Ukraińska pilotka Nadija Sawczenko będzie przewieziona z więzienia w Moskwie do szpitala miejskiego z powodu problemów zdrowotnych w wyniku głodówki - poinformował jej adwokat Mark Fejgin. Ma to nastąpić już we wtorek.

Fejgin zamieścił wpis na Twitterze po tym, jak odwiedził Sawczenko w więzieniu. "Jutro odwiozą ją do szpitala miejskiego nr 20 w Moskwie" - napisał. Opublikował także kopię notatki napisanej odręcznie przez Sawczenko. Lotniczka powiadomiła, że waży 50 kilogramów i ma temperaturę 35,8 st. Celsjusza.

W rozmowie z agencją Interfax adwokat wyjaśnił, że Nadia Sawczenko będzie hospitalizowana z powodu niskiego poziomu cukru we krwi. Lotniczka wznowiła głodówkę, ponieważ ma kłopoty z przełykaniem i uważa, że należy jej się pomoc w warunkach szpitalnych - wyjaśnił. Rosyjska służba więzienna przekazała z kolei, że Sawczenko od trzech dni odmawia jedzenia. Jeśli okaże się to konieczne, zostanie ona przewieziona do miejskiej placówki medycznej - powiedziała przedstawicielka służby Kristina Biełousowa.

33-letniej Sawczenko Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzuca naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy śmierć ponieśli dwaj dziennikarze państwowej telewizji Rossija. Ukraińska lotniczka nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji.

Nadia Sawczenko jest przetrzymywana w Rosji od lipca 2014 roku. Od września przebywa w aresztach śledczych w Moskwie - obecnie w Matrosskiej Tiszynie.


(mn)