Na 27 października Sąd Okręgowy w Białymstoku wyznaczył początek procesu czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Na razie nie wiadomo jeszcze, czy będą składane wnioski o wyłączenie jawności rozpraw.

Na początku września akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu z Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Czterem obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską zarzuca ona, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzili pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro.

Według aktu oskarżenia, grupa działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji rekrutując bojowników na tzw. dżihad, a także organizować i kupować sprzęt paramilitarny. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić na terytorium Syrii i Iraku, tam też trafiał kupowany sprzęt.

Czeczenom grozi do 12 lat więzienia

W śledztwie mężczyźni nie przyznali się do winy, ale składali wyjaśnienia. Grozi im do 12 lat więzienia. Wszyscy są aresztowani od zatrzymania przez ABW na początku 2015 roku; niedawno sąd areszty te przedłużył o kolejne trzy miesiące. Przed zatrzymaniem, w Polsce Czeczeni przebywali legalnie.

Sąd nie przewiduje żadnych ograniczeń co do udziału mediów na rozprawie wyznaczonej na 27 października - powiedział PAP rzecznik SO w Białymstoku Wiesław Żywolewski. Zainteresowanie sprawą dziennikarzy ocenił jako "podobne" do innych głośnych spraw, które miały miejsce w tym sądzie. Rozprawy będą odbywały się w największej sali białostockiego sądu.

(mn)