"(...) Są dowody, że Rosja przygotowuje nową szeroko zakrojoną ofensywę, która może się rozpocząć przed końcem lutego 2023 roku" - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej porozumieli się w czwartek w Brukseli w sprawie przyjęcia 9. pakietu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę. Koordynator Departamentu Stanu USA ds. sankcji ambasador Jim O'Brien powiedział, że "sankcje wobec Rosji odnoszą swój skutek, ograniczając zdolności Rosji do prowadzenia wojny". Rosjanie ostrzelali miejscowości w obwodach chersońskim i zaporoskim. Eksplozje słychać było także w Charkowie. Najważniejsze informacje związane z 295. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 15.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:17

Dzięki czeskiej prezydencji nasza propozycja dodatkowych 18 miliardów euro na przyszły rok dla Ukrainy została dziś przyjęta - powiedziała na konferencji po szczycie UE szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

23:08

Wprowadziliśmy zakaz inwestycji w sektor wydobywczy w Rosji. Tego zakazu do tej pory nie było, a to bardzo ważna forma nacisku na Rosję - poinformował premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE.

Dodał, że udało się utrzymać przekonanie, iż "pokój musi być dobry i zwycięski dla Ukrainy oraz Europy".

22:47

Stany Zjednoczone nie pozwolą, by rosyjskie komentarze dyktowały pomoc w zakresie bezpieczeństwa, jaką administracja prezydenta Joe Bidena zapewnia Ukrainie - powiedział w czwartek Patrick Ryder, rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA, odnosząc się do rosyjskich gróźb ws. ewentualnego przekazania Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot.

22:28

Działania rządu Portugalii nie są zbieżne z oczekiwaniami obywateli tego kraju wobec pomocy Ukrainie, a socjalistyczny gabinet Antonia Costy za mało popiera walkę tego kraju z rosyjską inwazją - ocenił lizboński portal Observador.

21:55

Siły USA rozpoczną wkrótce w Niemczech szkolenie ukraińskich jednostek o liczebności batalionów - ogłosił rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder.

Jak dodał, spodziewa się, że co miesiąc szkolenie odbywać będzie 500 żołnierzy.

21:49

Ukraina jest obecnie w stanie skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi na kluczową infrastrukturę, ale są dowody, że Rosja przygotowuje nową szeroko zakrojoną ofensywę, która może się rozpocząć przed końcem lutego 2023 roku - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

21:42

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej porozumieli się w czwartek w Brukseli w sprawie przyjęcia 9. pakietu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę.

21:25

Udział w obchodzeniu sankcji na Rosję spotka się z bardzo, bardzo surowymi sankcjami na zaangażowane podmioty i państwa, które wspomagają ten proceder - powiedział koordynator amerykańskiego Departamentu Stanu ds. sankcji ambasador Jim O'Brien.

Zapewnił też, że sankcje odnoszą swój skutek, ograniczając zdolności Rosji do prowadzenia wojny.

20:47

"W miejscowościach Łyman i Świętogórsk w obwodzie donieckim we wschodniej części kraju przywrócono dostawy energii elektrycznej" - przekazał wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło. "Ekipy remontowe pracują w innych osadach" - dodał. Pracę utrudnia zaminowanie przez Rosjan wielu rejonów w okolicy. 

20:38

W obwodzie kijowskim odnowiono już ponad 4,5 tys. obiektów zniszczonych przez Rosjan. To m.in. budynki mieszkalne czy placówki edukacyjne.

19:53

"Z takim wrogiem jak Rosja należy walczyć do samego końca" - oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, generałem Markiem Milleyem.

19:30

W Rosji pojawiły się ogłoszenia o naborze chętnych do pracy przy kopaniu okopów i budowie umocnień na okupowanych terytoriach obwodów zaporoskiego i ługańskiego we wschodniej Ukrainie oraz rosyjskim obwodzie biełgorodzkim - podają rosyjskie media niezależne. Informacje przekazał na Telegramie niezależny rosyjski kanał Możem Objasnit', który opublikował linki do takich ogłoszeń na rosyjskich portalach. 

19:12

Szef Rady Europejskiej Charles Michel naciska na unijnych przywódców, by w trakcie czwartkowego szczytu w Brukseli doszło do porozumienia ws. unijnych sankcji na Rosję. W trybie pilnym ma być zwołane posiedzenie ambasadorów państw członkowskich przy UE - przekazało Polskiej Agencji Prasowej źródło unijne.

18:56

"Eksplozje w Charkowie. Wróg ostrzeliwuje infrastrukturę" - przekazał mediach społecznościowych mer Charkowa Ihor Terechow. Polityk apeluje do mieszkańców o pozostanie w schronach. 

18:42

Cytat

Ukraina bardzo wysoko ocenia postawę Polski i Litwy w sprawie sankcji przeciwko Rosji. Oba kraje zajmują w tej sprawie bardzo pryncypialną pozycję.
powiedział przebywający z wizytą w Kijowie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch

18:37

"Nie będzie zawieszenia broni w walkach z rosyjskim okupantem na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok" - oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow, cytowany przez agencję Reutera. "Całkowite zawieszenie broni nastąpi dopiero wtedy, gdy na naszej ziemi nie będzie już ani jednego okupanta" - dodał generał. Również Rosja odrzuca możliwość zawarcia rozejmu na okres świąt. Pytany o to, czy Moskwa otrzymała taką propozycję ze strony Kijowa rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że nikt "nie składał takiej oferty". "Tego tematu nie ma na agendzie" - dodał. 

18:23

Polska wycofała w Brukseli swój sprzeciw wobec podatku od korporacji. W ten sposób odblokowała cały pakiet unijnych decyzji, w tym pomoc dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro - informowała korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon.

17:48

Dwa tiry z darami dla Ukrainy, które zostały zebrane we wrocławskich szkołach, wyjechały z Wrocławia. "Mieszkańcy Ukrainy liczą na każdą pomoc, choć najbardziej wyczekują pokoju, ciepła i zakończenia wojny" - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

17:00

Szef chersońskich władz Jarosław Januszewycz poinformował, że w dziesięciu miejscowościach w obwodzie przywrócono stałe dostawy wody. 

16:27

"Jestem przekonany, że gdzieś za Uralem Rosja przygotowuje nowe wojska w liczbie około 200 tys. żołnierzy i podejmie kolejną próbę zaatakowania Kijowa" - ocenił naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "Economist". W ocenie Załużnego błędem jest koncentrowanie się wyłącznie na niedostatkach rosyjskiej mobilizacji, ogłoszonej we wrześniu przez prezydenta Władimira Putina. "Mobilizacja zadziałała. To nieprawda, że ich problemy są tak poważne, że ci ludzie nie będą walczyć. Będą. Car mówi im, że mają iść na wojnę i oni idą. Studiowałem historię dwóch wojen czeczeńskich i było tak samo. Może nie są zbyt dobrze wyposażeni, lecz i tak stanowią dla nas problem. Szacujemy, że dysponują rezerwą liczącą od 1,2 mld do 1,5 mln ludzi" - oznajmił dowódca.

15:50

Polska wstrzymuje zatwierdzenie podatku od wielkich korporacji. Problem w tym, że jest to pakiet obejmujący 4 decyzje, w tym dotyczącą 18 mld euro pomocy makrofinasowej dla Ukrainy.

15:32

Rosyjskie rakiety wystrzelone przez rosyjskie samoloty spadły na Orichiw, miasto w obwodzie zaporoskim. Dwóch pracowników służb miejskich zostało rannych - informuje na Telegramie Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego.

14:51

"Najbliższe pół roku będzie decydujące w walce z rosyjską agresją; główne zadania, jakie czekają nas w tym okresie, to m.in. przeciwdziałanie terrorowi energetycznemu Kremla, pomoc Ukrainie zimą, wsparcie militarne dla Kijowa i skuteczna dyplomacja" - oznajmił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online na forum Rady Europejskiej. "To jest wojna przeciwko Ukrainie, ale też przeciwko każdemu z was, ponieważ ostateczne cele Rosji sięgają znacznie dalej niż granice Ukrainy i (pozbawienie) nas suwerenności. (Dlatego) kolejne pół roku będzie wymagało podjęcia jeszcze większych wysiłków niż poprzedni taki okres" - podkreślił Zełenski. Nagranie z wystąpieniem polityka zostało opublikowane na jego koncie na Facebooku. 

14:00

Piętnastu separatystów z Donbasu, którzy podczas obecnej wojny wzięli udział w walkach po stronie Rosji, zostało skazanych za zdradę stanu - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wszyscy otrzymali wyroki 15 lat więzienia.

13:25

Od stycznia 2023 roku Pentagon znacząco zwiększy zakres i skalę szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w bazie w Niemczech; dotychczas ćwiczyło tam około 300 wojskowych w ciągu miesiąca, a niebawem będzie to 600-800 osób, czyli grupa o liczebności batalionu - poinformował dziennik "New York Times".

13:00

Internauci donoszą o eksplozjach na obszarach przygranicznych regionu Sumy z Federacją Rosyjską. Czekamy na oficjalne informacje.

12:46

Rosyjskie straty od początku inwazji na Ukrainę: 96590 żołnierzy, 2975 czołgów, 1943 systemy artyleryjskie, 1644 drony, 5946 wozów bojowych.

12:27

Kongresmeni Steve Cohen (Partia Demokratyczna) i Joe Wilson (Partia Republikańska) przedstawili rezolucję, która wzywa prezydenta USA Joe Bidena do "ograniczenia przywilejów Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ". Jak informuje magazyn "Foreign Policy", apel zawiera wezwanie do podjęcia działań zmierzających również do wykluczenia Rosji z RB ONZ.

12:08

Walki z rosyjskimi wojskami trwają obecnie niemal wyłącznie w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie kraju. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano tam 388 starć z wrogiem, podczas gdy na południu, na kierunkach zaporoskim i chersońskim, zaledwie trzy - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego generał Ołeksij Hromow.

11:56

"Polskie władze nie chcą spojrzeć prawdzie w oczy i odmawiają uznania realiów tragicznego wypadku" - powiedział Dmitrij Pieskow. W ten sposób rzecznik Kremla skomentował uchwałę polskiego Sejmu, uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Znalazła się niej również zgłoszoną przez PiS poprawka dotycząca katastrofy smoleńskiej. Do sprawy odniosła się także rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

11:42

Wyrok 12,5 roku więzienia otrzymał mieszkaniec Chabarowska, który - według rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa - usiłował przekazać tajne informacje służbom specjalnym Ukrainy - podały rosyjskie media niezależne.

Według Mediazony domniemane tajne informacje, o których mówi FSB, dotyczyły mostów.

11:23

W Chersoniu rosyjski pocisk trafił w budynek, w którym znajduje się punkt pomocy medycznej i dostaw humanitarnych - poinformowało regionalne centrum medycyny ratunkowej i medycyny katastrof.

11:10

Co najmniej dwie osoby zginęły w kolejnym rosyjskim ostrzale Chersonia na południu Ukrainy. Wróg ponownie uderzył w centrum miasta, około 100 metrów od siedziby regionalnych władz - poinformował na Telegramie zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

11:02

Syn Jewgienija Prigożyna walczy w mundurze NATO. Wcześniej Prigożyn skrytykował Rogozina za występowanie na froncie w barwach Sojuszu.

10:25

W okupowanej czasowo Kadijiwce w obwodzie ługańskim słychać było potężną eksplozję. Prawdopodobnie doszło do niej w koszarach z rosyjskim personelem - informuje szef Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj.

10:14

Od początku przyszłego roku Pentagon zwiększy dwukrotnie liczbę żołnierzy ukraińskich szkolonych w bazie w Grafenwoehr w Niemczech - informuje "New York Times", powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

10:09

Wyzwolone tereny w zachodniej części Chersońszczyzny zostały zaatakowane przez siły wroga z dział, wyrzutni rakietowych, czołgów, moździerzy i dronów. Odnotowano aż 86 ostrzałów w ciągu doby. Oprócz budynków mieszkalnych uszkodzono m.in. siedzibę administracji obwodu chersońskiego, a także m.in. zakład stoczniowy, szkołę, sklep i magazyny - powiadomił na Telegramie gubernator obwodu.

09:58

Kancelaria Prezydenta pokazała zdjęcia mostu przez Siwierski Doniec, prowadzącego z miasta do wsi Tatianiwka i Ławry Świętohirskiej. Jest całkowicie zniszczony przez walki.

09:25

Trzy osoby, w tym ośmioletni chłopiec, zginęły, a 13 zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował szef regionalnych władz Jarosław Januszewycz. Ponadto dwóch cywilów poniosło śmierć w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.

08:38

Ani odbywające ćwiczenia oddziały białoruskie, ani wysłane na Białoruś jednostki zmobilizowanych rosyjskich rezerwistów nie stanowią obecnie siły zdolnej przeprowadzić udane natarcie na północną Ukrainę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"W dniu 13 grudnia 2022 roku Białoruś przeprowadziła nagłą inspekcję gotowości bojowej swoich sił zbrojnych. Ćwiczenia mają się odbywać w północno-zachodniej części kraju, z dala od granicy z Ukrainą. Ponadto Rosja wysłała ostatnio na Białoruś dodatkowe jednostki zmobilizowanych rezerwistów. Białoruś odegrała kluczową rolę wspomagającą w natarciu Rosji na Kijów z 24 lutego 2022 roku. Jednak ćwiczące oddziały białoruskie i jednostki rosyjskie prawdopodobnie nie będą obecnie stanowić siły zdolnej do przeprowadzenia udanego nowego natarcia na północną Ukrainę" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

08:26

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę w najnowszym raporcie na sygnały z Kremla. Najnowsze informacje dotyczą odłożenia przez Władimira Putina dorocznego orędzia do parlamentu. Zdaniem ISW Putin, wśród rosnącej krytyki, obawia się o swój wpływ na przestrzeń informacyjną w Rosji.

08:18

08:13

Minionej doby Rosjanie zabili dwóch cywilów w obwodzie donieckim — w Bachmucie i Rozdoliwce, cztery osoby zostały ranne w obwodzie donieckim — mówi szef Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko.

07:38

Pojawiły się doniesienia o nocnych eksplozjach w Charkowie i Chersoniu. Czekamy na oficjalne informacje.

07:02

Decyzja Putina o przełożeniu jego dorocznego przemówienia na Zgromadzeniu Federacji Rosyjskiej wskazuje, że Putin jest niepewny swojego wpływu na rosyjską przestrzeń informacyjną w obliczu rosnącej krytyki jego przebiegu inwazji - komentuje w raporcie ISW.

06:29

Tajną bronią Ukrainy są zwykli ludzie szpiegujący rosyjskie siły, pisze "Wall Street Journal". Przytacza przykłady przekazywania wojsku informacji przydatnych w walce z okupantem.

Gazeta podaje, że np. w mieście Chersoń duży sklep z elektroniką służył rosyjskim siłom jako szpital polowy, koszary i magazyn żywności. W minionym roku lokalni ukraińscy aktywiści wysyłali wojsku zdjęcia przez zaszyfrowany kanał Telegram. Pozwoliło to namierzyć sklep i całkowicie go zniszczyć.

06:00

Rosjanie nadal wywierają presję na pracowników czasowo okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże, zmuszając ich do podpisywania umów z fałszywą "Organizacją operacyjną elektrowni jądrowej Zaporoże" lub innymi przedsiębiorstwami Rosatomu - informuje Energoatom.

05:25

W okupowanym Symferopolu na półwyspie krymskim zaczęła pojawiać się reklama, która przekonuje mieszkańców do przeprowadzki do Krasnodaru, miasta leżącego na terenie Rosji. Zdjęcia z lokalnych sieci społecznościowych.

05:19

Kanada cofnie wyłączenie, które zwalniało turbiny gazociągu Nord Stream z kanadyjskich sankcji na rosyjski przemysł naftowy i gazowy - podała agencja Bloomberg, powołując się na wysokiego rangą kanadyjskiego urzędnika.

Według raportu Bloomberga decyzja została przekazana rządom Niemiec i Ukrainy i oczekuje się, że Kanada ogłosi ją jeszcze dziś.

05:12

Jak wyjaśnił "Washington Post", systemy tzw. Joint Direct Attack Munition (JDAM) mogą być zainstalowane w różnych rodzajach broni. Wojsko amerykańskie użyło tej technologii w bombach o wadze 1000 kg. Zazwyczaj są w nie wyposażone bombowce i myśliwce.

"Nie było od razu jasne, czy prezydent Biden lub któryś z jego głównych doradców ds. bezpieczeństwa narodowego zatwierdził proponowany transfer JDAM-ów na Ukrainę. (...) Nie wiadomo też czy ukraińskie siły zbrojne będą stosować zestawy w samolotach, czy w broni naziemnej" - zauważył waszyngtoński dziennik.

05:02

Administracja amerykańska planuje wysłać Ukrainie zaawansowany sprzęt elektroniczny, który przekształca niekierowaną amunicję lotniczą w "inteligentne bomby"- poinformował dziennik "Washington Post". Mogą one trafiać w rosyjskie cele z dużą dokładnością. Nie wiadomo jeszcze czy zatwierdził to już prezydent Biden.