Niemal 120 tysięcy dawek szczepionki firmy AstraZeneca trafiło do Polski. To pierwsza dostawa od tego producenta.

Według wcześniejszych zapowiedzi rządu, kolejne dostawy szczepionek firmy AstraZeneca mają dotrzeć do Polski 10, 17 i 28 lutego. Szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że do końca lutego - zgodnie z dokumentami przesłanymi przez firmę AstraZeneca - do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk.

Szczepionkę tej firmy w Polsce otrzymają osoby w wieku 18-60 lat. W pierwszym etapie będą nią szczepieni nauczyciele.

Dotąd w Polsce wykonano ponad 1,5 mln szczepień

Jak poinformowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wykonano dotąd 1 566 604 szczepienia przeciw Covid-19. 1 171 229 osób otrzymało pierwszą dawkę, a 395 375 - drugą. Najwięcej szczepień wykonano w województwach: mazowieckim, śląskim i dolnośląskim; najmniej w opolskim i lubuskim.

Według danych ze strony www.szczepimysie.pl zanotowano 1249 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Większość z nich to zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

W zestawieniu poinformowano też, że zutylizowano 3238 dawek szczepionki.

Trzy szczepionki dostępne na unijnym rynku

Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw Covid-19 dopuszczony do użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa. Stworzył ją brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia.

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki Covid-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.