Marek Lasota, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat na prezydenta Krakowa zapowiedział w piątek wprowadzenie zachęt dla firm przemysłowych chcących ulokować swoje fabryki w tym mieście. Według niego stolica Małopolski powinna na powrót się uprzemysłowić. "My chyba zbyt duże nadzieje pokładamy w sektorze usług, tymczasem jak dowiodła sytuacja w czasie kryzysu gospodarczego to właśnie te państwa, które stawiały na sektor usług poniosły największe straty, te zaś, które próbowały zainicjować wzmożoną produkcję wyszły z tego kryzysu w miarę obronną ręką - myślę, że to jest także pewna recepta na Kraków" - tłumaczył.

Marek Lasota przekonywał, że poważni inwestorzy interesują się Krakowem jako miejscem pod planowane przedsięwzięcia gospodarcze. Potrzebują jednak zainteresowania i przychylności ze strony władz miasta oraz ułatwień związanych z obniżką kosztów, takich jak m.in. ulgi w podatkach od nieruchomości czy opłatach za wieczystą dzierżawę. My musimy im to ułatwiać - podkreślił Lasota, który swoje spotkanie zorganizował przed siedzibą miejskiego Centrum Obsługi Inwestora. Wystarczy tylko, by ten wydział, w którym pracują wybitni fachowcy otrzymał jasne sygnały ze strony władz miasta, jak ma prowadzić politykę inwestycyjną na terenie gminy -dodał.

Lasota pokazał dziennikarzom swoją wizytówkę zawierającą jedynie nazwisko i numer telefonu komórkowego, którą - jak zadeklarował - jako prezydent Krakowa będzie wręczał wszystkim poważnym inwestorom zainteresowanym ulokowaniem swoich przedsięwzięć w tym mieście. Gwarantuję, że żadnej poważnej oferty dla Krakowa nie odrzucę, a wręcz przeciwnie zrobię wszystko, żeby ten wydział pracował w pocie czoła - obiecał. Według niego Kraków potrzebuje reindustralizacji, a odpowiednimi terenami pod takie inwestycje są m.in. Nowa Huta czy Rybitwy, które wciąż posiadają przemysłowy charakter.

Kraków obecnie uznawany jest za krajowego i europejskiego lidera w branży usług dla biznesu. W 85 centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje tam 30,6 tys. osób.

W wyborach na prezydenta Krakowa Lasota zmierzy się z ubiegającym się o czwartą kadencję prezydentem Jackiem Majchrowskim, kandydatką PO radną miejską Martą Pateną, kandydatem niezależnym Łukaszem Gibałą, kandydatem niezależnym Sławomirem Ptaszkiewiczem, Tomaszem Leśniakiem z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich oraz Konradem Berkowiczem, kandydatem Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

(mn)