Ekspert z brytyjskiego ośrodka analitycznego Quilliam, Libijczyk Noman Benotman, twierdzi, że przedstawiciel Muammara Kaddafiego zaproponował w Londynie scenariusz, mający umożliwić libijskiemu przywódcy odejście z godnością.

Dziennik "Guardian" napisał dzisiaj, powołując się na anonimowe źródła rządowe, że współpracownik jednego z synów Kaddafiego, Saifa al-Islama, był w ostatnich dniach w stolicy Wielkiej Brytanii. Jego wizyta miała być jedną z kilku prób kontaktu przedstawicieli libijskiego reżimu z Zachodem.

Według Benotmana, Ismail zaproponował rozwiązanie, zakładające przejęcie władzy przez synów Kaddafiego lub przynajmniej odgrywanie przez nich roli w nowym rządzie libijskim oraz odejście ich ojca z godnością.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych nie potwierdza informacji "Guardiana", ani im nie zaprzecza. Rzeczniczka MSZ powiedziała dziennikarzom, że resort nie będzie dostarczał bieżących komentarzy na temat swoich kontaktów z przedstawicielami Libii. Za każdym razem, gdy nawiązujemy jakiś kontakt, mówimy jasno, że Kaddafi musi odejść - dodała.