W Mariupolu i w Wołnowasze utworzono korytarz humanitarny, by ewakuować ludność z oblężonych miast. Zawieszenie broni ma trwać do godziny 16 czasu lokalnego. Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker przekazał, że ostatniej doby z Ukrainy do Polski przyjechało 106 tysięcy osób - to najwięcej od początku wojny. Najnowsze informacje o rosyjskim ataku na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji 05.03.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W Mariupolu utworzono korytarze humanitarne, by ewakuować ludzi. Strona ukraińska jednak informuje, że w czasie zawieszenia broni Rosjanie posuwają się do przodu i wysadzają tory kolejowe, którymi miała być przeprowadzona ewakuacja.- W Polsce jest już prawie 800 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Tylko ostatniej doby do Polski wjechało 106 tysięcy osób.- Wojsko ukraińskie podaje, że od początku agresji rosyjskiej na ich kraj, w walkach zginęło już ponad 10 tysięcy Rosjan.- Ukraińcy odzyskali kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Atomową, ale Rosjanie cały czas przebywają na jej terenie.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z PIĄTKU>>

11:21 Kolejny rosyjski samolot zestrzelony

11:10 Blinken przyleciał do Rzeszowa

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył w sobotę do Rzeszowa, gdzie spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Zbigniewem Rauem.

11:09 Chersoń: Trwają protesty przeciwko Rosjanom

W Chersoniu mężczyzna z flagą ukraińską wsiadł na rosyjski transporter opancerzony.

11:00 Trwają walki na trasie ewakuacji z Mariupola

Trwają walki w obwodzie zaporoskim Ukrainy, na trasie ewakuacji cywilów z Mariupola - poinformował w sobotę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Toczą się rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie zawieszenia broni - dodał.

10:59 Pociągi W Ukrainie jeżdżą bez świateł

Niewiele widziałam w nocy przez okno, bo pociągi jadą bez świateł. Poruszają się wolniej i omijają niebezpieczne miejsca - relacjonuje 33-letnia Jana z Dniepru, która dotarła do punktu recepcyjnego w Zamościu (Lubelskie). Na Ukrainie zostali jej rodzice i chłopak.

10:55 Zełenski: Jestem wdzięczny Andrzejowi Dudzie

Jestem niezmiernie wdzięczny prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie za jego zdecydowanie i oddanie dla naszej wspólnej sprawy, jaką jest obrona ludzi - powiedział w sobotę w opublikowanym na Facebooku nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:50 Rosyjskie wojska korzystając z zawieszenia broni posuwają się naprzód

Korzystając z zawieszenia broni w obwodzie donieckim, które ma służyć ewakuacji ludności, rosyjskie wojska posuwają się naprzód - oświadczyła w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

10:41 Rosjanie wysadzili tory, gdzie miała przebiegać ewakuacja

Rosjanie wysadzili w powietrze tory pod Irpieniem w obwodzie kijowskim - poinformowały w sobotę ukraińskie koleje państwowe. Trasą miał jechać pociąg z ewakuowanymi ludźmi.

10:21 Ostrzał Białej Cerkwi

Rosjanie ostrzelali osiedle w Białej Cerkwi pod Kijowem - poinformował w sobotę mer tego miasta Hennadij Dykyj. Biała Cerkiew leży ok. 80 km na południe od stolicy Ukrainy.

10:10 Rosjanie ostrzelali szpital dziecięcy w Kijowie

W piątek wieczorem nad szpitalem dziecięcym Ohmatdyt w Kijowie zestrzelono rosyjską rakietę; trwa ewakuacja dzieci - pisze w sobotę portal Ukraińska Prawda. Dwoje rannych w okolicach Kijowa dzieci zmarło, ponieważ nie można było im pomóc z powodu rosyjskiej blokady miasta - dodaje.

09:59 Do Ukrainy wróciło ponad 66 tys. mężczyzn

Na Ukrainę wróciło już z zagranicy 66 224 mężczyzn, by bronić swojego kraju przed inwazją Rosji - poinformował w sobotę na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

09:57 Film z zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca

W sieci pojawił się film z zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca.

09:44 Rosja straciła ponad 10 tys. żołnierzy

Od 24 lutego do 5 marca zginęło ponad 10 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę - wynika z podanych w sobotę szacunków sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:40 Demonstracje w Chersoniu

09:31 Ostrzał rakietowy w Białej Cerkwi

Konsekwencje ostrzału rakietowego w Białej Cerkwi.

09:17 Duża eksplozja w Chersoniu

09:05 Ostatniej doby do Polski przyjechało ponad 100 tys. uchodźców

Tylko ostatniej doby do Polski z Ukrainy przyjechało 106 tysięcy uchodźców - przekazał na konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. To najwyższy wynik w ciągu 10 dni od agresji Rosji na Ukrainę.

09:02 Protest w centrum Chersonia

W centrum Chersonia zebrali się Ukraińcy, by zaprotestować przeciwko rosyjskiemu okupantowi.

09:01 Rozpoczyna się ewakuacja Mariupola

Rozpoczyna się ewakuacja Mariupola. Mieszkańcy opuszczający Mariupol mają poruszać się drogą na Nikolskoje, Rozovkę, Połogi i Orehow, chcący wyjechać z miasta mają gromadzić się w trzech punktach - władze podają tu adresy, z których maja wyruszać konwoje uchodźców, korzystających z podstawionych tam autobusów komunikacji miejskiej.

Możliwe jest korzystanie z prywatnych pojazdów, przy czym władze apelują o wykorzystanie w nich każdego wolnego miejsca. Wszyscy kierowcy opuszczający miasto powinni zabrać jak najwięcej osób, które chcą je opuścić.

08:57 Obwód mikołajowski: Pokrzyżowaliśmy plany Putina

Zarówno Odessa, jak i my trwamy i zakłócamy plany wroga; wygląda na to, że Putinowi kończą się zapasy - powiedział w sobotę szef władz obwodowych Mikołajowa Witalij Kim. Trwają zacięte walki o to półmilionowe, portowe miasto na południu Ukrainy.

08:45 W Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego

Państwowa Agencja Atomistyki nie notuje żadnych niepokojących wskazań aparatury, mierzącej poziom promieniowania - poinformowała PAA w sobotę rano. Na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - podkreśliła Agencja.

08:31 Zełenski: Nigdzie się nie wybieram

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na Instagramie nagranie, w którym zdementował rozsiewane przez rosyjską propagandę pogłoski, jakoby opuścił swoje biuro w Kijowie i wyjechał z Ukrainy.

08:17 Zamknięty ratusz w Enerhodarze

Siły rosyjskie  w zajętym przez siebie Enerhodarze w obwodzie zaporoskim na Ukrainie włamały się do budynku władz miejskich i zamknęły się od środka - podał w sobotę na Telegramie mer miasta Dmytro Orłow.

08:07 Ukraina potwierdza korytarze humanitarne

Z Mariupola i Wołnowachy na wschodzie Ukrainy zostaną otwarte korytarze humanitarne dla cywilów - poinformował w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez Suspilne.

08:06 W Charkowie Ukraińcy blokują kolumny wojskowe

Ukraińcy w Charkowie kładą się na ulicy, żeby zablokować kolumnę rosyjskich wojsk.

08:01 Personel czarnobylskiej elektrowni przetrzymywany przez Rosjan

Personel czarnobylskiej elektrowni atomowej na Ukrainie już 10. dzień jest przetrzymywany przez Rosjan; pracownicy są zmęczeni psychicznie i fizycznie - podkreślił mer miasta Sławutycz Jurij Fomiczew, cytowany w sobotę przez Hromadske.

07:59 Rosjanie nie pozwalają wyjeżdżać karetkom do wezwań

W zajętym Trościańcu, w obwodzie sumskim, na północnowschodniej Ukrainie, Rosjanie zablokowali stację pogotowia ratunkowego i nie pozwalają karetkom wyjeżdżać na wezwania do dorosłych osób - podała w sobotę agencja informacyjna Ukrinform.

07:51 Charków po nocnym bombardowaniu

07:41 Korytarze humanitarne w Mariupolu

O korytarzach życia, które mają zostać utworzone w silnie ostrzeliwanym Mariupolu pisze rosyjska agencja Ria Nowosti.

Według niej służby mają zostać dopuszczone do poszkodowanych mieszkańców za kilkanaście minut.

07:31 Rosjanie ostrzeliwują samochód z cywilami

Siły rosyjskie otworzyły ogień do samochodu z cywilami w miejscowości Bucza pod Kijowem; zginęły dwie osoby, w tym 17-letnia dziewczyna, a kolejne cztery osoby zostały ranne - podał w sobotę na Twitterze portal Kyiv Independent.

07:29 Rosja chce wysłać do Ukrainy 1000 najemników

Rosja planuje wysłanie na Ukrainę nawet 1000 kolejnych najemników i jest gotowa bombardować miasta, by wymusić podporządkowanie, co grozi dużą liczbą ofiar cywilnych - podała w sobotę stacja CNN, cytując anonimowe źródła zachodnie.

07:12 Walki w Mikołajowie

Dziesiątego dnia wojny między Rosją a Ukrainą w Mikołajowie i na jego obrzeżach toczą się walki z dywersantami - podał RBK. W mieście podniesiono mosty zwodzone na czas nieokreślony.

07:09 Ukraina kontroluje Zaporoską elektrownię

Ukraina kieruje Zaporoską Elektrownią Atomową; teren obiektu kontrolują Rosjanie - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

06:51 Rosjanie strzelają do cywilów i wykorzystują ich jako żywe tarcze

Rosyjski okupant strzela do ludności cywilnej i wykorzystuje kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze - podał w sobotę rano na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

06:46 Coca-Cola i Danone wycofują się z Rosji

Koncern Coca-Cola i Danone wycofują się z rosyjskiego rynku - podał w sobotę portal Nexta.

Do Coca-Cola HBC Russia należy 10 fabryk produkujących napoje gazowane i soki w takich miastach, jak Moskwa, St. Petersburg, Samara, Jekaterynburg, Nowosybirsk, Krasnojark i Władywostok, region Rostowski.

Grupa Danon ma z kolei w Rosji 20 zakładów produkujących: świeże produkty mleczne, odżywki dla niemowląt, produkty do żywienia medycznego, wodę.

06:45 Eksplozje w Sumach

W Sumach na północy Ukrainy od godz. 5 rano słychać eksplozje w różnych częściach miasta, wydano ostrzeżenie przed walkami ulicznymi - podaje w sobotę rano telewizja Ukraina 24.

06:43 Rosjanie ostrzeliwują mieszkania cywilów

Rosjanie ostrzeliwują bloki mieszkalne w Hostomlu.

06:40 Order dla dowódcy wojsk

Prezydent Ukrainy - Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał honorowy tytuł Bohatera Ukrainy gen. Ołeksandrowi Pawliukowi.

06:36 Straty rosyjskiego wojska

Ukraińskie wojsko podaje, że wczoraj Rosjanie stracili trzy samoloty szturmowe Su-25. Dwa z nich zestrzelono w rejonie Czernihowa, a jednego pod Wołnowachą w obwodzie donieckim.

06:32 Oligarchowie mogą omijać zakaz lotów

Rejestry amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa dot. zagranicznych właścicieli samolotów zarejestrowanych w USA są często niekompletne, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego; może też być furtką dla oligarchów - pisze w sobotnim internetowym wydaniu "Washington Post".

06:24 Pomoc dla Ukrainy z Włoch

Łańcuch stu osób dla Ukrainy uformował się w nocy w Mediolanie koło tamtejszej cerkwi. Wszyscy z rąk do rąk podawali sobie cztery tysiące paczek z darami, które ładowano ze świątyni do tira. Ciężarówka z pomocą wyruszyła do Odessy - podała włoska agencja Agi.

06:20 Elektrownia atomowa pod kontrolę Ukrainy

Pojawiają się pierwsze informacje, że Zaporoska Elektrownia Atomowa wróciła pod kontrolę Ukraińców.

05:50 Singapur nakłada sankcje na rosyjskie banki

Singapur nałoży sankcje na rosyjskie banki, ograniczy transakcje przy użyciu kryptowalut i zakaże swym instytucjom finansowym świadczenia usług, które mogłyby wesprzeć bank centralny Rosji - podał resort spraw zagranicznych miasta-państwa.

Transakcje płatne kryptowalutami zostaną ograniczone, ponieważ pozwalałyby omijać niektórzy międzynarodowe restrykcje zastosowane wobec Rosji.

Wcześniej władze Singapuru zapowiedziały kontrole eksportu towarów, które mogą być użyte jako broń na Ukrainie. 

05:31 Rosja wyśle kolejnych najemników

Rosja wyśle na Ukrainę około tysiąca kolejnych najemników w "najbliższych dniach i tygodniach" - mówi przedstawiciel amerykańskiej administracji w rozmowie z CNN.

Według urzędnika, inwazja rosyjska przedłuża się i morale wojska są niskie. Najemnicy mają więc wesprzeć jednostki będące w najgorszym stanie.

Amerykanie zauważają, że dotychczasowi najemnicy wysłani na Ukrainę radzili sobie słabo w obliczu silniejszego niż oczekiwano oporu Ukraińców. Od początku wojny miało zginąć już ok. 200 najemników.  

05:25 Walki uliczne w Sumach

Mer miasta Sumy Ołeksandr Łysenko ostrzega mieszkańców, że na ulicach może dojść do walk.

Mieszkańcy Sum, zostańcie w domach. Groźba walk ulicznych. Znajdźcie bezpieczne miejsce - napisał. 

05:03 Ukraińskie władze zorganizowały trasy dostaw broni

Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w telewizji parlamentarnej Rada TV, że ukraińskie resorty spraw zagranicznych, obrony i infrastruktury zorganizowały bezpieczne trasy dostaw broni i sprzętu wojskowego do kraju.

Mamy wiarygodnych przyjaciół i partnerów, którzy stale dostarczają nam broń konieczną do obrony przed agresorem - oznajmił minister.

Wyjaśnił, że dostawy broni trafiają na ukraińską granicę, skąd resort infrastruktury będzie przewoził je w głąb kraju, a ministerstwo obrony zajmie się dystrybucją.

04:25 Film z wewnątrz elektrowni atomowej w trakcie ostrzału

Film z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej sprzed doby, gdy Rosjanie prowadzili ostrzał w Enerhodarze. Można usłyszeć komunikaty nadawane do agresora, nawołujące do wstrzymania ognia. 

04:22 Rosyjski portal zaprzestaje pisania o wojnie na Ukrainie

Rosyjski portal taiga.info ogłosił, że nie będzie już pisał o wojnie na Ukrainie ze względu na nowe przepisy kryminalizujące "nieprawdziwe informacje" o działaniach wojsk rosyjskich.

Redakcja pisze, że w obecnej sytuacji prawnej niemal wszystkie informacje różniące się od oficjalnych rządowych danych można uznać za "nieprawdziwe", a przedruk komunikatów nie jest dziennikarstwem. Portal usunął także wcześniej opublikowane materiały, by nie narażać dziennikarzy. 

04:13 Ukraina zachowała "znaczną większość" sił powietrznych

Ukraina zachowała nadal "znaczną większość" sił powietrznych, w tym samolotów i śmigłowców bojowych oraz maszyn bezzałogowych i systemów ziemia-powietrze - powiedział agencji Reutera w piątek (czasu lokalnego) przedstawiciel resortu obrony USA.

Fakt, że dziewięć dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji ukraińskie lotnictwo nadal przeprowadza operacje, a tamtejszy system obrony przeciwpowietrznej uważa się nadal za sprawny, zaskoczył ekspertów wojskowych - pisze Reuters.

03:59 Mariupol okrążony przez Rosjan

Mer miasta Wadym Bojczenko poinformował w sobotę rano, że Mariupol jest "okrążony i bezlitośnie atakowany" przez siły rosyjskie. Naszym priorytetem jest zawieszenie broni, (...) by ustanowić korytarze humanitarne - dodał mer, cytowany przez AFP.

Zawieszenie broni jest konieczne, by "przywrócić funkcjonowanie podstawowych infrastruktur i ustanowić korytarze humanitarne, by sprowadzić żywność i leki do miasta" - wyjaśnił Bojczenko

Miasto pozostaje bez wody i elektryczności.

03:43 Ukraińcy zagłuszają rosyjską komunikację

Ukraińscy wojskowi zagłuszają komunikację Rosjan puszczając im hymn.

 

03:39 Kolejna federacja wyklucza sportowców z Rosji i Białorusi

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna zawiesiła rosyjskich i białoruskich sportowców w zawodach z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Decyzja będzie obowiązywała od 7 marca do odwołania.

Sportowcy nie będą mogli wziąć udziału m.in. w mistrzostwach świata w gimnastyce akrobatycznej w Baku w Azerbejdżanie, które odbędą się w dniach 10-13 marca. 

03:01 Prezydent Meksyku nie wyśle broni Ukrainie

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, odpowiedział w piątek odmownie na prośbę grupy  ukraińskich parlamentarzystów, którzy zwrócili się do tego kraju o udzielenie Kijowowi pomocy w postaci broni i sprzętu wojskowego.

Odmowa nastąpiła mimo oficjalnego potępienia przez rząd prezydenta Obradora rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.  Wyjaśniając jej przyczyny, Lopez Obrador oświadczył na piątkowej konferencji prasowej: My nie wysyłamy broni. Jesteśmy pacyfistami.

W reakcji na krytykę, z jaką odmowa udzielenia konkretnej pomocy dla walczącej Ukrainy spotkała się ze strony opozycji, meksykańskie ministerstwo spraw zagranicznych zapewniło w oficjalnym oświadczeniu: "rząd prezydenta Lopeza Obradora nie jest w żadnym wypadku sprzymierzeńcem Putina, łączy go bowiem sojusz z Białym Domem".

02:32 Rosjanie zrzucili bombę kasetową w obwodzie odeskim

Rosjanie zrzucili bombę kasetową na kurort Zatoka w obwodzie odeskim - podaje portal śledczy Bellingcat.

To pierwszy przypadek zrzuconej z powietrza amunicji kasetowej, jaki zaobserwowałem. To (typ) RBK-500, według doniesień w Zatoce, Odessie - napisał na Twitterze śledczy Bellingcata, były brytyjski wojskowy Nick Waters.

Oznajmił też, że lokalne władze w Zatoce poinformowały, że znalazły jeszcze inny typ takiej bomby - RBK-250.

02:29 Andrzej Duda o sytuacji uchodźców

Byłem dziś na granicy polsko-ukraińskiej w Korczowej i w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy. Agata (Kornhauser-Duda) była w miejscach zakwaterowania kobiet i dzieci z Ukrainy. Mówiłem wieczorem do Wołodymyra Zełenskiego: "Powiedz swoim Chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich Rodziny są u nas bezpieczne" - napisał na Twitterze Andrzej Duda.

02:21 Białoruski żołnierz przeszedł na stronę ukraińską

Spadochroniarz z Białorusi został zatrzymany na Wołyniu. Mężczyzna wpadł w ręce służb w okolicach Szacka.

Jak przekazał szef lokalnej policji Ewheni Żukow, żołnierz miał powiedzieć, że przechodzi na stronę Ukrainy, bo nie chce walczyć. Mówi o pozycjach oraz liczebności wojsk na granicy - napisał Żukow na Facebooku. 

02:09 Rosjanie w pobliżu kolejnej elektrowni atomowej

Amerykańska ambasador przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przekazała, że rosyjskie siły zbliżają się do Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej w obwodzie mikołajowskim. To druga największa elektrownia atomowa w Ukrainie.

Według słów dyplomatki Rosjanie są ok. 32 km od obiektu. 

02:05 Eksplozje w Charkowie

Kilka eksplozji słychać było w Charkowie. Mieszkańcy miasta proszeni są o udanie się do schronów.

01:53 Premier Ukrainy chce misji pokojowych do elektrowni atomowych

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i UE o wysłanie misji pokojowych do wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych.

Wzywam wspólnotę międzynarodową, reprezentowaną przez MAEA i Unię Europejską, by sprawiły, że misje pokojowe złożone z przedstawicieli UE, MAEA i państwowego inspektoratu nuklearnego Ukrainy przybyły do wszystkich pięciu elektrowni nuklearnych na Ukrainie. To kwestia bezpieczeństwa światowego! - powiedział Szmyhal w nagraniu wideo, które cytuje Ukrinform.

01:52 Elektrownia w Enerhodarze w rękach Ukraińców

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze jest zarządzana przez Ukraińców - przekazał doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko. 

01:19 Rosyjskie straty sprzętowe

Od początku wojny ukraińska obrona powietrzna zniszczyła co najmniej 39 rosyjskich samolotów i 40 śmigłowców - podaje dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak dodaje resort obrony, Rosjanie stracili także 251 czołgów, 939 bojowych wozów opancerzonych, 18 systemów obrony przeciwlotniczej, 50 wyrzutni MLRS, 404 pojazdy, 60 zbiorników z paliwem, 105 systemów artyleryjskich i 3 drony. 

01:13 Kułeba też krytykuje NATO

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba skrytykował NATO za odmowę zamknięcia przestrzeni powietrznej nad jego krajem. Podkreślił, że trwają prace nad zaopatrzeniem ukraińskich sił w myśliwce z innych krajów.

Podkreślił, że chodzi o państwa członkowskie NATO. Nie podał nazw krajów, by nie narażać ich na ataki rosyjskich agentów. 

01:11 Ukraińcy podsumowują kolejny dzień inwazji

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumowuje kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

Jak wskazują wojskowy, w piątek Rosjanie skupiali się na próbie oblężenia Kijowa oraz Charkowa. Agresorom zależy także na utworzeniu korytarza lądowego między okupowanym Krymem a samozwańczymi republikami Doniecka i Ługańska.

W Borodziance Rosjanie próbują zablokować drogę. Prawdopodobnie potem ruszą w kierunku Kijowa.

Wciąż atakowany jest Mariupol, w którym jest katastrofalna sytuacja. Mieszkańcy nie mają wody, ogrzewania i prądu.

Rosjanie wycofali część okrętów, z których mieli zaatakować Odessę. Wiąże się to z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi na Morzu Czarnym.

Na granicy białorusko-ukraińskiej nadal znajdują się białoruskie bataliony. 

00:51 Zełenski: Nie uciekłem z Kijowa

Wołodymyr Zełenski pozostaje w Kijowie. Na filmie umieszczonym na Instagramie zaprzecza, że uciekł z ukraińskiej stolicy.

Co dwa dni pojawiają się informacje, że gdzieś uciekłem - z Ukrainy, z Kijowa, z urzędu. Widzicie, jestem tutaj właśnie. Andrej Borysowicz (Ermak, szef prezydenckiej administracji - przyp. red.) jest tutaj. Nikt nie uciekł, więc pracujemy. Kochamy biegać, ale teraz nie ma czasu na różne treningi cardio, więc pracujemy. Chwała Ukrainie - powiedział. 

00:36 Samsung przestanie dostarczać telefony do Rosji

Samsung przestał dostarczać telefony i chipy do Rosji - podał "Bloomberg". Według "Kommiersanta", na rosyjskim rynku smartfonów Samsung był na drugim miejsce, tuż za Xiaomi. 

00:31 Media amerykańskie zawieszają działalność w Rosji

Telewizja CNN zawiesza nadawanie w Rosji w związku z nową ustawą, która ma surowo karać za "fałszywe informacje" o inwazji na Ukrainę. Także "Bloomberg" ogłosił, że tymczasowo wstrzymuję pracy swoich dziennikarzy w Rosji.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą za "fałszywe informacje" - w rozumieniu rosyjskim jest to np. pisanie inwazji lub wojnie, a nie "operacji wojskowej" - grozić może nawet 15 lat więzienia.  

00:16 Johnson do Ukraińców: Wolny świat przeciwstawia się barbarzyństwu Putina

Wolny świat wspólne przeciwstawia się barbarzyństwu Władimira Putina i niezależnie, jak długo to potrwa i jak żmudne to będzie, prezydent Rosji przegra - oznajmił brytyjski premier Boris Johnson zamieszczonym w piątek wieczorem na Twitterze przesłaniu do Ukraińców.

Podobnie jak w poprzednim takim nagraniu sprzed tygodnia, Johnson kilka zdań powiedział po ukraińsku.

Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, co teraz przeżywacie, ani jakie musicie odczuwać oburzenie i ból serca, gdy wszystko, co znacie i kochacie, zostaje w tak niewytłumaczalny i brutalny sposób zniszczone. To, co dzieje się w waszej ojczyźnie, jest odrażające i podobnie jak ludzie w całej Wielkiej Brytanii jestem przygnębiony z powodu zniszczeń i śmierci - mówił Johnson.

00:11 Rosjanie mają problem z zapasami

Dziennikarz śledczego portalu Bellingcat Christo Grozew przekazał, że zasoby rosyjskiego wojska na Ukrainie są prawie wyczerpane i prawdopodobnie wystarczą im do niedzieli. Jak zaznacz - nowe dostawy będą, jednak to "logistyczny koszmar".

00:07 Ukraina ściga reżysera Nikitę Michałkowa

Ukraiński sąd aresztował zaocznie rosyjskiego reżysera Nikitę Michałkowa za wspieranie rosyjskiej inwazji. Prokuratura generalna ogłosiła, że jest także poszukiwany na arenie międzynarodowej. 

00:02 Brytyjscy dziennikarze zaatakowani

Dziennikarze brytyjskiej telewizji SkyNews zostali ostrzelani przez rosyjskie wojska na Ukrainie w poniedziałek. Korespondent stacji został ranny. Telewizja opublikowała właśnie film z tego zdarzenia. 

00:01 Uchodźcy z Ukrainy w Mołdawii

Na terenie Mołdawii znajduje się już 27 tys. dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy - podało w piątek wieczorem w komunikacie MSW w Kiszyniowie. Przekazało, że większość uchodźców traktuje Mołdawię jako kraj tranzytowy.

Resort sprecyzował, że w sumie od wybuchu wojny na Ukrainie do Mołdawii wjechało ponad 173 tys. uchodźców, z których 100 tys. udało się już do innych państw.

Według szacunków mołdawskiej agencji prasowej IPN dotychczas do zajęć szkół i przedszkoli w tym kraju udało się włączyć kilkaset dzieci, które z powodu rosyjskiej inwazji opuściły Ukrainę.

00:01 Zełenski krytykuje NATO

Wołodymyr Zełenski skrytykował także dzisiejszy szczyt NATO, gdzie odmówiono zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Nie wszyscy uważają walkę o wolność za cel numer jeden dla Europy - powiedział.

Dzisiaj przywódcy NATO dali zielone światło dla dalszego bombardowania ukraińskich miast i wsi, odmawiając stworzenia strefy zakazu lotów - powiedział.