Tylko 176 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19 - zamiast 360 tys. - przyleciało wczoraj do Polski. To jest efekt czasowego zmniejszenia dostaw przez firmę Pfizer, która pracuje nad mocnym zwiększeniem możliwości produkcyjnych. Efektem ma być znacznie więcej dawek preparatu, ale dopiero w drugim kwartale. Teraz skutki są takie, że nie wszystkie szpitale węzłowe, które miały podawać pacjentom już drugą dawkę, dostały szczepionki.

W związku z tym w części szpitali wstrzymane zostało szczepienie pierwszą dawką - dostępne szczepionki zostaną wykorzystane, by podać drugą, niezbędną do uzyskania pełnej odporności. To wszystko sprawi, że mniej osób się zaszczepi. Zamiast 330 tys. osób z grupy zero - czyli m.in. medyków - będzie to zaledwie 130 tysięcy.

Wielkość dostaw będzie systematycznie wzrastać. Do normy - czyli 330 tys. dawek tygodniowo - wróci w połowie lutego. Potem, zgodnie z zapowiedziami producenta, ma być dużo większa.

Szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia - jak zapewnia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - zaczną się planowo 25 stycznia. 

Wczoraj po południu szef KPRM informował, że do godz. 14 pierwszą dawką szczepionki przeciwko Covid-19 zaszczepionych zostało w całym kraju 475 tys. 264 pacjentów. Dworczyk przekazał też, że do tego czasu było 1 mln 470 tys. zgłoszeń gotowości do zaszczepienia się. Udało się już uruchomić rejestrację terminów na szczepienia w ponad 5,5 tys. punktach. U 133 zaszczepionych wystąpiły niepożądane odczyny, zutylizowano 1428 dawek.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że do poniedziałku łącznie do Polski dotarło 1 257 300 dawek szczepionki.

Do których szpitali nie dotarła szczepionka?

W Krakowie na dostawę oczekiwał w poniedziałek Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, który wczoraj i dziś planował ponownie zaszczepić 75 osób. Dostawa nie przyszła.

W poniedziałek podanie drugich dawek rozpoczął m.in. Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Szpital szczepił jeszcze preparatami z zamrożonych wcześniej rezerw osoby zapisane na poniedziałek do przyjęcia pierwszej dawki. Od wtorku, z uwagi na brak dostaw planowanej wcześniej liczby preparatu, placówka nie będzie szczepić pierwszorazowo. Do końca tygodnia kontynuowane mają być szczepienia drugorazowe - w tym czasie dawki musi przyjąć 825 osób.

Również inne placówki, m.in. szpitale Rydygiera i Dietla poinformowały o odwołaniu szczepień pierwszorazowych.

Podobne problemy pojawiły się także w woj. pomorskim. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie wstrzymano szczepienia pracowników ochrony zdrowia przeciwko Covid-19. Placówka nie dostała bowiem zamówionych na ten tydzień 540 dawek leku. Miały je otrzymać m.in. osoby z grupy zero, które przed trzema tygodniami przyjęły pierwszą dawkę preparatu.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie zaszczepiono dotychczas ponad tysiąc osób. W tym tygodniu planowano tam zaszczepić kolejnych pracowników z grupy zero i podać drugą dawkę preparatu 150 osobom, które były zaszczepione jako pierwsze. W ubiegły czwartek zamówiliśmy 540 dawek szczepionki, jednak zamówienie do nas nie dotarło. Jaka jest tego przyczyna - nie wiadomo. System podaje, że zamówienie zostało anulowane - mówi lekarz Arkadiusz Błaszczyk, który w kościerskiej lecznicy jest koordynatorem ds. Covid-19.

W woj. podkarpackim pierwszą dawkę szczepionki otrzymały 16 172 osoby, w tym 515 w ciągu ostatniej doby. W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu zaszczepiono już 1325 osób. Do końca tygodnia w naszym szpitalu drugą dawkę szczepionki otrzyma 157 osób - powiedział rzecznik przemyskiego szpitala Paweł Bugira. W kolejce czeka kolejnych 987 chętnych - dodał. Zwrócił uwagę, że "szpital w Przemyślu z zamówionych na ten tydzień 450 dawek otrzymał 180".

Z prawie 5,4 tys. szczepionek przeciw Covid-19 zamówionych przez szpitale miejskie w Warszawie do placówek trafiło jedynie 810 dawek - podał w poniedziałek stołeczny ratusz. Przekazano też, że dostarczone szczepionki są przeznaczone wyłącznie dla podopiecznych domów DPS, a szczepienia medyków w ramach etapu zero zostały wstrzymane.

Według szacunków w Warszawie jest ok. 100 tys. mieszkańców, którzy mogą skorzystać ze szczepień w ramach etapu zero, w tym ok. 50 tys. medyków. Zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska zwraca uwagę, że aktualnie w 10 miejskich szpitalach oraz Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym udało się zaszczepić ponad 9,3 tys. pracowników medycznych i niemedycznych.

Decyzja Agencji Rezerw Materiałowych, że część placówek nie dostanie w tym tygodniu ani jednej szczepionki, wstrzymuje cały proces szczepień grupy  zero. W kolejce na szczepienia i to tylko do miejskich szpitali nadal czeka blisko 14 tys. medyków - zauważyła Kaznowska

Na szczepionki czekają także szpitale w woj. lubelskim. Rzecznik prasowy marszałka woj. lubelskiego Remigiusz Małecki poinformował PAP, że w poniedziałek szczepienie drugą dawką szczepionki prowadzone były w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie oraz Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Na dostawę drugich dawek szczepionki oczekuje m.in. Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, który 27 grudnia otrzymał 75 dawek szczepionki. Rzeczniczka szpitala Anna Guzowska poinformowała, że szpital zamówił 1170 dawek szczepionki zamrożonych i 90 rozmrożonych. W poniedziałek dostawa nie dotarła, ma być we wtorek. 75 dawek ma być przeznaczonych do powtórnego szczepienia - podała Guzowska. Na dostawę drugich dawek szczepionek oczekuje także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie.

Szczepienia pracowników służby zdrowia w woj. lubelskim prowadzi w sumie 32 szpitale węzłowe. Tylko w sześciu z nich - podległych marszałkowi woj. lubelskiego - do niedzieli zaszczepiono w sumie ponad 7,7 tys. osób.

Trwa szczepienie grupy zero, rejestrować mogą się osoby po 80. roku życia

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy zero, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego