Często słyszymy: "ktoś powinien się tym zająć" - mówi Marcin. - Ktoś? W trakcie ostatnich trzech lat w mojej 30-tysięcznej miejscowości przekazaliśmy pomoc ponad stu dwudziestu rodzinom w potrzebie. Stu dwudziestu. To nie są liczby. To jest kilkuset żywych ludzi, którym pomogliśmy na nowo uwierzyć w siebie. Marcin to jeden z tysięcy SuperW - wolontariuszy Szlachetnej Paczki. W całej Polsce trwa właśnie nabór ochotników do kolejnej edycji projektu. W pierwszej kolejności poszukiwani są liderzy - najwięcej brakuje ich w Podlaskiem, Małopolskiem, Świętokrzyskiem, Podkarpackiem i Wielkopolskim. By się zgłosić, wystarczy kilka kliknięć na www.superw.pl.

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Istnieje od 2001 roku i jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Przez osiemnaście lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

Jedna trzecia to za mało

Siła paczki opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy, którzy co roku jesienią ruszają w Polskę, by docierać do ludzi, o których na co dzień mało kto chce pamiętać. Docierają do samotnych i opuszczonych, spotykają się z nimi i otwierają na ich potrzeby, odkrywając prawdziwą biedę, a dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu tysiące rodzin dostaje szanse na zmianę swojego życia na lepsze.

W tym roku Paczka będzie obecna w blisko siedmiuset rejonach w całej Polsce. Pracę SuperW w każdym z nich koordynują liderzy. I to właśnie do tej roli w pierwszej kolejności rekrutowani są wolontariusze. W tej chwili lokalnych liderów jest w Paczce już ponad dwustu - najwięcej w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i łódzkim.

Jednak by Paczka mogła się odbyć również w pozostałych częściach Polski, liderzy potrzebni są również i tam. W tej chwili najpilniej poszukują liderów województwa Podlaskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie i Wielkopolskie.

Co robi lider?

Ogarnia rejon! Musi zrekrutować zespół wolontariuszy, zarządzać nim, delegować zadania, znaleźć sale na szkolenia, zorganizować magazyn, dopilnować wszystkiego. Po prostu: prowadzi projekt - tłumaczy Damian, jeden z liderów w poprzedniej edycji Paczki.

Bycie liderem to wyzwanie z zakresu zarządzania - twardego i miękkiego. Twardego, czyli szkolenia, czas, terminy, realizacje zadań. Miękkiego - wszystkie kwestie związane z relacjami z ludźmi, z tym, żeby im się chciało, motywowanie ich - dodaje Bartek, dla którego doświadczenie liderskie zebrane w Paczce stało się przepustką do pracy w dużej firmie na stanowisku dyrektora ds. logistyki.

Nie czekaj

Rekrutacja wolontariuszy i liderów do nowej edycji Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości jeszcze chwilę potrwa, a liczba miejsc jest duża, ale jednak ograniczona - dlatego warto się pośpieszyć. Warto również z tego powodu, że aż 79 proc. wolontariuszy projektów organizowanych przez Stowarzyszenie WIOSNA uważa, że udział w nich to najważniejsze doświadczenie w ich życiu.

Zgłoszenia (w kilku prostych krokach) na www.superw.pl.