Koncern Ruag wystąpił z oficjalnym wnioskiem do Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (Seco) Szwajcarii o zgodę na odsprzedaż do Niemiec 96 nieużywanych czołgów Leopard 1. Po remoncie wozy miałyby trafić na Ukrainę.

O sprawie pisze dziennik "Luzerner Zeitung", powołując się na informacje Schweizer Radio und Fernsehen.

Siedem lat temu firma Ruag kupiła we Włoszech - i nadal tam przechowuje - 96 leopardów pierwszej generacji. Maszyny są niesprawne i zostały pozyskane, aby posłużyć do wykorzystania na części zamienne albo zostać  odsprzedane.

Chęć odkupienia wozów zgłasza niemiecki producent leopardów - koncern Rheinmetall. Firma nie kryje, że niezdatne do użytku wozy zamierza wyremontować i przekazać walczącej w rosyjską agresją Ukrainie.

Ten właśnie zamiar powoduje, że na eksport leopardów nie zgadzają się szwajcarskie władze federalne.

Ruag już kilkakrotnie sondował, czy istnieje możliwość przekazania - poprzez Niemcy - czołgów Ukrainie i spotykał się z nieoficjalnymi, ale negatywnymi odpowiedziami. Tym razem koncern zdecydował się wystosować oficjalny wniosek, aby uzyskać urzędową odpowiedź.

"Chcielibyśmy uzyskać oficjalną decyzję od Seco, abyśmy mogli lepiej rozpoznać opcje biznesowe" - stwierdziła rzeczniczka Ruag Kirsten Hammerich, cytowana przez SRF. 

Reagując na informacje o złożonym przez Ruag wniosku, członek Rady Związkowej (pełniącej w Szwajcarii rolę rządu)  Werner Salzmann stwierdził, że w żadnym wypadku nie powinno się zezwolić na odsprzedaż leopardów.

Z mojego punktu widzenia to jest niemożliwe, ponieważ w ten sposób Ukraina byłaby jednostronnie faworyzowana. A to jest niedopuszczalne w świetle prawa neutralności - oznajmił Werner Salzmann.

Innego zdania jest Franziska Roth, będąca także członkinią Rady Związkowej. Jak zaznaczyła, ona również widzi duże przeszkody, aby Ruag mógł przekazać czołgi Rheinmetall, ale zasadniczo jest "otwarta na pośrednią pomoc zbrojeniową dla Ukrainy" i "z niecierpliwością czeka na odpowiedź" Seco.