Nie noście w paryskim metrze i na ulicach francuskiej stolicy kosztownej biżuterii! Chowajcie smartfony, tablety i aparaty fotograficzne! – apeluje do turystów paryska policja, która nie daje sobie rady z nagłym wzrostem ulicznych ataków złodziei.

Żeby uczulić turystów na rosnące zagrożenie, paryska policja przekazała nadsekwańskim mediom nagranie kamery monitorującej jedną ze stacji metra, na którym widać młodego złodzieja zrywającego z szyi kobiety złoty naszyjnik warty - według funkcjonariuszy - 16 tysięcy euro. W pobliżu znajdował się policyjny patrol, który prawie natychmiast schwytał sprawcę, ale ten ostatni mimo wszystko zdążył przekazać łup wspólnikowi czekającemu przy wejściu do metra. Naszyjnik nie został dotąd odzyskany.

Stołeczna prefektura policji alarmuje, że w ciągu ostatnich dni na paryskich ulicach i w metrze o prawie połowę wzrosła liczba ataków złodziei, którzy zrywają z szyi naszyjniki i łańcuszki oraz wyrywają ludziom z rąk cenne przedmioty. Funkcjonariusze sugerują, że jednym z powodów tej sytuacji jest nieostrożne postępowanie mieszkańców i samych turystów, którzy zakładają na co dzień kosztowną biżuterię i przechadzają się po ulicach ze smartfonami, tabletami i aparatami fotograficznymi w rękach.