Rosjanie rozpoczęli w nocy ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. To największa elektrownia jądrowa w Europie. W kompleksie pojawił się ogień. Strażacy przez kilka godzin nie mogli rozpocząć akcji gaśniczej ze względu na trwający ostrzał. Ogień udało się opanować. Poinformowano także, że kontrolę nad terenie przejęli Rosjanie. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje natomiast o stratach rosyjskich. Według ukraińskich obliczeń od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły 9166 żołnierzy. Najważniejsze informacje o rosyjskim ataku na naszego wschodniego sąsiada znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie 04.03.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W czwartek odbyła się druga runda rozmów rosyjsko-ukraińskich. Przełomu nie było, ale osiągnięto porozumienie o zapewnieniu korytarzy humanitarnych.

- Ukraina w czwartek odzyskała miasto Bucza pod Kijowem. Wciąż toczą się tam ciężkie walki.

- Ciężka sytuacja jest w Mariupolu. Znajdujące się przy separatystycznej republice Doniecka miasto nie jest jeszcze pod kontrolą Rosjan, ale mieszkańcy nie mają prądu i ogrzewania. 

- W wyniku rosyjskiego ostrzału w nocy z czwartku na piątek pojawił się ogień na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze. To największa elektrownia jądrowa w Europie.

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o "terror nuklearny". Prezydent USA Joe Biden wezwał z kolei do zaprzestania ostrzału. 

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z CZWARTKU>>>

ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA DRUGIEJ CZĘŚCI RELAJCJI Z DZISIEJSZYCH WYDARZEŃ NA UKRAINIE>>>

09:32

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot, który atakował jeden z ukraińskich obiektów infrastruktury wojskowej - poinformowała w piątek Marynarka Wojenna Ukrainy. Jak dodano, samolot strącono nad kurortową miejscowością Zatoka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy.

Pilot, który zdążył się katapultować, jest poszukiwany - przekazały ukraińskie siły.

09:26

Trzeba powstrzymać jądrowego maniaka! - wezwał w piątek przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk po ostrzelaniu przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W imieniu Rady Najwyższej (parlamentu) Stefańczuk zwrócił się do "parlamentów, rządów, obywateli Europy i świata", podkreślając, że "Rosja postawiła Europę i świat na krawędzi jądrowego armagedonu".

09:23

O utracie An-225 Mrija informowała firma Antonow. Potwierdził ją również minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Dziś kanał Nexta opublikował zdjęcia, na których widać wrak największego samolotu transportowego świata.

09:18

Nexta publikuje nagranie, na którym widać zniszczenia po ostrzale w Żytomierzu.

09:10

W piątek rano siły rosyjskie ostrzelały jedną ze szkół w Żytomierzu na Ukrainie - poinformował mer Serhij Suhomłyn. Na razie nie podano informacji w sprawie ofiar i rannych.

"Właśnie przeprowadzono bombowy czy rakietowy - to już wszystko jedno - atak na szkołę nr 25" - powiedział mer w nagraniu zamieszczonym na Facebooku  "Faktycznie połowa szkoły jest zniszczona. Trwa akcja ratunkowa" - dodał.

09:04

Tylko ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą powstrzyma rosyjską eskalację - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"Logika tej wojny to zwiększanie rakietowych i lotniczych uderzeń w cywilną infrastrukturę, duże miasta i cywilnych mieszkańców" - napisał Podolak na Twitterze.

"Nadszedł czas, by zachodni partnerzy wzięli też na siebie odpowiedzialność za zakończenie wojny" - podsumował Podolak.

09:00

W miastach Sumy i Ochtyrka na północy Ukrainy jest bardzo trudna sytuacja humanitarna - alarmuje w piątek MSW Ukrainy, cytowane przez agencję Ukrinform. Są problemy z dostawą wody, prądu, ogrzewania.

"Obecnie bardzo trudna sytuacja humanitarna jest w mieście Sumy i w mieście Ochtyrka. W Ochtyrce faktycznie nie ma ciepła, wczoraj pocisk trafił w elektrownię cieplną" - powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko, cytowany przez Ukrinform.

Będziemy obserwować, czy Rosjanie są gotowi spełniać te obietnice, które złożyli podczas czwartkowych negocjacji (ze stroną ukraińską - PAP) na Białorusi w sprawie korytarzy humanitarnych - dodał.

08:56

Walcząca z napaścią Ukraina od kilku dni domaga się od krajów Zachodu "zamknięcia nieba nad Ukrainą".

Ukraińskie lotnictwo nie panuje nad przestrzenią powietrzną swojego kraju, a siły rosyjskie bez większych przeszkód wykonują uderzenia z powietrza. Kraje NATO odmawiają jednak ustanowienia strefy zamkniętej dla lotów.

08:48

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło 624,5 tys. uchodźców z Ukrainy - poinformowała Straż Graniczna.

W czwartek funkcjonariusze odprawili prawie 100 tys. osób z tego kraju, a w piątek do godz. 7 - ponad 25 tys.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

08:38

Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 4 marca to: około 9166 ludzi; 251 czołgów; 939 bojowych pojazdów opancerzonych; 105 systemów artyleryjskich; 50 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych; 18 systemów obrony przeciwlotniczej; 33 samoloty; 37 helikopterów; 404 pojazdy wojskowe; 2 jednostki pływające; 60 cystern; 3 drony - poinformował w piątek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych.

08:32

Kolejny specjalny pociąg humanitarny z Ukrainy dotarł w piątek nad ranem do Olkusza (Małopolskie). Przyjechały nim głównie kobiety z dziećmi, wiele rodzin miało ze sobą zwierzęta. Uchodźcy są zmęczeni, ale szczęśliwi, że są bezpieczni i zbliżają się do kresu podróży.

Pociąg dotarł torem LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa), która posiada taki sam rozstaw szyn jak na Ukrainie. Pozwala to na wjazd wagonów szerokotorowych do Polski, bez konieczności zmiany w nich wózków na przejściach granicznych.

W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe, w którym Ukraińcy mogli odpocząć, zjeść ciepły posiłek, pozyskać niezbędne informacje. Rodziny z malutkimi dziećmi w czasie załatwiania formalności i oczekiwania na transport mogły się ogrzać w przygotowanych dla nich specjalnych namiotach.

08:20

"Jeśli chodzi o sytuację w samym mieście: teraz na ulicach jest cicho, nie zauważa się obcych. Ci, którzy zostali na noc w schronie, mogą wrócić do domu" - napisał mer miasta Enerhodar Dmytro Orłow w oświadczeniu

Jednocześnie zalecił mieszkańcom, aby mniej czasu spędzali na ulicy i pozostawali w domach.

"Enerhodar został w nocy pozbawiony ogrzewania w wyniku ostrzału (...). Obecnie badamy możliwość naprawy" - poinformował mer.

08:10

"Plac Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został zajęty przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. Personel operacyjny monitoruje stan bloków energetycznych i zapewnia ich pracę zgodnie z wymogami przepisów technologicznych dotyczących bezpiecznej eksploatacji" - podała agencja informacyjna Ukrinform, powołując się na komunikat Państwowej Inspekcji Regulacji Jądrowych Ukrainy na Facebooku.

07:57

Pod Browarami koło Kijowa ukraińskie siły zniszczyły cztery rosyjskie bojowe wozy piechoty i dwa czołgi - poinformował w piątek ukraiński rano sztab generalny na Facebooku, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

W komunikacie podano, że Rosjanie ukrywają sprzęt między domami cywili, a także "grabią i wściekają się".

07:39

Teren elektrowni jądrowej w Zaporożu został zajęty przez rosyjskie wojsko - podaje regionalna administracja wojskowa.

07:24

W wyniku nałożonych przez świat zachodni sankcji gospodarczych w 2022 roku rosyjskie PKB spadnie o ok. 15-20 proc. - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dodali, że Rosja będzie biedniejsza od Urugwaju; znacznie ucierpi też sama Moskwa.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak podkreślił, że dotychczasowe sankcje nałożone przez Zachód wywołają w rosyjskiej gospodarce efekt kuli śnieżnej.

Cytat

Totalne załamanie kursu rubla ogranicza prowadzenie opłacalnego importu, braki produktów zahamuje produkcję, inflacja będzie galopować, a Rosja będzie mogła się bronić tylko za pomocą krajowych narzędzi polityki gospodarczej np. dodruku rubla. Paniczne wypłacanie gotówki już teraz doprowadziło do załamania płynności sektora bankowego. Hiperinflacja nakręci tę spiralę od nowa, rubel będzie się dalej osłabiał, a gospodarka znajdzie się w wieloletniej zapaści.
dodał szef PIE.

07:20

Zapewniono, że pożar na terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który wybuchł w wyniku ostrzałów ze strony rosyjskiej armii, został ugaszony. Nie ma ofiar ani rannych - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na wybrzeżu czarnomorskim odnotowano zaangażowanie bombowców SU-24M i zarejestrowano zrzut bomb kasetowych. Ma to osłabić system obrony przeciwdesantowej Ukrainy - informuje sztab.

06:50

Wróg wyczerpał główne rezerwy operacyjne i przygotowuje się do przeniesienia dodatkowych - twierdzi Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Wróg ma straty we wszystkich kierunkach, zdemotywowani okupanci poddają się i rzucają sprzętem. Te trofea pomagają pokonać rosyjskich najeźdźców" - czytamy w oświadczeniu.

06:46

Ukraińska armia deklaruje, że przechodzi do kontrofensywy, a rząd myśli już o odbudowie kraju. Mówi się o ukraińskim planie Marshalla.

Ukraiński rząd utworzy cztery fundusze właśnie na odbudowę powojennej Ukrainy. Pierwszy z nich na odbudowę infrastruktury. Odbudujemy wszystko co zniszczył rosyjski okupant - mówił premier Denys Szmyhal.

Drugi fundusz na ożywienie i transformację gospodarczą. Poprosimy naszych partnerów o zaakceptowanie tzw. ukraińskiego Planu Marshalla, potrzebujemy nie tylko odbudowy gospodarki, zbudujemy nowy europejski kraj - przekonywał szef ukraińskiego rządu.

Trzeci fundusz zostanie przeznaczony na obsługę i spłatę państwowego zadłużenia, a czwarty na wsparcie poszkodowanego biznesu, który dziś solidarnie pomaga władzom i armii.

06:34

06:26

Rosja ma mało zdywersyfikowaną strukturę eksportu, która obejmuje ropę i gaz; koks i produkty rafinacji ropy naftowej; metale, chemikalia i produkty chemiczne oraz węgiel. Embargo UE na ich import zmniejszyłoby rosyjski eksport o 135 mld euro - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

06:20

Firma Google Alphabet Inc poinformowała w czwartek, że zaprzestała sprzedaży reklam internetowych w Rosji. Zakaz obejmuje także wyszukiwarkę YouTube i zewnętrznych partnerów wydawniczych.

"W świetle nadzwyczajnych okoliczności wstrzymujemy reklamy Google w Rosji" - podała firma w oświadczeniu. "Sytuacja szybko się zmienia i będziemy nadal udostępniać aktualizacje w razie potrzeby".

06:15

Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie - zapewniła nad ranem Państwowa Agencja Atomistyki. Powołała się na ukraiński dozór jądrowy, według którego w wyniku ostrzału elektrowni jądrowej w Zaporożu nie doszło do uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego.

06:10

Czterech kierowców minibusów, którzy w Rzymie przewożą turystów i osoby w podróży służbowej, pojechało z misją humanitarną na Ukrainę. Zabrali stamtąd 22 osoby uciekające przed wojną; kobiety i dzieci. Jadąc na wschód załadowali swoje pojazdy darami dla ludności.

Po raz drugi w tę samą trasę - z pomocą i po następnych uchodźców - zamierzają wyruszyć w najbliższych dniach.

Wyprawę kierowców z Wiecznego Miasta opisał portal Roma Today.

05:44 Ugaszono pożar przy elektrowni w Enerhodarze

Po godzinie 6 czasu miejscowego strażakom udało ugasić się pożar w budynku szkoleniowym na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze - poinformowała agencja Unian.

W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. 

05:42 Ukraiński minister domaga się interwencji NATO

"Domagamy się nie tylko profesjonalnej oceny tego zdarzenia (ostrzału elektrowni jądrowej - przyp. red.), ale także prawdziwej interwencji NATO i krajów, które posiadają broń jądrową" - napisał ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko na Facebooku.

Poinformował, że Rosjanie ostrzeliwali elektrownię z czołgów i z powietrza.

05:24 Najprawdopodobniej nie ma ofiar w wyniku pożaru w elektrowni

Ogień na terenie elektrowni atomowej objął 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni - podają służby. Według wstępnych informacji w wyniku pożaru nie ma ofiar. 

05:22 Kolejna firma wycofuje się z Rosji

Airbnb zawiesza działalność w Rosji i na Białorusi - poinformował prezes firmy. 

05:19 Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy

Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy, w ramach szybkiej wypłaty, z 317 do 460 mln euro - podał Reuters. Według źródeł agencji, ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd instytucji.

Jak podał Reuters, awaryjna wypłata pomocy dla Ukrainy wzrośnie z 317 mln euro (350 mln dolarów) do 460 mln euro (509 mln dolarów). 95 mln euro zwiększonej pomocy poręczy Holandia, resztę Szwecja. Ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd Banku Światowego, co - według źródeł agencji - może się stać na początku przyszłego tygodnia.

05:15 Trudeau rozmawiał z Zełenskim

Premier Kanady Justin Trudeau rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o ataku na elektrownię atomową.

Te ataki ze strony Rosji muszą zostać natychmiast zaprzestane - napisał Trudeau.

05:08 Trwa gaszenie pożaru w okolicy elektrowni

44 strażaków zaczęło gasić pożar w budynku szkoleniowym na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podało Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy. Po nocnym rosyjskim ostrzale płoną tam trzy piętra budynku. 

04:51 MAEA uruchamia centrum incydentów

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w związku z pożarem w okolicy elektrowni jądrowej w Enerhodarze uruchomiła całodobowe Centrum Incydentów i Sytuacji Kryzysowych. 

Centrum powstało w celu pomoc państwom w przypadku zagrożenia nuklearnego i radiacyjnego.

 

04:45 Flagowy ukraiński okręt został zatopiony przez samych Ukraińców?

"Dumskaja" przekonuje, że fregata Hetman Sahajdaczny został celowo zatopionyprzez Ukraińców, by okręt nie wpadł w ręce Rosjan, którzy mogli go wykorzystać np. do zablokowana portu.

Dziennikarze podkreślają, że okręt nie został uszkodzony podczas "planowanego zatonięcia". W warunkach wojennych trudno Rosjanom będzie go podnieść, ale już po zakończeniu walk będzie to możliwe. 

04:34 Sekretarz energii: Działania Rosji są nieodpowiedzialne

Właśnie rozmawiałam z ministrem energii Ukrainy o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rosyjskie działania wojskowe w pobliżu elektrowni są nieodpowiedzialne i muszą się zakończyć - napisała amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm na Twitterze.

Dodała jednak, że reaktory elektrowni - największej w Europie - są chronione mocnymi strukturami i są "bezpiecznie wyłączane".

04:16 Sankcje mogą zostać zniesione, jeśli Rosja zakończy wojnę

Nowe zachodnie sankcje wobec Moskwy zostaną zniesione, jeśli Rosja zakończy wojnę z Ukrainą - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w rozmowie z rosyjską agencją TASS. 

03:55 Wciąż strażacy nie mogą gasić pożaru

Służby podają, że jeden z budynków kompleksu szkoleniowego na terenie elektrowni dalej płonie. Ogień objął trzecie, czwarte i piąte piętro pięciopiętrowego budynku.

Rosjanie dalej nie pozwalają służbom na rozpoczęcie gaszenia pożaru. 

03:52 Johnson chce zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział, że w najbliższych godzinach będzie domagał się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ze względu na sytuację wokół elektrowni atomowej w Enerhodarze. 

03:30 Biden rozmawiał z Zełenskim

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o sytuacji w zaporoskiej elektrowni. Zaapelował o zawieszenie broni, by pozwolić pracować strażakom. 

03:29 MAEA: Pożar nie naruszył kluczowego sprzętu

Ukraina przekazała Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że ogień w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie naruszył "kluczowego" wyposażenia. Personel podejmuje działania łagodzące - napisano.

 

03:25 Zełenski oskarża Rosję o "terror nuklearny"

Europa musi się teraz obudzić: pali się największa elektrownia jądrowa w Europie. W tej chwili rosyjskie czołgi strzelają do jednostki jądrowej jądrowymi. Są to czołgi wyposażone w kamery termowizyjne. Oznacza to, że wiedzą, gdzie strzelają - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w filmie opublikowanym na Telegramie.

Powiedział także, że po raz pierwszy w historii jakieś państwo ucieka się do "terroru nuklearnego".

Stwierdził, że rosyjscy propagandziści grozili, że "pokryją świat nuklearnym popiołem". Teraz to nie zagrożenie, to rzeczywistość - powiedział. 

03:22 Strażacy wciąż niedopuszczeni

Chaos informacyjny. Jeden z dyrektorów elektrowni Ihor Muraszow powiedział, że bezpieczeństwo jądrowe zostało naruszony - podaje Enerhoatom.

Pożar w elektrowni w Enerhodarze wciąż trwa i strażacy nie mogą tam dojść. Wciąż w okolicy trwają walki. Według Muraszowa "reaktory są w niebezpieczeństwie". 

03:10 Bezpieczeństwo jądrowe jest zapewnione

Dyrektor elektrowni w Enerhodarze powiedział, że bezpieczeństwo jądrowe obiektu jest obecnie zapewnione.

Według szefa obwodu zaporoskiego Ołeksandra Starucha, pożar objął budynek edukacyjny i laboratoryjny. Budynek administracyjny został uszkodzony, ale nie zapalił się.

Nie ma informacji o wyłączonym bloku elektrowni, który według wcześniejszych słów rzecznika obiektu miał zostać trafiony podczas ostrzału i zapalić się. 

02:58 Szefowa niemieckiego MSZ: Putin nie jest już partnerem politycznym

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock uważa, że po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję, nie można traktować dłużej rosyjskiego przywódcy Władimira Putina w kategoriach partnera politycznego.

Obecnie nie jest on (Putin) dla nas partnerem - podkreśliła Baerbock w wywiadzie udzielonym w czwartek wieczorem w stacji RTL/ntv. Dodała też, że "teraz najważniejszym celem jest zakończenie cierpienia i barbarzyństwa związanego z wojną".

Baerbock podkreśliła, że potępienie działań Putina przez Zgromadzenie Ogólne ONZ było bardzo ważne, ponieważ wykazało izolację, w jakiej znajduje się rosyjski przywódca.

Właściwie nie popiera go żaden kraj, który sam nie jest dyktaturą - zaznaczyła szefowa MSZ.

02:46 Czeczeni zaatakowali elektrownię jądrową

Unian podaje, że zaporoska elektrownia atomowa została zaatakowana przez oddział Czeczenów. "Kadyrowcy" próbowali zaminować obiekt, trwają walki z Gwardią Narodową - mówią pracownicy elektrowni w rozmowie z agencją prasową. 

Według rozmówców Unian atak Czeczenów na elektrownię atomową miał na celu "szantażowanie Europy".

02:36 Strażacy gaszą pożar w elektrowni

Strażakom pozwolono ugasić ogień na terenie elektrowni w Enerhodarze.

Służba prasowa elektrowni zapewnia, że nie ma zagrożenia radiacyjnego. 

Z sześciu bloków elektrowni tylko jeden jest obecnie w eksploatacji. 

02:19 W Rosji są problemy z dostępem do Facebooka i stron niezależnych mediów

Witryny internetowe Facebooka oraz wielu niezależnych mediów przestały działać w Rosji w nocy z czwartku na piątek - poinformowała francuska agencja  AFP.

Twórcy serwisu GlobalCheck oraz dziennikarze AFP przebywający w Moskwie poinformowali, że mieli problemy z wejściem na strony internetowe Facebooka oraz niezależnych mediów, takich jak Meduza, Deutsche Welle, RFE-RL i rosyjskojęzyczne BBC.

01:59 Szef ukraińskiej dyplomacji prosi o wstrzymanie ostrzału elektrowni atomowej

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba także zaapelował do Rosjan o wstrzymanie ostrzału.

Rosyjska armia strzela ze wszystkich stron w Zaporoską Elektrownię Atomową, największą elektrownię jądrową w Europie. Pojawił się ogień. Jeśli wybuchnie, to będzie to 10 razy większa katastrofa niż Czarnobyl. Rosjanie muszą natychmiast wstrzymać ostrzał i pozwolić strażakom utworzyć strefę bezpieczeństwa - napisał na Twitterze. 

01:58 Ostrzał w elektrowni

Przedstawiciel służby prasowej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Andrij Tuz przekazał, że zapalił się budynek administracyjny i "pierwszy blok energetyczny". Według agencji Unian był on w trakcie remontu, jednak wciąż znajduje się w nim paliwo jądrowe.

01:32 Strażacy nie mogą ugasić pożaru przy elektrowni jądrowej

Strażacy nie mogą ugasić pożaru przy elektrowni jądrowej w Enerhodarze, gdyż wciąż trwa rosyjski ostrzał.

01:29 Czechy wyślą Ukrainie broń

Na nadzwyczajnym posiedzeniu w nocy z czwartku na piątek rząd Czech zdecydował o wysłaniu na Ukrainę kolejnej partii broni i amunicji za blisko 700 tys. euro. Otrzymał je jako darowiznę od czeskich firm zbrojeniowych. Łącznie Praga przekazała już Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 26 mln euro.

Minister obrony Jana Czernochova poinformowała, że chodzi o karabiny maszynowe, karabiny szturmowe, pistolety maszynowe oraz amunicję do nich.

01:20 Władimir Kliczko: Zatrzymajcie wojnę, bo czeka nas połączenie Czarnobyla i Fukushimy

Jeśli wojna na Ukrainie nie zostanie powstrzymana teraz, to świat czeka połączenie Czarnobyla i Fukushimy. Ukraina ma cztery elektrownie jądrowe i rosyjska armia strzela rakietami i bombami tuż obok nich. Nie odwracajcie wzroku, zatrzymajcie rosyjską inwazję teraz - napisał na Twitterze brat mera Kijowa, legenda boksu Władimir Kliczko. 

01:17 Ofiary w Enerhodarze

Jak przekazał mer Enerhodaru, w walkach w mieście zginęli ludzie, ale dokładnej liczby i okoliczności nie jest w stanie jeszcze podać. 

01:08 Pożar po ostrzale w okolicy elektrowni jądrowej

Ostrzał w okolicach elektrowni jądrowej w Enerhodarze. Wybuchł pożar.

 

01:00 Ukraińskie wojsko podsumowuje ósmy dzień rosyjskiej inwazji

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumował kolejny dzień rosyjskiej inwazji. Według nich Rosjanie wprowadzili do Ukrainy większość wojska, które było zgromadzone przy granicach. Ze 117 batalionów, które tam stacjonowały, poza granicami Ukrainy pozostało "nie więcej niż sześć". "Stan moralny i psychologiczny tych jednostek jest na niskim poziomie" - napisano.

Rosjanie opóźniają desant w rejonie Odessy, prowadząc akcje, które mają odwrócić uwagę ukraińskiego wojska.

Do przeprowadzenia ataków rakietowych Rosjanie mieli zużyć prawie całą amunicję systemu Kalibr, który był przeznaczony na inwazję. Teraz próbują uzupełniać rezerwy.

Ukraińskie wojsko poinformowało także, że Rosjanie podjęli kolejną nieudaną próbę przejęcia Hostomla. Stracili około 20 jednostek sprzętu i część żołnierzy. 

00:45 Rosyjskie ekipy telewizyjne jadą do Chersonia

Rosja przygotowuje materiał propagandowy z Chersonia - informują portal Most. Do miasta jedzie konwój "pomocy humanitarnej" wraz z ekipami telewizyjnymi rosyjskich kanałów.

Telewizje mają nakręcić inscenizowane materiały o "chersońskiej miłości do Rosjan". Uczestniczący w nagraniach mieszkańcy dostaną racje żywnościowe. 

Chersoń wczoraj został zdobyty przez Rosjan. To pierwsze duże miasto utracone przez Kijów. 

00:41 PKB Rosji w II kwartale spadnie o 35 proc.

Produkt Krajowy Brutto Rosji spadnie o 35 proc. w drugim kwartale i o 7 proc. w całym 2022 roku, co stanowi dramatyczne spowolnienie porównywalne z kryzysami finansowymi z 1998 i 2008 r. - prognozują analitycy JPMorgan.

Sankcje i decyzje zagranicznych firm o wstrzymaniu lub wstrzymaniu działalności Rosji doprowadziły do zastoju w handlu międzynarodowym, zmniejszenia produkcji i zakłóceń w łańcuchu dostaw - napisał strateg JPMorgan Anatoliy Shal w notatce do klientów zatytułowanej "Rosja: nagłe zatrzymanie".

Szok implikuje niższą potencjalną produkcję, której towarzyszyć będzie skok cen. Kryzys kredytowy zwiększy ból, chociaż istnieją oznaki, że run na banki nieco słabnie - dodał.

00:28 Trybunał w Hadze zbiera dowody

Ekipa prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Karima Khana wyjeżdża na Ukrainę, gdzie będzie zbierać dowody ws. zbrodni wojennych. 

00:04 S&P obniża rating Rosji

S&P obniżył rating długoterminowego zadłużenia Rosji w walucie obcej do poziomu "CCC-" z "BB+" wcześniej - poinformowała agencja w czwartek na stronie internetowej. Poprzednia obniżka ratingu Rosji przez S&P miała miejsce 26 lutego. Agencja obniżyła wtedy rating tego kraju do "BB+", czyli do poziomu śmieciowego,

Decyzję o obniżce ratingu agencja tłumaczyła ryzykiem spowodowanym inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę.

00:02 Trudna sytuacja w Enerhodarze

Mer Enerhodaru Dmitrij Orłow na Telegramie napisał, że kolumna rosyjskich pojazdów pojechała w kierunku Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W mieście słychać strzały.

Po mieście ma chodzić "wielu młodych mężczyzn w strojach sportowych z karabinami", którzy włamują się do domów i mieszkań. 

00:02 Duda rozmawiał z Zełenskim

"Nie poddamy się, nawet jeśli Rosjanie otoczą miasto. Jeśli rozpoczną blokadę Kijowa, skończą jak Naziści oblegający Leningrad w czasie II Wojny Światowej. Nie złamią nas i odejdą w niesławie, jako zbrodniarze" - tak powiedział do mnie Wołodymyr Zełenski dziś wieczorem - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

00:02 Cichanouska wspiera Ukrainę

Chcę wyrazić słowa podziwu mieszkańcom Ukrainy i prezydentowi Zełenskiemu. Białorusini wspierają Ukrainę i zrobią wszystko, co możliwe, aby zatrzymać tam wojnę przeciwstawić się działaniom białoruskiego reżimu. Nasz ruch antywojenny zaczął przynosić konkretne rezultaty - mówi w opublikowanym na Twitterze filmie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. 

00:01 Ulgi podatkowe dla pomagających Ukrainie

Zwolnienie z podatku od darowizn, możliwość zaliczania przez firmy pomocy do kosztów, zwolnienie z PIT nieodpłatnych świadczeń - przewidują zmiany podatkowe, jakie znajdą się w pakiecie związanym z pomocą dla Ukrainy - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.