Jeśli ludzie, którzy okupują dziś instytucje państwowe na wschodniej Ukrainie, dobrowolnie opuszczą zajmowane budynki oraz złożą broń, zostaną objęci amnestią - oświadczył w parlamencie w Kijowie premier Arsenij Jaceniuk.

Szef rządu poinformował, że projekt ustawy w tej sprawie niebawem zostanie zaprezentowany deputowanym. Ten projekt jest już przygotowany i jeśli będzie wola całego ukraińskiego parlamentu, w tym i naszych oponentów politycznych, to zostanie on niezwłocznie zarejestrowany i przegłosowany - powiedział Jaceniuk.

Amnestia jest częścią zawartego wczoraj w Genewie między USA, UE, Ukrainą i Rosją porozumienia mającego na celu uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zgodnie z przyjętym tam oświadczeniem, amnestia obejmie wszystkich, którzy złożą broń i opuszczą okupowane budynki pod warunkiem, że nie dopuścili się oni ciężkich przestępstw.

Jaceniuk oznajmił, że Ukraina nie ma wielkich oczekiwań w związku z genewskim porozumieniem, zwrócił jednak uwagę, że Rosja poszła na ustępstwa.

Rosja zmuszona była do potępienia ekstremizmu, który jest dziś przez nią de facto popierany. Podpisując to oświadczenie, Rosja zwróciła się w rzeczywistości do pokojowych demonstrantów z karabinami i granatnikami z żądaniem niezwłocznego złożenia broni
- powiedział.

Premier zwrócił także uwagę, że uczestnicy rozmów w Genewie stanęli po stronie Ukrainy w kwestii okupowanego przez Rosję Krymu.

Trzej z czterech uczestników genewskiego spotkania jasno oświadczyli, że nikt i w żadnych warunkach nie uzna aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Nasze stanowisko pozostaje niezmienne: Krym jest terytorium Ukrainy
- podkreślił szef ukraińskiego rządu.

Wspólne oświadczenie, opublikowane po genewskich rozmowach, nie nawiązuje jednak do aneksji Krymu przez Rosję.

(mal)