Rozstawiony z numerem pierwszym Serb Novak Djokovic pokonał Szwajcara Rogera Federera (4.) 6:7 (7-9), 6:4, 7:6 (7-4), 5:7, 6:4 w finale wielkoszlemowego Wimbledonu. Wicelider światowego rankingu tenisistów po raz drugi wygrał londyńską imprezę.

Djokovic poprzednio świętował sukces na kortach All England Club trzy lata temu. Federer zwyciężył w tych zawodach siedmiokrotnie (2003-07, 2009, 2012). Łącznie Serb ma na koncie siedem tytułów wielkoszlemowych, a Szwajcar - 17.

Było to 35. spotkanie tych zawodników. Trwało trzy godziny i 55 minut. Djokovic poprawił swój bilans - ma teraz 17 zwycięstw i 18 porażek. Po raz 12. zmierzyli się zaś w turnieju wielkoszlemowym (6-6), a dziesiąty w finale (6-4 dla Serba).

Dzięki niedzielnej wygranej 27-letni tenisista z Belgradu w poniedziałek wróci po dziewięciu miesiącach przerwy na pozycję lidera rankingu ATP, wyprzedzając Hiszpana Rafaela Nadala. Starszy o sześć lat Szwajcar awansuje z czwartego na trzecie miejsce.