​Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w Porto, że uczestnicy nieformalnego szczytu UE w tym mieście rozmawiali o sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciw Covid-19. Podkreślił, że państwa członkowskie są gotowe, by wypracować konkretną propozycję.

W rozmowie z dziennikarzami przed budynkiem Kryształowego Pałacu Michel przyznał, że choć państwa członkowskie UE opowiadają się za poszanowaniem własności intelektualnej, to popierają też to, aby w krótkim czasie usprawnić przez zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko Covid-19 wytwarzanie tych preparatów na całym świecie.

Jesteśmy gotowi zaangażować się w tą kwestię w taki sposób, aby już wkrótce przedstawić konkretną propozycję - dodał Michel.

Szef Rady Europejskiej wyjaśnił, że innym ważnym tematem omawianym podczas spotkania w Porto była kwestia tzw. zielonych paszportów cyfrowych, pozwalających na swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami w dobie pandemii Covid-19.

W ocenie Michela władze unijne mogą zająć się tym tematem już podczas najbliższego szczytu UE, który odbędzie się 25 maja.

Dołożymy wszelkich starań, aby osiągnąć konsensus w tej tak bardzo ważnej sprawie możliwie jak najszybciej - zapewnił dziennikarzy Michel.

Za uwspólnotowieniem patentów był m.in. premier Polski Mateusz Morawiecki. Tłumaczył, że wzmocniłoby to produkcję szczepionek.

Chodzi o to, ażeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w UE mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności produkcyjne. Każdy miesiąc przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii - podkreślił polski premier.

Morawiecki zaznaczył, że wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będzie można szybciej dostarczyć szczepionki również do innych krajów świata. Wskazywał, że należy zaszczepić przynajmniej 70-80 proc. populacji całego świata.