Siedem stref ograniczonych lotów wokół Krakowa i Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia zostanie wprowadzonych na czas Światowych Dni Młodzieży. Szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Robert Stachurski podkreślił, że aby zapewnić bezpieczeństwo, na wniosek Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych zostały wprowadzone strefy ograniczonego ruchu lotniczego.

Siedem stref ograniczonych lotów zostało wytyczonych wokół Krakowa (promień 100 km) i Częstochowy (promień 50 km), a także Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia (promień 5 km). Zakazy będą obowiązywać przez tydzień od poniedziałku 25 lipca od godz. 00:01 do poniedziałku 1 sierpnia do godz. 23:59. Bezwzględny zakaz wykonywania lotów obowiązuje lotnictwo sportowe, aeroklubowe, rekreacyjne, w tym przede wszystkim bezzałogowe statki powietrzne, tzw. drony.

Rzecznik Komendy Głównej Policji nadinspektor Mariusz Ciarka przypomniał, że używanie dronów w strefach objętych zakazem jest zagrożone surową karą. W tym czasie praktycznie będzie całkowity zakaz używania takich statków powietrznych dla wszystkich, także mediów. W tym czasie trzeba się liczyć z surowymi konsekwencjami - zaznaczył. Za nieuprawnione korzystanie z dronów grozi nawet do pięciu lat więzienia.

Całkowity zakaz używania dronów

W tych kilku dniach prosimy, a nawet nalegamy i mówimy bardzo jasno: jest całkowity zakaz używania dronów zarówno do celów rekreacyjnych, jak i komercyjnych - podkreślił Mikołaj Karpiński z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zarządzającej polską przestrzenią powietrzną. Wprowadzone zakazy nie obowiązują lotów rejsowych, ratowniczych, przeciwpożarowych, państwowych. Śmigłowcami mogą latać Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR).

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przewidziało możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, nieplanowanych dla lotów, które nie są wyłączone z ograniczeń. Taka możliwość istnieje jedynie za zgodą Szefa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Już teraz terminal Kraków Airport i krakowskie lotnisko są otwarte przez całą dobę. Podczas ŚDM, spodziewanych jest tam ok. 100 dodatkowych samolotów. Chodzi m.in. o loty czarterowe, głównie z południowej Europy. Najlepszym i najpewniejszym sposobem na dotarcie na lotnisko będzie przejazd pociągiem kursującym do centrum Krakowa. Władze lotniska przewidują, że skorzysta z niego około 40 tys. pielgrzymów. Uruchomiono dla nich specjalne, szybkie pasy, które zostały oznaczone logiem Światowych Dni Młodzieży, wyświetlanym nad kabinami przeznaczonymi specjalnie do dokonywania odpraw pielgrzymów. Na monitorach wyświetlane są komunikaty, wskazujące pielgrzymom najkrótszą drogę do kontroli granicznej.

(ug)