Holenderska agencja informacyjna ANP poinformowała, że Holandia przekaże Ukrainie system obrony przeciwlotniczej Patriot. Wcześniej na taki krok zdecydowały się Stany Zjednoczone i Niemcy.

ANP cytuje słowa premiera Marka Rutte, który przebywa obecnie w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Agencja, powołując się na rozmowę "przy kominku" między dwoma przywódcami, zacytowała Rutte, który powiedział, że Holandia weźmie udział w amerykańsko-niemieckiej inicjatywie wysłania systemów obronnych na Ukrainę.

Rutte powiedział, że rozmawiał wcześniej telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia decyzji.

W ślad za USA i Niemcami

Jako pierwsze decyzję o przekazaniu Ukrainie Patriotów podjęły jeszcze w grudniu Stany Zjednoczone. W tym tygodniu w Fort Sill w Oklahomie ma się rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu. W bazie wojskowej na co dzień trenowani są amerykańscy wojskowi.

Na początku stycznia na dostarczenie na Ukrainę Patriotów zdecydowały się z kolei Niemcy. Oświadczenie, w którym Berlin poinformował dodatkowo o przekazaniu Kijowowi około 40 bojowych pojazdów piechoty Marder, pojawiło się po rozmowie kanclerza Scholza z prezydentem Bidenem.

Holandia będzie zatem trzecim krajem, który przekaże Ukrainie zaawansowany system obrony przeciwlotniczej.