessie. Wielu mieszkańców miasta pozostaje bez prądu po wczorajszych rosyjskich atakach.

10:35

"Jest niezwykle mało prawdopodobne, że Białoruś zaatakuje Ukrainę w przewidywalnej przeszłości (...). Ponadto, biorąc pod uwagę bardzo ograniczoną efektywną siłę militarną będącą w dyspozycji Mińska, ewentualna interwencja Białorusi co najwyżej na pewien czas odciągnie ukraińskie siły lądowe z innych części teatru działań" - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

10:31

Wciąż nie ma jeszcze porozumienia w sprawie kolejnego - dziewiątego - pakietu sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Wyraził nadzieję, że porozumienie uda się osiągnąć w poniedziałek lub wtorek.

09:51

Grupa prawników z międzynarodowej organizacji pozarządowej Global Rights Compliance (GRC) pracowała w wyzwolonym Chersoniu, zbierając dowody rosyjskich przestępstw seksualnych, popełnionych na cywilach w trakcie okupacji - powiadomiła agencja Reutera.

To część szerokiego wsparcia międzynarodowego dla władz Ukrainy, które dokumentują rosyjskie zbrodnie, popełnione w czasie  inwazji.

09:32

"Rosja już przegrała — mobilizacja tylko opóźnia jej porażkę. Po wyzwoleniu przez Ukrainę swoich terytoriów i oficjalnej klęsce Federacji Rosyjskiej należy zrobić wszystko, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu ru-agresji. To proste: trybunał, wyroki dla autorów wojen i Ukraina jako członek NATO" - napisał na Twitterze Mychailo Podoljak.

09:28

Strategicznym błędem jest rozważanie, że Rosja ma prawo wymagać gwarancji bezpieczeństwa od kogokolwiek - powiedział w poniedziałek w Brukseli Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP przed rozpoczęciem spotkania unijnych szefów dyplomacji. Dodał, że to Europa potrzebuje gwarancji od Rosji.

"To nie Rosja potrzebuje dzisiaj gwarancji bezpieczeństwa, ale Europa potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji" - dodał.

09:25

W okupowanym Ługańsku na pomniku Tarasa Szewczenki umieszczono tablicę nazywającą go "rosyjskim poetą".
W rzeczywistości literackie dziedzictwo Szewczenki jest uważane za fundament współczesnej literatury ukraińskiej. W 1847 aresztowany za antycarskie wiersze.

08:54

W przedsiębiorstwach państwowych na Białorusi rozpoczęto zbiórki pieniędzy, rzekomo na potrzeby tamtejszego Związku Weteranów Działań Zbrojnych na Terytoriach Państw Trzecich; w rzeczywistości chodzi jednak o wsparcie rosyjskich rezerwistów walczących na Ukrainie - powiadomił ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

08:19

08:14

Władimir Putin ma gotowy plan ucieczki do Ameryki Południowej na wypadek przegranej wojny w Ukrainie - zdradził jego były doradca. Kreml rozpoczął przygotowania do ewakuacji prezydenta Rosji już wiosną. Miałby schronić się w Wenezueli albo w Argentynie - twierdzi Abbas Gallyamow, który w przeszłości przygotowywał przemówienia Putina.

07:11

Minister obrony Szwecji ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Będą to w szczególności systemy obrony powietrznej, komponenty do innego rodzaju systemu obrony przeciwlotniczej oraz amunicja zimowa dla ukraińskiej armii.

07:04

Siły ukraińskie na północnych obrzeżach Bachmutu zniszczyły most kolejowy, co utrudniło wojskom rosyjskim posuwanie się.

06:52

Sztab Generalny Ukrainy ostrzegł przed atakami rakietowymi na terenie całego kraju.

06:09

Prezydent USA Joe Biden podkreślił podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim, że USA priorytetowo traktują wysiłki na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy poprzez oferowaną pomoc - poinformował w komunikacie Biały Dom.

05:46

Wojska rosyjskie zaatakowały, wykorzystując głównie irańskie drony, południowe obwody Ukrainy wraz z Odessą w nocy z piątku na sobotę. Celem tych ataków były przede wszystkim obiekty infrastruktury energetycznej.

Zełenski podkreślił, że "bardzo trudna sytuacja", jeśli chodzi o dostawy prądu, jest także w innych rejonach, do których zaliczył m. in. Lwów, Winnicę, Kijów, Tarnopol i Sumy.

Od kilku tygodni rosyjskie ataki koncentrują się na ukraińskiej infrastrukturze energetycznej, powodując znaczne zniszczenia w tym sektorze i problemy z dostawami prądu i wody.

05:33

Z powodu rosyjskich ataków na ukraińską sieć energetyczną sytuacja w Odessie, jak również w innych regionach kraju jest trudna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.

"Robimy wszystko, żeby przywrócić światło w Odessie" - zapewnił Zełenski.

05:19

Ukraina dostaje niemiecką broni - tylko jaką? Nie dostajemy, przynajmniej na razie, czołgów Leopard 2, których potrzebujemy najbardziej - powiedział w niedzielę wieczorem ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w niemieckiej telewizji ARD.

05:03

Ukraińska armia wznowi wkrótce, jeśli tylko pogoda będzie sprzyjająca, kontrofensywę przeciwko rosyjskiemu okupantowi - zapowiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas spotkania w Odessie z szefem szwedzkiego resortu obrony Palem Jonsonem.