Według kandydata na prezydenta Krakowa Sławomira Ptaszkiewicza likwidacja smogu w stolicy Małopolski wymaga budowy 7,5 km nowych dróg - Tras Zwierzynieckiej i Łagiewnickiej. "Trzeba zmniejszyć ruch samochodowy w alejach Trzech Wieszczów" – apelował polityk.

Sławomir Ptaszkiewicz zaproponował odciążenie al. Trzech Wieszczów właśnie poprzez budowę tras Łagiewnickiej i Zwierzynieckiej. Ta ostatnia w większości miałaby przebiegać w podziemnym tunelu. Dzięki temu ruch zostanie wyrzucony z centrum miasta, w którym jest najgorzej z przewietrzaniem, a spaliny znajdujące się w tunelu można filtrować - tłumaczył kandydat. Jego zdaniem alejami Trzech Wieszczów powinny jeździć autobusy o bionapędzie, a w mieście trzeba rozwijać system park and ride - w tym celu niezbędna jest budowa co najmniej sześciu parkingów m.in. w okolicach ul. Zakopiańskiej oraz Wielickiej.

W wyborach prezydenta Krakowa z ubiegającym się o czwartą kadencję prezydentem Jackiem Majchrowskim zmierzą się kandydat prawicy Marek Lasota, kandydatka PO Marta Patena, kandydat niezależny Łukasz Gibała, kandydat niezależny Sławomir Ptaszkiewicz, Tomasz Leśniak z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich oraz Konrad Berkowicz, kandydat Nowej Prawicy Janusza Korwin- Mikke.

(mn)