Ponad sto załóg znalazło się na liście zgłoszeń do 77. Rajdu Polski. Impreza w nadchodzący weekend zostanie rozegrana na mazurskich trasach w rejonie Mikołajek. Jednocześnie wydarzenie będzie w tym roku pierwszą rundą mistrzostw Europy.

Rywalizacja w Europie miała rozpocząć się w maju Rajdem Azorów, ale ten start z powodu pandemii Covid-19 został przełożony na termin jesienny. Rajd Polski odbędzie się także po przerwie, gdyż w 2020 roku został odwołany z powodu pandemii.

Mocna obsada

W tym roku zapowiada się bardzo mocna obsada. Aż 44 załogi będą jechały samochodami w specyfikacji Rally2 - najszybszymi i najbardziej zaawansowanymi technicznie, jakie są dopuszczone do startu w mistrzostwach Europy.

Pierwszy numer startowy otrzymał dwukrotny mistrz Europy Rosjanin - Aleksiej Łukjaniuk (Citreon C3 Rally), zwycięzca edycji Rajdu Polski z 2019 roku. Za nim na trasę ruszą m.in. Norweg Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia Rally2), Irlandczyk Craig Breen (Hyundai i20 R5) czy Rosjanin Nikołaj Griazin (Volkswagen Polo GTI R5). Wszyscy mają bardzo duże doświadczenie - Norweg i Brytyjczyk startowali z sukcesami także w mistrzostwach świata.

Obok gości zagranicznych w rajdzie pojedzie cała krajowa czołówka, również kierowcy mający w swoim dorobku tytuł mistrza Polski. To Wojciech Chuchała (2014), Grzegorz Grzyb (2015 i 2018) i Mikołaj Marczyk (2019). Grzyb jest rekordzistą pod względem liczby startów w Rajdzie Polski. W tym roku pojedzie w nim po raz 16 w karierze.

Organizatorzy przygotowali 14 odcinków specjalnych o łącznej długości 202 km. Tym razem nie wszystkie mają nawierzchnię szutrową. Nowością jest ostatnia próba zaplanowana w niedzielę późnym popołudniem w Warszawie na ul. Karowej wyłożonej kostką.

Ważny dobry początek

Rywalizacja rozpocznie się w piątek 18 czerwca od odcinka kwalifikacyjnego Tałty. Dobry wynik na liczącej 3,26 km próbie ma duże znaczenie, gdyż najszybsi zawodnicy otrzymają prawo wyboru optymalnej pozycji startowej do pierwszego etapu rajdu.

W piątkowy wieczór w programie jest odcinek na torze Mikołajki Arena. Sobota przyniesie klasyczne, szutrowe odcinki specjalne na wschód od Mikołajek. Każda z prób (Świętajno - 18,2 km, Olecko - 17,16 km oraz Wieliczki - 28,7 km) będzie pokonywana dwukrotnie. Etap zakończy kolejne starcie na Mikołajki Arenie.

Na niedzielny poranek zaplanowane są dwie pętle złożone z odcinków Gmina Mrągowo (15,55 km) oraz Mikołajki Max (9,34 km), po których zawodnicy ruszą do stolicy. Po drodze do Warszawy pokonają jeszcze przedostatni OS w okolicach Przasnysza (17,9 km), a po przyjeździe do stolicy sprawdzą się na ulicy Karowej (1,96 km).

Na mecie rajdu na błoniach PGE Stadionu Narodowego pierwsza załoga pojawi się o godz. 19. Podczas tegorocznego rajdu, z powodu obostrzeń związanych z pandemią, nie będzie wyznaczonych stref kibica przy trasie odcinka na ulicy Karowej.

Utrudnienia dla kierowców i pasażerów

W związku z tym, że wielki finał odbędzie się na ulicy Karowej w Warszawie, na kierowców i pasażerów komunikacji będą czekały utrudnienia. W nocy z soboty 19 czerwca na niedzielę 20 czerwca wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

Zamknięta zostanie ulica Karowa na odcinku od Krakowskiego Przedmieścia do ulicy Dobrej oraz ulice: Furmańska, Browarna i Gęsta - poinformował stołeczny ratusz. Ulica Wiślana stanie się dwukierunkowa. Objazd zamkniętego obszaru zostanie poprowadzony ulicami Leszczyńską, Dobrą i Karową do Wybrzeża Kościuszkowskiego.

Ulica Dobra będzie otwarta dla ruchu również na odcinku pomiędzy ulicami Karową a Bednarską. Możliwy będzie dojazd Leszczyńską do Oboźnej.

Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w ruchu wynikających z weekendowej zamiany Krakowskiego Przedmieścia w deptak - przypomina stołeczny ratusz.

Na ulicach, na których odbędzie się rajd, ustawione zostaną znaki zakazu parkowania z informacją o możliwości odholowania pojazdu. Utrudnienia czekają też mieszkańców. Do swojej posesji będą mogli dojechać do godziny 15.30 w niedzielę. Później ulica zostanie wyłączona z ruchu i rozpocznie się rajd. Koniec rajdu zaplanowano około godziny 20.30. Wtedy stopniowo będą usuwane znaki zmieniające organizację ruchu. W trakcie rajdu ulica Karowa zostanie zamknięta również dla ruchu pieszego i rowerowego.