Udało się zebrać kwotę potrzebną na zakup 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Strata amerykańskiej wyrzutni rakietowej HIMARS na froncie wojny z Rosją potrzebuje rzetelnego śledztwa. Takich zasobów tracić nie można - oświadczył sekretarz komisji ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu parlamentu Ukrainy Roman Kostenko. Podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, Estonia nie wyśle na Ukrainę swoich żołnierzy - powiedziała estońska premier Kaja Kallas. Wielka Brytania dostarczy Ukrainie ponad 10 tys. kolejnych dronów o wartości 125 mln funtów - ogłosił w czwartek brytyjski minister obrony Grant Shapps, który złożył tego dnia trzecią w tej roli wizytę w Kijowie. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieramy w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja nie jest już aktualizowana.

23:16

Ambasada USA w Moskwie poradziła Amerykanom w czwartek, by przez najbliższe dwie doby unikali dużych zgromadzeń w stolicy Rosji w związku z doniesieniami o atakach "ekstremistów". Nie podano szczegółów na temat tych doniesień.

"Ambasada monitoruje doniesienia, że ekstremiści mają plany ataków na duże zgromadzenia w Moskwie, w tym koncerty" - napisano w wydanym w czwartek dwuzdaniowym ostrzeżeniu wydanym przez amerykańską placówkę i Departament Stanu. Ambasada poradziła Amerykanom, by unikali dużych skupisk ludzi przez najbliższe 48 godzin oraz przypomniała o ostrzeżeniu przed podróżami do Rosji.

Nie podano żadnych szczegółów na temat zagrożenia, ani tego, kim mają być ekstremiści.

22:29

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie ponad 10 tys. kolejnych dronów o wartości 125 mln funtów - ogłosił w czwartek brytyjski minister obrony Grant Shapps, który złożył tego dnia trzecią w tej roli wizytę w Kijowie.

Ministerstwo obrony sprecyzowało, że w skład pakietu wejdą głównie drony umożliwiające podgląd na żywo (FPV), a także tysiąc jednokierunkowych dronów szturmowych oraz pewna liczba dronów obserwacyjnych i morskich. W wydanym komunikacie wyjaśniono, że pakiet ten jest odrębny od ogłoszonego w styczniu przez premiera Rishiego Sunaka o wartości 200 mln funtów.

21:16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI, że Władimir Putin szuka dostaw broni z Iranu i Korei Północnej. "Rosjanie potrzebują przerwy" w walkach - ocenił ukraiński przywódca.

Wielu rosyjskich żołnierzy zginęło - przypomniał Zełenski, zaznaczając, że Rosjanie przysyłani na Ukrainę, by walczyć, przechodzą szkolenie nie dłuższe niż miesiąc. Oni muszą przygotować prostych żołnierzy i oficerów - zauważył. 

Zdaniem prezydenta Ukrainy armia rosyjska potrzebuje więc pauzy w walkach, by się wzmocnić. Już w 2014 roku zamrożony konflikt pomógł im się wzmocnić, a potem zacząć pełnowymiarową wojnę - powiedział. W jego ocenie taka pauza byłaby "wielkim problemem dla Ukrainy i jej przyszłości oraz dla całej Europy".

20:40

Spotkanie, w czasie którego Emmanuel Macron omawiał z liderami partii politycznych możliwe wsparcie dla Ukrainy nie zakończyło się najlepiej. Macron przekonywał, że potrzebna jest mobilizacja wobec zagrożeń ze strony Rosji na Ukrainie.

Przedstawiciel skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej (FI) Manuel Bompard oświadczył, że po spotkaniu z Macronem jest "jeszcze bardziej zaniepokojony", bowiem prezydent potwierdził swoje wypowiedzi z zeszłego tygodnia. Szef skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN) Jordan Bardella, zarzucając Macronowi radykalizm, ubolewał nad tym, że w sprawie Ukrainy "nie ma żadnych ograniczeń".

19:30

Podczas wizyty w Niemczech brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie broni dalekiego zasięgu. Sprzeciwił się opinii, że dostawa nowych systemów uzbrojenia może doprowadzić do eskalacji wojny.

"Jeśli chodzi o broń dalekiego zasięgu, z doświadczenia Wielkiej Brytanii mogę powiedzieć, jak skutecznie ta broń pomogła Ukrainie w walce z agresją" - powiedział w czwartek po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock w Berlinie.

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie m.in. rakiety manewrujące Storm Shadow. Kanclerz Olaf Scholz odrzuca dostawę pocisków dalekiego zasięgu Taurus, obawiając się zaangażowania Niemiec w wojnę.

18:40

Były naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Wałerij Załużny zostanie ambasadorem Ukrainy w Wielkiej Brytanii - taką decyzję przekazało MSZ w Kijowie.

18:02

Prezydent Czech Petr Pavel poinformował w czwartek, że udało się zebrać kwotę potrzebną na zakup 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Pociski mają zostać kupione w krajach poza Unia Europejską.

Akcja zainicjowana przez Republikę Czeską obejmie jeszcze 18 państw. Amunicja powinna trafić na Ukrainę w najbliższych tygodniach, powiedział prezydent Petr Pavel. Poinformował, że teraz czeska strona będzie informować partnerów o kolejnych krokach.

 "Teraz od umiejętności naszych firm i ministerstwa obrony będzie zależało przyspieszenie całego procesu" - dodał Pavel.

17:20

Demokraci z komisji nadzoru Izby Reprezentantów wszczęli dochodzenie w sprawie firmy SpaceX w związku z doniesieniami o potencjalnie nielegalnym pozyskiwaniu terminali systemu Starlink na użytek rosyjskiego wojska na Ukrainie - podał w czwartek "Washington Post". Kongresmeni żądają od firmy wyjaśnień.

Kongresmeni napisali, że użycie przez Rosjan systemu SpaceX "stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy, życia Ukraińców i bezpieczeństwa narodowego USA" i podaje w wątpliwość "skuteczność zabezpieczeń firmy oraz zgodność z sankcjami USA i (zasadami) kontroli eksportu".

16:15

Rezerwa mobilizacyjna naszej armii to 5 mln mężczyzn, z czego 1 mln już służyło lub służy w wojsku; oceniamy, że maksymalna liczba Ukraińców, którzy jeszcze nam pozostali i mogliby zostać wysłani na front, wynosi około 2,5 mln - oznajmił w czwartek przewodniczący rady rezerwistów sił lądowych Ukrainy, Iwan Tymoczko. 

Problem polega na tym, że swoje szacunki Tymoczko opiera na podstawie wyników ankiety online na próbie 400 osób...

16:02

Rosja może wygrać wojnę w Ukrainie już latem tego roku. Tak dramatyczną wizję rozwoju wydarzeń - według nieoficjalnych źródeł - przedstawił prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami z szefami największych francuskich partii politycznych.

15:02

Legion Międzynarodowy, podlegający ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu (HUR), obchodzi w czwartek drugą rocznicę istnienia. W tej formacji walczą obywatele ponad 50 państw świata, w tym m.in. USA, Australii oraz krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej - powiadomił wywiad.

Żołnierze z tej formacji brali udział w walkach w obwodach kijowskim i zaporoskim, na Mierzei Kinburnskiej na południu kraju, a także pod Kupiańskiem i Chersoniem. Wykonywali również zadania specjalne w Bachmucie, Siewierodoniecku, Lisiczańsku i Majorsku.

13:40

Rosja ma zasoby finansowe, ludzkie, materiałowe i techniczne, aby kontynuować walkę na Ukrainie przez co najmniej dwa lata - ocenia litewski wywiad w opublikowanym w czwartek raporcie dotyczącym zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Ta ocena pokrywa się z analizami brytyjskich ekspertów z think tanku RUSI. Według ekspertyz, szczyt rosyjskich możliwości produkcji zbrojeniowej przypadnie na koniec 2024 roku. Rok później Rosjanie prawdopodobnie zaczną odczuwać trudności w uzupełnianiu strat na froncie, a w 2026 roku - zdaniem analityków - Moskwa będzie musiała zmierzyć się z poważnym kryzysem związanym z niedoborami sprzętu i ludzi.

"Wojna, przemysł wojenny, staje się siłą napędową rosyjskiej gospodarki, przyciągając zasoby finansowe, materialne i ludzkie kraju kosztem innych obszarów gospodarki" - podkreślił litewski wywiad.

13:04

Rząd Niemiec dołączy do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy w krajach spoza Unii Europejskiej - poinformował rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Celem jest pozyskanie 800 000 pocisków artyleryjskich.

Niemcy chcą przyczynić się finansowo do zakupu setek tysięcy pocisków artyleryjskich dla obrony Ukrainy przed inwazją Rosji. Rzecznik ocenił w środę, że jest to "bardzo dobra inicjatywa" - pisze agencja dpa. Niemiecki rząd już od pewnego czasu prowadzi bardzo intensywne rozmowy z czeskim rządem.

Prezydent Czech Petr Pavel, który jest emerytowanym generałem i byłym przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, powiedział w lutym na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że jest możliwość kupna około pół miliona pocisków kalibru 155 mm i 300 tys. pocisków kalibru 122 mm. Mogłyby one zostać dostarczone w ciągu kilku tygodni, jeśli zapewnione zostanie finansowanie.

12:56

Olga Romanowa, rosyjska dziennikarka i obrończyni praw człowieka, w rozmowie z niezależnymi mediami z Rosji stwierdziła, że około 50 tys. więźniów z zakładów karnych, zwerbowanych w tym kraju na wojnę z Ukrainą, zostało ułaskawionych po kilku miesiącach udziału w inwazji i wyszło na wolność.

W ocenie obrończyni praw czlowieka nawet połowa skazańców, którzy zostali ułaskawieni po powrocie z frontu, popełnia kolejne przestępstwa i szybko wraca do zakładów karnych.

10:59

Siły rosyjskie kontynuują ataki mające na celu rozszerzenie kontroli wokół Bachmutu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że oddziały rosyjskie posunęły się naprzód, zajmując wschodnią część wsi Iwaniwske i atakują ukraińskie pozycje w Bohdaniwce.

"Na tej osi najbliższym celem operacyjnym Rosji niemal na pewno jest przejęcie kontroli nad miejscowością Czasiw Jar, znajdującej się ok. 5 km od linii frontu. Pomimo pewnych stopniowych postępów taktycznych, jest mało prawdopodobne, że rosyjskie siły są obecnie w stanie spróbować podjąć atak na pełną skalę na tę miejscowość" - oceniono.

09:59

Ukraińskie siły obrony odparły atak kolejnej rosyjskiej grupy dywersyjno-zwiadowczej, która próbowała wedrzeć się do obwodu sumskiego na północy kraju - poinformowała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.

"Minionej nocy wchodząca w skład Sił Obrony straż graniczna wykryła wrogą grupę dywersyjno-zwiadowczą, która poruszała się od strony Federacji Rosyjskiej" - przekazano w komunikacie na Telegramie. "W stronę grupy natychmiast otwarto ogień z broni strzeleckiej i granatników. Przeciwnik wycofał się, jego straty są obecnie ustalane" - dodano. 

09:52

Podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, Estonia nie wyśle na Ukrainę swoich żołnierzy - powiedziała estońska premier Kaja Kallas.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział po zorganizowanym pod koniec lutego spotkaniu głów państw i szefów rządów w Paryżu, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Dodał, że nie należy wykluczać wysłania w przyszłości sił lądowych krajów NATO na Ukrainę.

Premier Estonii została zapytana przez estońskich parlamentarzystów o stanowisko Estonii wobec tej wypowiedzi. We wszystkich tłumaczeniach pojawiło się zdanie o wysłaniu wojsk lądowych na Ukrainę. Chodziło o wysłanie tam żołnierzy. Mogę was zapewnić, że estońscy żołnierze nie pojadą tam, aby walczyć - odpowiedziała Kallas.

09:50

Strata amerykańskiej wyrzutni rakietowej HIMARS na froncie wojny z Rosją potrzebuje rzetelnego śledztwa. Takich zasobów tracić nie można - oświadczył sekretarz komisji ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu parlamentu Ukrainy Roman Kostenko.

Niech specjaliści badają, dlaczego do tego doszło. (...) Wywiad przeciwnika działa, by zniszczyć właśnie HIMARS - powiedział deputowany, występując na kanale Radio Swoboda na YouTube.

Według Radia Swoboda HIMARS, który został trafiony przez siły rosyjskie, strzelał z odległości 40 km od linii frontu.

6 marca amerykański "Newsweek" poinformował o zniszczeniu przez Rosjan wyrzutni HIMARS w okolicy wsi Nykanoriwka w rejonie pokrowskim w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Zdjęcia ostrzelanego systemu rakietowego pokazały źródła rosyjskie.