10,5 tys. wolontariuszy pracowało w sobotę w pocie czoła. W ten weekend przypada wielki finał 16. edycji Szlachetnej Paczki. Za nami pierwszy dzień - w całej Polsce otwartych było około 700 magazynów. Od piątku gromadzone były w nich paczki dla najbiedniejszych rodzin. Podarowali je darczyńcy. Wolontariusze przygotowali prezenty do transportu. Na polskich drogach można było w sobotę zobaczyć dziesiątki załadowanych po dach "szlachetnych ciężarówek". Paczki powędrowały już do wielu potrzebujących. W niedzielę prezenty trafią do kolejnych rodzin.

Paczki są już rozwożone rodzinom /Jacek Skóra (RMF FM) /RMF FM

TUTAJ NA BIEŻĄCO MOŻECIE ŚLEDZIĆ WYNIKI AKCJI

Średnia wartość zrobionej w tym roku paczki to blisko 3 tys. zł.

W 16. edycji tej charytatywnej akcji wzięli udział m.in. piłkarze reprezentacji Polski, kolarze, olimpijczycy, a także skoczkowie narciarscy. Paczkę zrobiła również para prezydencka.

Wolontariusze witają darczyńców... ciastem

Do magazynów w całym kraju przychodzili w sobotę darczyńcy, by przekazać paczki, które trafią następnie do potrzebujących rodzin. 

W krakowskim magazynie dla Starego Miasta wolontariusze witali darczyńców słodkim poczęstunkiem. Był domowy sernik i kawa.

Darczyńcy przynoszą paczki, my je rozmieszczamy, a następnie wysyłamy do rodzin. Tam jadą już wolontariusze. Paczki będą dostarczone dziś i jutro - mówili wolontariusze. 

Szlachetna Paczka pomaga rodzinom w potrzebie. Wolontariusze i darczyńcy robią wszystko, by zapewnić im lepsze życie. Czasem do tego nie trzeba wiele, bo potrzeby rodzin są różne - od ubrań, żywności poprzez środki chemiczne, aż do sprzętu gospodarstwa domowego. Szlachetna Paczka, która jest już nie tylko w Polsce, ma swój siostrzany projekt - Akademia Przyszłości. 

Przeprowadzamy dzieci od porażki w szkole do sukcesu w życiu. Zaraz po finale będziemy uczyć też jak zarabiać i wydawać lepiej pieniądze - mówi o Akademii Przyszłości ks. Jacek Stryczek, założycielem Stowarzyszenia Wiosna, które od lat prowadzi projekt Szlachetnej Paczki.

Jesteśmy także w Warszawie

Jeden z magazynów Szlachetnej Paczki działa w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Paczki cały czas przynoszą darczyńcy, a wolontariusze przekazują je dalej - do rodzin. Jeśli paczki nie mieszczą się do jednego samochodu, to pakujemy je do kilku - tłumaczyła Katarzyna, jedna z wolontariuszek.

Osoby, które pomagają, były w sobotę szczególnie witane. Darczyńcy najpierw są witani fanfarami i oklaskami, a później zapraszamy na kawę. Chcemy poznać naszych darczyńców, staramy się z nimi spędzić chwilę, porozmawiać - dodała Katarzyna.

W Teatrze Powszechnym od sobotniego rana wolontariusze pakowali paczki, ładowali je do samochodów i zawozili potrzebującym rodzinom. Posłuchajcie!

Wolontariusze pakują paczki do samochodu, by zawieźć je potrzebującym rodzinom

Pomagają ludzie związanie ze sportem, filmem, muzyką.

W Szlachetnej Paczce biorą udział między innymi sportowcy, aktorzy, piosenkarze. Pomagają indywidualnie, ale też w kilka osób. Tak jest w przypadku aktorów z serialu "Klan".

Ekipa "Klanu" przygotowała paczkę dla pani Joanny, która ma 24 lata i sama wychowuje syna Nikodema, który ma 3 lata - mówi Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Tata Nikodema jest w śpiączce i przebywa w szpitalu pod stałą opieką. Pani Joanna nigdy nie miała telewizora, dlatego postanowiliśmy jej na święta kupić telewizor, żeby miała trochę radości - tłumaczy aktorka.

Ostrowska-Królikowska wymieniała dary, które znalazły się w przekazanej pani Joannie paczce: Przygotowaliśmy dla Nikodema zimową odzież, kredki, zeszyty, bloki, gry, supermana, przygotowaliśmy pościel, ręczniki....

Małgorzata Królikowska-Ostrowska o akcji "Szlachetna Paczka". Posłuchaj!

(APA, łł)