​Który z krajów UE wiedzie prym w szczepieniach przeciw Covid-19? Z informacji Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób dla krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego wynika, że to Malta i Belgia. Oba kraje zaszczepiły przynajmniej jedną dawką ponad 71 proc. swojej dorosłej populacji.

Unijny prymus, czyli Malta jest niewielkim krajem i od początku była na pierwszym miejscu w rankingu szczepień. Natomiast Belgia wystartowała z opóźnieniem i miała rekordową liczbą zgonów wśród najstarszej populacji podczas pierwszej fali pandemii. Obecnie np. we Flandrii w tej najstarszej populacji powyżej 65. roku życia już zostało zaszczepionych 95 proc. osób, a w niektórych regionach jest to nawet 100 proc. Belgijski sukces tłumaczony jest między innymi tym, że Belgowie otrzymywali nie "otwarte zaproszenie" na szczepienie, ale zaproszenie z konkretną datę i godziną. 

Poza Maltą i Belgią najwięcej osób powyżej 18. roku życia udało się zaszczepić przynajmniej jedną dawką w Finlandii, na Węgrzech, w Danii i w Holandii. Z tym, że na Węgrzech szczepi się także szczepionkami chińską czy rosyjską, które nie są uznawane na unijnym rynku. 

Polska zajmuje 9. miejsce od końca, mając ponad 53 proc. osób dorosłych zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Najmniej osób jedną dawką zaszczepiły natomiast Bułgaria (16 proc.) i Rumunia (29 proc.). 

Nawet jednak w tych krajach, które są prymusami, pojawia się problem: jest coraz mniej chętnych. Na przykład w Brukseli, gdzie jest dużo imigrantów, szczepienia w przedziale od 18. do 30. roku życia już nie są tak popularne. 

W skali całej Unii zostało już zaszczepionych jedną dawką ponad 58 proc. dorosłych powyżej 18 roku życia, czyli ponad 216 milionów osób.

Opracowanie: