Rosjanie używają rakiet, które mają, a w tej chwili posiadają już tylko coraz starsze pociski, dlatego nie trafiają tam, gdzie trzeba - przekonywał w rozmowie w RMF24 komandor Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence 24. "Rosjanie oczywiście produkują jeszcze nowoczesne pociski, ale mają z tym problem, ponieważ do tego potrzebują komponenty zachodnie, a te są po prostu zatrzymane. W związku z powyższym wyciągają z magazynów to, co było stare, w tym pocisk Ch-22, który prawdopodobnie użyto" - tak komandor Dera komentował doniesienia w sprawie sobotniego ataku na Dniepr, gdzie zniszczony został blok mieszkalny. Zdaniem mera Dniepra Borysa Fiłatowa, celem była prawdopodobnie Naddnieprzańska Elektrownia Cieplna.

Doszło do tragicznej pomyłki, ponieważ armia Putina zastosowała nieprecyzyjne pociski Ch-22.

To jest pocisk bardzo stary, który wcześniej był lansowany, jak i pocisk przeciw okrętowy przeciwko lotniskowcom. On nie jest celny, jest bardzo niebezpieczny w użyciu, przede wszystkim dlatego, że m.in. paliwo jest bardzo szkodliwe. Uderzenie w ten budynek nie tylko spowodowało zniszczenie, ale prawdopodobnie duże skażenie. I to jest właśnie problem, że Rosjanie wykorzystując starsze uzbrojenie, po pierwsze działają nieprecyzyjnie, a więc mogą atakować także obiekty, które znajdą się w pobliżu, w tym także znajdujących się poza granicą działań bojowych, a po drugie, nie trafiają tam, gdzie trzeba i dlatego giną cywile - zauważa komandor Maksymilian Dura

Armia Putina stanowi coraz większe zagrożenie nie tylko dla Ukrainy

Gość Tomasza Terlikowskiego w Radiu RMF24 przekonuje, że Rosjanie działają w coraz gorszej sytuacji i stanowią coraz większe zagrożenie nie tylko dla Ukraińców, ale także dla innych krajów. Ja zawsze przypominam i ostrzegałem o tym od momentu, kiedy na Polskę spadły szczątki ukraińskiej rakiety przeciwlotniczej, że zawsze może zdarzyć się taka sytuacja, że pociski rakietowe stare, które posiadają Rosjanie i które wykorzystują, które są wystrzeliwane w strefie przygranicznej, mogą polecieć dalej, na przykład z powodu uszkodzenia i na przykład wylądować tutaj - mówił ekspert portalu Defence 24.

Komandor Maksymilian Dura zauważa, że Kalibry i rakiety Ch-101 mają zasięg 2000 i 4000 kilometrów, czyli mogą polecieć w głąb Europy. 

Opracowanie: Agnieszka Friedrich

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: