Jacek Kostrzewa z Kongresu Nowej Prawicy ogłosił, że wystartuje w listopadowych wyborach na stanowisko prezydenta Torunia. To trzeci oficjalny kandydat na fotel włodarza miasta.

Uważam, że najważniejszą sprawą jest oddłużenie Torunia. W tej chwili obsługa długu miasta kosztuje 47 mln zł rocznie. Zrównoważenie budżetu możliwe jest między innymi dzięki zlikwidowaniu sięgającej nawet 67 mln zł rocznie dotacji ratusza na Miejski Zakład Komunikacji - ogłosił Kostrzewa. W jego ocenie, MZK powinien być sprywatyzowany i utrzymywać się tylko z cen biletów, ale już nie jako monopolista. Do rynku należy dopuścić prywatnych przewoźników, dzięki czemu ceny biletów nie poszybują w górę. Oczywiście przejazdy dla emerytów pozostałyby bezpłatne - zaznaczył. Jego zdaniem, w ramach oszczędności miasto powinno też sprzedać hale sportowe, stadion miejski i sale koncertowe, ponieważ ich całoroczne utrzymywanie to marnotrawstwo pieniędzy podatników. Jedyne opłaty ponoszone przez mieszkańców za korzystanie z tego typu obiektów kandydat zamierza ograniczyć do biletów wstępu. Instytucje związane z kulturą i sportem miałyby się natomiast utrzymywać przede wszystkim dzięki dotacjom sponsorów i pasjonatów.

Jacek Kostrzewa ukończył geografię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe z ochrony środowiska w Warszawie. Pracował m.in. jako asystent taksatora w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gdyni i dokumentalista w Instytucie Geomorfologii i Hydrologii Niżu PAN. W latach 1978-81 był kierownikiem Pracowni Rekultywacji w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Toruniu. Obecnie jest pracownikiem Departamentu Kontroli i Audytu w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego bezskutecznie ubiegał się o mandat, zdobywając 12 321 głosów.

Swój udział w wyborach na stanowisko prezydenta Torunia wcześniej ogłosił również urzędujący trzecią kadencję prezydent miasta Michał Zaleski, który wystartuje pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Michał Zaleski - Czas Gospodarzy oraz Joanna Scheuring-Wielgus startująca z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Czas Mieszkańców.

(mn)