Wrocław jest ostatnim przystankiem na trasie naszej multimedialnej akcji Twoje Wybory w RMF FM i TVP Info. Jesteśmy w mieście, by rozmawiać z Wami o problemach regionu. Prosimy Was też o pomoc w stworzeniu Paktu dla Dolnego Śląska!

Dolny Śląsk to dziś prężnie rozwijający się gospodarczo region. Głównie za sprawą specjalnych stref ekonomicznych. To działające na ich terenach firmy miały zniwelować skutki likwidacji przemysłu górniczego. To także region turystyczny z licznymi uzdrowiskami, zakątkami dzikiej przyrody i kurortami górskimi, które w zimie tętnią życiem. Tutaj można znaleźć również urokliwe zabytki, stare pałace, a Wrocław to kulturalne serce regionu. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w ostatnich latach znacznie rozwinęła się współpraca z sąsiadami. Dolny Śląsk graniczy z Niemcami i Czechami. To jednak region zróżnicowany nie tylko geograficznie, ale także społecznie i ekonomicznie.

Dolny Śląsk to miejsce wielu kontrastów. Mieszkańcy zwracają uwagę na różnicę między bogatym Wrocławiem, a pozostałą częścią regionu. Stolica województwa i jej okolice to dobrze rozbudowane drogi, tymczasem mieszkańcy południowej części regionu wciąż czekają na godne połączenia z resztą Polski. To właśnie tematy związane z komunikacją zdominowały propozycje przesyłane przez słuchaczy. Na liście znalazł się drugi most w Głogowie, obwodnice wielu średniej wielkości miast, czy uzdrowisk, czy przyspieszenie budowy dróg ekspresowych do granicy kraju.

Słuchacze przypomnieli również o sprawie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, czy ratowania niszczejących zabytków. Na wsparcie czekają również mali przedsiębiorcy, którzy nie mogą korzystać z oferty stref ekonomicznych i mieszkańcy, którzy mają problemy ze znalezieniem pracy. Są w regiony powiaty, w których stopa bezrobocia utrzymuje się w okolicach 25 procent (dane z września 2014 roku), ale poza okresem prac sezonowych wzrasta do blisko 30 procent.

Pomóżcie nam wybrać 5 najważniejszych tematów - znajdą się one w naszym Pakcie dla Dolnego Śląska! Przekażemy go lokalnym politykom podczas piątkowej debaty.

Debatę w TVP Info poprowadzą Diana Rudnik (TVP INFO) i Mariusz Piekarski (RMF FM).

Zaproszenie do rozmowy przyjęli:

Jacek Protasiewicz, szef dolnośląskiej PO
Ewa Mańkowska, wicewojewoda dolnośląska kandydatka na radną
Waldemar Bednarz, kandydat SLD na prezydenta Wrocławia
Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia

Zobacz mapę prezydenckich pojedynków w największych miastach: