Ukraińskie władze nie wiedzą, gdzie znajduje się odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz - oświadczył p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Nie wiadomo też, gdzie jest były prokurator generalny i ministrowie z ekipy Janukowycza.

Nocą wywieźli majątek Janukowycza?

Opublikowano zapis z kamer monitoringu, na którym widać jak nocą z rezydencji Mezhyhirya prezydenta Wiktora Janukowycza wywożone są jego rzeczy. Ukraiński prezydent uciekł z Kijowa i najprawdopodobniej ukrywa się na wschodzie kraju. czytaj więcej

Ostatni raz obalonego prezydenta widziano w Doniecku na wschodzie kraju - poinformował Awakow.

Wczoraj doszło do incydentu, podczas którego Straż Graniczna nie zezwoliła na wylot nieznanego (nieoznakowanego) samolotu. Była przy nim ochrona prezydenta. W związku z tym, że maszyna nie przeszła kontroli, została zatrzymana. Z samolotu wyszedł Janukowycz, wsiadł do samochodu i odjechał w nieznanym kierunku - powiedział Awakow.

Nieznany pozostaje los szefa ministerstwa dochodów i podatków Ołeksandra Kłymenki oraz odsuniętych w sobotę od sprawowania swych funkcji prokuratora generalnego Wiktora Pszonki i byłego p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenki, który oskarżany jest o rozlew krwi na Majdanie.

Wczoraj Kłymenko i Pszonka zostali zatrzymani na lotnisku w Doniecku, jednak do sali VIP wdarli się uzbrojeni ludzie, doszło do strzelaniny i Kłymenko z Pszonką odjechali. Obecnie prowadzone jest śledztwo w tej sprawie
- powiedział Awakow.

Dodał, że do Moskwy odleciał były wiceprzewodniczący parlamentu Ihor Kałetnyk. Straż Graniczna nie miała podstaw do zatrzymania; posiadał on wszystkie dokumenty konieczne do przekroczenia granicy - oświadczył p.o. ministra spraw wewnętrznych.

(jad)