To już 164. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na trzech kierunkach: Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi jest zaniepokojony piątkowym ostrzałem przez Rosjan terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ukraiński koncern Enerhoatom oświadczył, że celem wojsk rosyjskich jest odłączenie siłowni od systemu energetycznego kraju i pozbawienie południa Ukrainy elektryczności. Ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz poinformował, że papież Franciszek odwiedzi Kijów przed swą wrześniową podróżą do Kazachstanu. Informacje, zdjęcia i komentarze dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji z 06.08.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Relacja zakończona. Najważniejsze informacje o wojnie w Ukrainie publikujemy na stronie głównej RMF24.pl

22:45

"Robimy wszystko, by otrzymać jeszcze więcej skutecznej i nowoczesnej broni" - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wystąpieniu opublikowanym na Telegramie podziękował wszystkim krajom, które dostarczają Ukrainie uzbrojenie.

"W tym tygodniu uzgodniony został kolejny pakiet wsparcia od Stanów Zjednoczonych, zawierający amunicję do wyrzutni HIMARS" - przypomniał Zełenski. Zapewnił, że broń dostarczana Ukrainie "jest używana maksymalnie precyzyjnie i z korzyścią dla ogólnej strategii obrony" prowadzonej przez armię.

21:43

Wojska rosyjskie zaminowały w okupowanym Chersoniu infrastrukturę dostarczającą gaz, prąd i wodę - poinformował Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

21:06

Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku - poinformował minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak podkreślił, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy.

20:31

Ukraiński koncern Enerhoatom oświadczył, że celem dokonanych w piątek przez wojska rosyjskie ostrzałów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest odłączenie siłowni od systemu energetycznego kraju i pozbawienie południa Ukrainy elektryczności.

19:38

Wojska rosyjskie znajdują się "dość blisko" Bachmutu, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef administracji tego regionu Pawło Kyryłenko w ukraińskiej telewizji państwowej.

19:33

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział, że ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie wywołuje ogromne zaniepokojenie i unaocznia ryzyko katastrofy jądrowej. Elektrownia jest zajęta przez wojska rosyjskie.

19:11

Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na trzech kierunkach: Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie.

18:17

Rosyjska firma najemnicza nazywana grupą Wagnera zwerbowała w zakładach karnych w Rosji ponad 1800 więźniów na wojnę przeciw Ukrainie; niektórzy zostali ranni bądź zginęli na froncie - podał portal Wiorstka, który zebrał dane we współpracy z fundacją Ruś Siedząca.

18:12

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że Macedonia Północna przekazała Ukrainie samoloty i czołgi.

 

17:30

"A u nas mówi się o wojnie" - głosi napis w języku rosyjskim na lotnisku w Helsinkach, skierowany - jak można się domyślać - do turystów przybywających z Rosji. Plakat tej treści reklamuje rosyjskojęzyczne informacje w fińskim dzienniku "Helsingin Sanomat".

16:11

Rosjanie planują przeprowadzić w Mariupolu pokazowy proces pojmanych przez nich ukraińskich żołnierzy - informuje rada miejska miasta. W sieci pojawiły się zdjęcia, na których widać, jak na scenie miejskiej filharmonii montowane są klatki.

 

16:00

Istnieje ryzyko uwolnienia do atmosfery substancji radioaktywnych - informuje ukraiński koncern Enerhoatom po ostrzale największej elektrowni atomowej w Europie. Teren przejętej przez Rosjan siłowni był wczoraj celem ataku. Energoatom podał, że wojska rosyjskie poważnie uszkodziły stację azotowo-tlenową. Według ukraińskiego koncernu, uszkodzenie może doprowadzić do radioaktywnego wycieku. 

15:06

Papież Franciszek odwiedzi Ukrainę przed swą wrześniową podróżą do Kazachstanu - ogłosił na Twitterze ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz po audiencji w Watykanie. Jego spotkanie z papieżem poświęcone było planom papieskiej podróży do Kijowa. Ambasador Jurasz napisał po audiencji u Franciszka, że usłyszał od niego: "Jestem bardzo blisko Ukrainy i chcę wyrazić tę bliskość przez moją wizytę".

14:31

Bez względu na to, kto przejmie władzę po Władimirze Putinie, "zbiorowy Putin" nigdzie nie zniknie - ocenił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

14:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał grupę, która ma opracować i wdrożyć mechanizm ściągania od Rosji odszkodowań za straty poniesione przez Ukrainę w związku z rosyjską agresją zbrojną - poinformowało jego biuro.

13:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał grupę, która ma opracować i wdrożyć mechanizm ściągania od Rosji odszkodowań za straty poniesione przez Ukrainę w związku z rosyjską agresją zbrojną - poinformowało jego biuro.

13:00

Siły rosyjskie stosują niebezpieczne prowokacje na terenie kontrolowanej przez nie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - podkreślił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Ten poranek w Europie nadszedł tylko dlatego, że wczoraj cudem nie wybuchła Elektrownia Atomowa w Zaporożu. Rosja kontroluje ją i prowadzi tam niebezpieczne prowokacje - napisał Podolak na Twitterze.

Według niego Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej albo ONZ musi zażądać od Rosji wycofania sił z elektrowni i przekazania obiektu pod kontrolę specjalnej komisji.

12:30

Papież Franciszek przyjął w sobotę na audiencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza - podał Watykan. Z wcześniejszych deklaracji przedstawicieli Watykanu wynikało, że tematem ich rozmowy miała być ewentualna podróż papieża na Ukrainę.

11:50

Nocą ostrzelano też miejscowość Stepnohirsk, gdzie uszkodzono podstację elektryczną. W okolicznych miejscowościach nie ma prądu.

11:30

Według komunikatu biura Prokuratury Generalnej w Kijowie, najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach: donieckim, charkowskim, kijowskim, czernihowskim, ługańskim, mikołajowskim, chersońskim i zaporoskim.

Prokuratura Generalna poinformowała także, że w wyniku bombardowań i ostrzałów, dokonanych przez wojska rosyjskie, na Ukrainie całkowicie zniszczono 230 placówek oświatowych, a ponad 2,2 tys. zostało uszkodzonych.

10:50

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę zginęło dotychczas 361 dzieci - poinformowało w sobotę biuro prokuratora generalnego w Kijowie. Liczba dzieci, które ucierpiały na skutek wojny, przekroczyła tysiąc - przekazano na Telegramie.

702 dzieci odniosło obrażenia różnego stopnia. Biuro prokuratora podkreśliło, że są to jedynie wstępne dane.

10:11

"Siły rosyjskie niemal na pewno gromadzą się na południu w oczekiwaniu na kontrofensywę Ukrainy lub w przygotowaniu do ewentualnego szturmu. Długie konwoje rosyjskich ciężarówek wojskowych, czołgów, holowanej artylerii i innej broni nadal oddalają się z ukraińskiego regionu Donbasu i kierują się na południowy zachód. Doniesiono również, że sprzęt był przemieszczany z okupowanych przez Rosję Melitopola, Berdiańska, Mariupola oraz z właściwego terytorium Rosji przez most Kerczeński na Krym. Batalionowe grupy taktyczne (BGT), które liczą od 800 do 1000 żołnierzy, zostały rozmieszczone na Krymie i prawie na pewno zostałyby wykorzystane do wsparcia rosyjskich oddziałów w rejonie Chersonia. 2 sierpnia na Krymie rozmieszczono nową BGT, a przerzucane są także BGT ze Wschodniego Zgrupowania Sił. Najprawdopodobniej w najbliższych dniach zostaną one wysłane w rejon Chersonia" - napisało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

09:37

Rosja przerzuca swoje siły z Donbasu i innych okupowanych terenów na południe Ukrainy, zwłaszcza w okolice Chersonia; tam, na ok. 350-kilometrowym odcinku między Zaporożem a Chersoniem będę teraz toczyć najcięższe walki - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:09

Na południu siły rosyjskie przeprowadziły nieskuteczną próbę podejścia pod miejscowość Łozowe w obwodzie chersońskim i atakowały prawdopodobnie kluczowy przyczółek sił ukraińskich nad rzeką Ingulec.

08:33

W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej zginęło pięciu cywilów, a 14 osób zostało rannych - poinformował gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

Podkreślił, że obecnie niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby ofiar w okupowanym Mariupolu i Wołnowasze.

07:42

Kreml wysyła swoich urzędników, przyspiesza wydawanie paszportów, narzucanie waluty i zbieranie danych osobowych mieszkańców na okupowanych przez wojsko rosyjskie obszarach Ukrainy w celu przyłączenia tych terenów do Rosji - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rosyjskie władze okupacyjne prawdopodobnie przyspieszają działania w ramach przygotowań do pseudoreferendów, które mają być podstawą włączenia zajętych obszarów Ukrainy bezpośrednio do Rosji - ocenia think tank.

07:11

Armia rosyjska prowadzi operację ofensywną w Donbasie, a główne wysiłki skoncentrowano na kierunku bachmuckim i awdijiwskim - czytamy w porannym komunikacie ukraińskiego sztabu. W okolicy Bachmutu trwają walki. 

Na południu siły rosyjskie prowadzą operację obronną. Koncentrują się na utrzymaniu zajętych terytoriów i spowodowaniu jak największych strat po stronie ukraińskich sił zbrojnych.

Według sztabu w gotowości do ataku są cztery rosyjskie jednostki przenoszące pociski manewrujące odpalane z morza.

06:55

Na południu Ukrainy siły rosyjskie prowadzą operację obronną, na wschodzie ofensywę na dwóch kierunkach: bachmuckim i awdijiwskim - informuje rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:40

Iran przekazał Rosji 46 dronów, które miały już zostać użyte w wojnie w Ukrainie - pisze w najnowszej analizie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

06:30

Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W piątek rosyjskie wojska dwukrotnie zaatakowały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi ryzykiem wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych.

06:11

Rosjanie ostrzelali nocą Nikopol w południowej Ukrainie. Pojawiły się też informacje o potężnych wybuchach w Charkowie.