W ubiegłym roku pomogli kilkudziesięciu tysiącom osób w całej Polsce. W samym województwie małopolskim wsparcie dzięki nim otrzymało ponad 2 tysiące rodzin. Ale ciągle im mało. Już za sto dni finał kolejnej, XVIII edycji Szlachetnej Paczki. Ile osób otrzyma mądrą pomoc i zmieni swoje życie w tym roku? To zależy od tego, ilu woluntariuszy zgłosi się do projektu. W Małopolsce potrzeba ich co najmniej 1,5 tysiąca. 12 września o godz. 17:00, przy Pomniku Adama Mickiewicza, SuperW będą namawiać, by do nich dołączyć. Chcesz zostać współczesnym bohaterem i tworzyć historie? Nie zwlekaj i zgłoś się na www.superw.pl. Masz czas do 30 września.

Studniówka Szlachetnej Paczki to wydarzenie, które ma długą tradycję. Wolontariusze jednego z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce co roku świętują w ten sposób rozpoczęcie głównej fazy projektu. W naszej historii było wiele powstańczych zrywów. Idealiści i bohaterowie mobilizowali się, by działać doraźnie. Chcemy to odwrócić i pokazać, że potrafimy się angażować również w sposób przemyślany i dobrze zorganizowany - tłumaczy Karolina Batko-Jeż, dyrektor operacyjny Szlachetnej Paczki. Szlachetna Paczka to ogromna skala i odpowiedzialność. My też mobilizujemy współczesnych bohaterów, wolontariuszy, ale nie zapraszamy ich do "wielkiej improwizacji". Nasz wolontariat jest efektywny - dodaje.

Realny wpływ

Szlachetna Paczka działa od 2001 roku. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy materialnej przekazanej potrzebującym w ramach projektu sięgnęła 54 mln zł. Wsparcie otrzymało ponad 20 tys. rodzin, a Darczyńcami projektu zdecydowało się zostać prawie 800 tys. osób. Kluczową rolę w całym przedsięwzięciu pełnią wolontariusze, nazywani SuperW. To ich będzie można spotkać 12 września na happeningu w Krakowie.

Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określa, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie.

Chce się wygrywać

Z kolei wolontariusz Akademii Przyszłości, siostrzanego projektu Paczki, którego kolejna edycja również startuje jesienią tego roku, przez kilka miesięcy roku szkolnego regularnie, raz w tygodniu, spotyka się z dzieckiem mającym problemy w szkole i staje się jego przyjacielem i mentorem. Uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć.

Paczka to oryginalny, polski pomysł. Nikt na świecie nie zorganizował tak precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy na tak duża skalę - mówi ks. Stryczek. To nieprawda, że my, Polacy, jesteśmy tylko romantykami. W myśleniu może tak, ale działać potrafimy jak pozytywiści, skutecznie. Paczka pokazuje, jak świetnie potrafimy się zorganizować - dodaje.

Siła SuperW

Studniówka 12 września to ważny moment dla Szlachetnej Paczki. Właśnie teraz rozstrzyga się, do ilu rodzin dotrze pomoc w tym roku. Także w naszym rejonie. Bo to właśnie od liczby zaangażowanych wolontariuszy zależy, jaka będzie skala pomocy w tym roku. Tylko tam, gdzie znajdą się wolontariusze, stworzony zostanie tzw. Rejon Szlachetnej Paczki i możliwa będzie pomoc. W tym roku w województwie małopolskim poszukiwanych jest około 1,5 tysiąca osób. To dzięki nim już 17 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, dla których przygotują dedykowaną pomoc. Finał, podczas którego pomoc dotrze do rodzin, odbędzie się w weekend 8-9 grudnia.

Wolontariusze Paczki i Akademii podkreślają, że udział w projektach to okazja nie tylko do tego, by pomagać, ale i sporo zmienić we własnym życiu. Jeśli są w Polsce miejsca, gdzie w krótkim czasie można bardziej się rozwinąć w wymiarze zawodowym i osobistym, zdobyć więcej cennych kontaktów i nawiązać bardziej wartościowe relacje, to jest ich niewiele - śmieje się Marta, która SuperW będzie już trzeci rok z rzędu.

Bohaterowie tworzą historię

Studniówka Szlachetnej Paczki, czyli niebanalny happening wolontariuszy, odbędzie się na Rynku Głównym przy pomniku Adama Mickiewicza. Ta lokalizacja nie jest przypadkowa. Organizatorzy chcą podkreślać ciągłość pomiędzy idealistami i bohaterami z dawnych lat, a tymi, którzy dziś biorą sprawy w swoje ręce i inspirują ludzi do zmiany życia na lepsze.

Pokażemy, że wbrew temu, co się sądzi, potrafimy się jednoczyć i wspólnie robić niesamowite rzeczy. Będą inspirujące historie, nieoczywista sztuka, wspaniali ludzie i mnóstwo dobrej zabawy - zapowiada Karolina Batko-Jeż. I dodaje: Nie zabraknie też niespodzianek! Swój udział w święcie wolontariuszy Szlachetnej Paczki zapowiedzieli m.in. członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Jak zostać wolontariuszem?

Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki, intuicyjny formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. Po nich pozostaje już tylko podjąć decyzję, podpisać umowę i zacząć pomagać. Zgłaszać się można do 30 września.