Około 750 punktów szczepień będzie miało ograniczone dostawy szczepionek w tym tygodniu. Przekroczyły w zamówieniach założone limity - tłumaczy prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Do punktów szczepień w tym tygodniu rozwiezionych zostanie ok. 420 tys. dawek. Rano do Polski dotarła kolejna dostawa preparatu Pfizera - 390 tys. dawek.

W magazynach Agencji Rezerw Materiałowych mamy teraz 629 tys. dawek - łącznie z dzisiejsza poranną dostawą szczepionki Pfziera. Ta wciąż była mniejsza niż pierwotne obietnice producenta.

Nadal nie ma więc szans na robienie zapasów w magazynach i odkładanie dawek na drugie szczepienie. Mamy 629 tys. dawek - a do punktów szczepień wyjedzie 420-430 tysięcy - choć złożyły zamówienie na pół miliona dawek w tym tygodniu.

Okazało się jednak, że 750 punktów szczepień zawyżało zamówienia w ostatnich tygodniach. Informowały, że potrzebują drugie dawki na szczepienia lekarzy, choć w grupie zero są one wstrzymane. Dlatego tym punktom Agencja ogranicza teraz dostawy. To może oznaczać odwoływane tam szczepienia pierwszorazowe, bo najważniejsze jest dokończenie szczepień drugą dawką.

W Polsce wykonano dotąd 2 715 159 szczepień przeciwko Covid-19. Dwiema dawkami zaszczepiono 929 965 osób.

Do Polski dostarczono 3 696 110 dawek szczepionek, a do punktów szczepień - 3 067 110 dawek. Dotąd odnotowano 2614 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zutylizowano 4342 dawki.Trzy szczepionki dopuszczone na unijnym rynku

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Opracowanie: