Justyna Kowalczyk, która w Soczi sięgnęła po drugie złoto olimpijskie w karierze, miała nadzieję, że medal odbierze z rąk podziwianej przez nią Ireny Szewińskiej. Kilka dni wcześniej Szewińska, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wręczyła złoty medal Kamilowi Stochowi, zwycięzcy konkursu na normalnej skoczni.

Bardzo się cieszę, że mogłam wyściskać się z panią Szewińską, choć liczyłam, że to ona będzie mnie dekorować w Parku Olimpijskim, a nie Norweg - powiedziała Kowalczyk, która w Soczi triumfowała w swej koronnej konkurencji 10 km techniką klasyczną.

67-letnia Szewińska jest siedmiokrotną mistrzynią olimpijską w lekkoatletyce; wywalczyła trzy złota na trzech kolejnych igrzyskach.

Jest w takiej mojej trójce najlepszych sportowców wszech czasów na świecie. To najlepszy i niesamowity polski sportowiec, bez względu na to, czy kiedykolwiek ktoś zdobędzie więcej medali. Podziwiam ją i raduję z każdego spotkania - zaznaczyła Kowalczyk, która "goni" legendarną zawodniczkę, bowiem ma już pięć krążków z igrzysk.

No tak, to taki mały pikuś zdobyć kolejne dwa medale na olimpiadzie - śmiała się 31-letnia Kowalczyk.

W Soczi będzie startowała jeszcze trzykrotnie: na 30 km techniką dowolną (na tym dystansie zajęła trzecie miejsce w Turynie w 2006 roku), w sztafecie 4x5 km i sprincie drużynowym.

Dwa złota, to rekord biało-czerwonych w historii tej największej zimowej imprezy. Kowalczyk twierdzi, że wyjątkowo dobrze czuje się w Rosji.

Odpowiada mi rosyjski klimat. Moja sympatia do tego kraju jeszcze się zwiększyła, choć od dawna wiadomo, że jest duża. Ja tutaj bardzo dobrze się czuję, i z tą ich nostalgią, uczuciowością, dobrocią i uśmiechem, ale też bałaganiarstwem. Mam tutaj wielu przyjaciół i fanów - podkreśliła Kowalczyk.

W sobotę narciarka z Kasiny Wielkiej, mimo złamania kości śródstopia, pobiegnie w sztafecie 4x5 km.

Jeśli ktoś pomyślał, że zostawię teraz dziewczyny, to znaczy, że mnie nie zna. Trener był tego samego zdania - będę z nimi walczyła, zresztą zawsze fajnie wychodzą mi sztafety - dodała.

(j.)