Ukraińcy szykują się do kontrofensywy. Elementem przygotowań są nie tylko uderzenia w logistykę sił rosyjskich, ale i działania informacyjne. Ukraiński resort obrony opublikował nagranie, na którym jeden z przekazanych przez Wielką Brytanię czołg Challenger 2 równa z ziemią "zęby smoka", fortyfikacje powszechnie stosowane przez Rosjan.

"Zęby smoka" to żelbetowe fortyfikacje utrudniające przemieszczanie się pojazdów opancerzonych. Wysokość jednego "zęba" waha się od 90 do 120 cm. Po raz pierwszy zastosowano je podczas II wojny światowej.

Ten rodzaj fortyfikacji powszechnie jest stosowany na granicy Rosji i Ukrainy. Utworzono je m.in. na terenie rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego, o czym w listopadzie 2022 roku poinformował gubernator Wiaczesław Gładkow.

Te same żelbetowe bloki zastosowali najemnicy Grupy Wagnera, którzy utworzyli linię obronną w części okupowanego przez Rosjan obwodu ługańskiego we wschodniej Ukrainie. Nazwano ją "linią Prigożyna".

Fortyfikacje, jak przekazało brytyjskie Ministerstwo Obrony, wzniesiono również w pobliżu okupowanego przez siły rosyjskie Mariupola w południowej Ukrainie.

Ukraiński resort obrony opublikował w czwartek w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak jeden z przekazanych przez Wielką Brytanię czołgów Challenger 2 równa z ziemią "zęby smoka".

"Challenger 2: Jeśli istnieje coś takiego, jak 'zęby smoka', musi istnieć 'smoczy dentysta'" - napisano, sugerując, że Ukraińcom nie straszny żaden rodzaj rosyjskich umocnień.

Wielka Brytania dała przykład

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zapowiedział, że przekaże Ukrainie czołgi zachodniej produkcji. Mowa o 14 czołgach Challenger 2 i wozach wsparcia.

Premier Rishi Sunak powiedział o tym prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu w rozmowie telefonicznej 14 stycznia. 11 dni później podobne decyzje ogłosiły władze Niemiec (czołgi Leopard 2) i Stanów Zjednoczonych (czołgi Abrams).

29 stycznia pierwsi ukraińscy żołnierze przybyli na Wyspy Brytyjskie, by rozpocząć szkolenie na czołach Challenger 2. 27 marca żołnierze po ukończonym szkoleniu wrócili do kraju - wtedy też pierwsze czołgi zostały przekazane Ukrainie.