We wtorek w Krakowie oficjalnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy szacują, że w inauguracyjnej mszy na krakowskich Błoniach, której przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz, weźmie udział kilkaset tysięcy osób.

We wtorek w Krakowie oficjalnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy szacują, że w inauguracyjnej mszy na krakowskich Błoniach, której przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz, weźmie udział kilkaset tysięcy osób.
Pielgrzymi na krakowskim rynku /PAP/Radek Pietruszka /PAP

Wydarzenia związane z ŚDM będą się odbywały już od rana. Na 20 scenach w różnych miejscach Krakowa prezentowane będą projekty religijne i artystyczno-kulturalne przygotowane w ramach Festiwalu Młodych, na stadionie Cracovii działalność rozpocznie Centrum Powołaniowe, a w Tauron Arenie Kraków będzie funkcjonować centrum katechez i modlitwy - Mercy Centre - dla pielgrzymów anglojęzycznych.

Przed mszą na krakowskie Błonia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dotrze Ogień Miłosierdzia. Będzie on płonął w czasie wydarzeń centralnych ŚDM. Papież Franciszek w niedzielę przekaże go reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów. 

Zgodnie z tradycją na Błonia w uroczystej procesji zostaną wniesione także symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które od 2014 r. pielgrzymowały po wszystkich polskich diecezjach.

"Doświadczenie wspólnoty pozostanie na całe życie"

Do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem zachęcił młodych Polaków w telewizyjnym orędziu na Światowe Dni Młodzieży przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. To doświadczenie wyjątkowej wspólnoty, które pozostanie na całe życie - przekonywał.

Abp Gądecki podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży to "niezwykłe i ogromnie ważne wydarzenie dla całego świata, Kościoła i naszej ojczyzny". Dodał, że dla młodych ludzi są one szansą na odnalezienie swego miejsca w Kościele i świecie, oraz na pogłębienie wiary.

To krakowskie spotkanie wyjdzie naprzeciw waszemu podstawowemu pragnieniu nawiązywania więzi. Chcemy mieć przyjaciół, chcemy należeć do wspólnoty, szukamy bliskości i zaufania, a tego rodzaju doświadczenia otwierają nas na świat i drugiego człowieka. Prowadzą do autentycznej miłości, która jest podstawą budowania silnej rodziny, podstawą naszej przyszłości. Światowe Dni Młodzieży jest to doświadczenie wyjątkowej wspólnoty, które pozostanie nam na całe życie - powiedział abp Gądecki. Hierarcha wyraził przekonanie, że ŚDM "pomogą nam w odkryciu piękna życia". Spotkanie z pełnymi entuzjazmu młodymi ludźmi z całego świata niesie ze sobą energię, która wyzwala nas od banału, nijakości, płycizny, monotonii i rutyny. Niesamowity dynamizm młodych przypomina nam, że ludzie zostali stworzeni do rzeczy wspaniałych. Do pełni życia, do niekończącego się szczęścia - zaznaczył. Gdy dzisiaj łatwo nam stracić punkty odniesienia, filary, na których pragniemy budować swoje życie, gdy młodość doświadcza niepewności i lęku, co często prowadzi do poczucia zagubienia i konformizmu, gdy doświadcza poczucia tymczasowości, chwilowych atrakcji, które nie dają prawdziwej radości i nie prowadzą nas do Boga i ludzi, w takiej sytuacji Światowe Dni Młodzieży są szansą na odnalezienie swego miejsca w Kościele i świecie. Szansą na pogłębienie wiary, szansą na odnalezienie swego miejsca w miłosiernym sercu Jezusa. Być może w tym właśnie tkwi sekret przyciągania Światowych Dni Młodzieży - dodał.

Drodzy młodzi, Kościół liczy na was! Kościół i świat potrzebuje waszej żywej wiary, waszej twórczej miłości i dynamizmu waszej nadziei. Niech Pani Jasnogórska nasza Matka i Królowa towarzyszy wam i niech wstawia się za każdym i każdą z was, abyście - dzięki spotkaniu z papieżem Franciszkiem, Piotrem naszych czasów - mogli stać się nowymi ludźmi, mogli stać się przyszłością Kościoła i naszej Ojczyzny - podkreślił na zakończenie przewodniczący KEP. 

Tłumy w pociągach i na ulicach

Ponad 50 tysięcy pielgrzymów przyjechało już do Krakowa pociągami - wynika z najnowszych statystyk PKP PLK. Tylko w poniedziałek przewoźnicy uruchomili 44 dodatkowe składy. Przejazd pociągów przebiegał planowo, jedynym utrudnieniem była usterka sieci trakcyjnej na stacji Skawina. Sieć kolejowa jest przejezdna. Zgodnie z rozkładem kursują pociągi ujęte w rozkładzie. Bez problemów przebiegała organizacja ruchu na dworcach. W przejściu dużych grup pomagali kolejarze i wolontariusze - powiedział wiceprezes PKP PLK Andrzej Pawłowski.

Niektóre grupy pielgrzymów zmierzały z krakowskiego dworca głównego prosto na miejsce swojego zakwaterowania, inni z bagażami oglądali stare miasto, wchodzili do kościołów, przysiadali na ławkach i na trawie na krakowskich Plantach. Wielu było zachwyconych miastem, jego atmosferą, radością. Pytani, czym dla nich jest to spotkanie, mówili nie tylko o jego wymiarze religijnym, ale też o relaksie, odpoczynku, spotkaniu z innymi ludźmi. Osoby z zagranicy podkreślały jednak, że język polski jest trudny; narzekali zwłaszcza na wymowę i na gramatykę.

W poniedziałek tłumów nie było w barach i restauracjach; restauratorzy obawiali się wręcz, że pielgrzymi, którzy mają w pakietach talony na posiłki, nie zechcą skorzystać z ich oferty. Z godziny na godzinę zapełniały się ulice, gęstniał tłum w tramwajach i autobusach.

Pod Wawelem otwarto w poniedziałek "Pawilon Polski" - miejsce, gdzie prezentowane są polskie osiągnięcia. Pawilon działa pod hasłem "Polska wita!". Można w nim zobaczyć najnowsze osiągnięcia m.in. polskiej nauki, kultury, gospodarki i rolnictwa, obejrzeć trójwymiarowy film "Animowana historia Polski" autorstwa Tomasza Bagińskiego, zobaczyć model łazika marsjańskiego czy używany przez wojsko mały dron rozpoznawczy FlyEye, a także poczęstować krajowymi produktami żywnościowymi - m.in. owocami, warzywami, sokami i kiełbaskami.

Kraków, Brzegi, Częstochowa, Oświęcim. To miejsca, które w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży odwiedzi papież Franciszek. Dziennikarze RMF FM będą na bieżąco relacjonować dla Was najważniejsze wydarzenia ŚDM. Z tej okazji RMF FM uruchomił również specjalne studio przy Błoniach, z którego Mariusz Piekarski, dziennikarz RMF FM wraz z zaproszonymi gośćmi będzie komentować to, co dzieje się na Światowych Dniach Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w 1985 r. w Rzymie. Ostatnie ŚDM to Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku. Mottem tegorocznych ŚDM w Krakowie jest "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).

(mn)