Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przybył dziś z oficjalną wizytą do Polski, został po godzinie 11 powitany przed Pałacem Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zełenskiemu towarzyszy małżonka Ołena. Zełenski został odznaczony przez Dudę Orderem Orła Białego.

Jak informowaliśmy rano, Zełenski przed godziną 7 był już w naszym kraju w drodze do Warszawy. Po godzinie 11 udał się samochodem w krótką drogę z hotelu w stronę Pałacu Prezydenckiego. Tam czekał już na niego Andrzej Dudą z żoną Agatą.

Odegrano hymny państwowe Ukrainy i Polski.

Zełenski z Orderem Orła Białego

Krótko po powitaniu w stolicy prezydent Zełenski - w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka - odznaczony został Orderem Orła Białego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu - powiedział polski prezydent, cytowany przez KPRP.

Andrzej Duda podkreślił również, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. Jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza - podkreślił.

Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani nie porzuciłeś przede wszystkim swoich rodaków, obrońców ojczyzny w najtrudniejszej sytuacji, w jakiej się znaleźliście, w ogóle w historii Ukrainy, wobec agresji, która miała zniszczyć wasze państwo, która miała zniszczyć także i wasz naród - powiedział prezydent Duda. Jak dodał, "co istotne, prawdopodobnie miała również zniszczyć i przyszłość naszej części Europy, nie tylko Ukrainy, ale również i sąsiedztwa Ukrainy, a więc także i Polski".

Nikt z nas rok temu, w lutym 2022 roku, po rosyjskiej agresji, w jej momencie, nie wiedział, jaki będzie los Ukrainy, jaki będzie twój los. Nie mamy żadnych wątpliwości, że twoja postawa w połączeniu z bohaterstwem ukraińskich żołnierzy uratowała Ukrainę. Nie mamy żadnych wątpliwości, że twoja postawa w ogromnej części ratuje dziś Europę przez zalewem rosyjskiego imperializmu - powiedział Duda, zwracając się do ukraińskiego prezydenta.

Podkreślił również, że - jako prezydent RP - nie ma żadnych wątpliwości, że Wołodymyr Zełenski jest dziś "wzorem nie tylko przywódcy państwa i narodu, ale także i człowieka, który niezłomnie stoi na straży praw człowieka, praw obywatelskich, praw do suwerenności, praw niepodległości, prawa do samostanowienia narodów". 

Z puntu widzenia tego odznaczenia, najbardziej w Polsce honorowego, z całą pewnością jesteś jedną z najbardziej znamienitych osób, które to oznaczenie otrzymały. Jest to dla mnie zaszczyt, że mogłem ci je w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczyć - podkreślił prezydent Duda.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. 

Zełenski dziękuje

Zełenski podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jego małżonce Agacie Kornhauser-Dudzie, za całą pracę, którą z polskim narodem wykonują. Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi, parlamentowi, wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Jest to dla nas wielkie wyzwanie i wasze wsparcie bardzo cenimy - mówił Zełenski.

Szczególne podziękowania skierował do prezydenta Andrzeja Dudy. Osobiście pragnę podziękować mojemu przyjacielowi, Tobie Andrzeju, za ciepłe stosunki między nami i między naszymi krajami. Wydaje mi się, że nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą. Na takim fundamencie dziś budowane są nasze relacje i relacje naszych dwóch przyjacielskich narodów - powiedział.

Zełenski podziękował też Polakom w imieniu Ukraińców za przyjęcie ich w swoich domach i otoczenie pomocą. My odczuliśmy to zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny, kiedy miasteczka i wsie przygraniczne otwierały drzwi dla Ukraińców. Jestem pewny, że to był początek czasu kiedy między Polską a Ukrainą nie będzie już granic politycznych, ekonomicznych a co najważniejsze historycznych. Zrobimy dla tego wszystko, dla naszych narodów. Ale do tego powinniśmy najpierw zwyciężyć - mówił.

Jak dodał, aby zwyciężyć powinniśmy iść na naszej wspólnej drodze ramię w ramię.

Maraton rozmów i spotkań

Od oficjalnego powitania z Dudą rozpoczął się maraton politycznych konsultacji: głów państw, delegacji, a także ministrów w ramach konsultacji międzyrządowych.

Główne tematy planowanych rozmów to: militarna pomoc dla Ukrainy, omówienie strategii, ale także powojenna odbudowa i droga Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. 

Po powitaniu prezydenci udali się na wspólne rozmowy, po których nastąpi krótka debata gospodarcza firm polskich i ukraińskich.

Następnie odbędzie się wspólna konferencja obu prezydentów i Wołodymyr Zełenski przeniesie się do kancelarii premiera. Tam dwa ważne punkty. Pierwszy to polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Z Zełenskim przyjeżdża bowiem kilku ministrów.

Całość zwieńczona zostanie podpisaniem porozumienia o formalnym uwzględnieniu polskich przedsiębiorców przy odbudowie Ukrainy. Ma powstać cały mechanizm współpracy.

Ostatni punkt wizyty - najbardziej spektakularny, o godz. 18 - to przemówienie prezydentów Polski i Ukrainy na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Przed zamkiem wystawiony zostanie wielki ekran, gdzie każdy chętny będzie mógł oglądać przemówienia, a może nawet będzie i szansa zobaczenia Wołodymyra Zełenskiego na żywo.

O zaplanowanej na środę oficjalnej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce - na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował w poniedziałek w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Szczegółowy plan wizyty:

11.15 - spotkanie par prezydenckich.

11.40 - pierwsze damy Polski i Ukrainy - Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska spotkają się z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce.

11.45  - rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy "w cztery oczy".

11.55 - rozmowa obydwu przywódców w wąskim gronie. 

12.05 - rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i Ukrainy. 

12.50 - spotkanie przywódców z przedstawicielami mediów.

14.50 - spotkanie prezydenta Ukrainy z premierem Mateuszem Morawieckim.

16.00 - Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze z udziałem obu prezydentów.

17.00 - wystąpienie Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

17.30 - spotkanie prezydenta Dudy wraz z małżonką oraz prezydenta Ukrainy wraz małżonką z osobami zaangażowanymi w pomoc Ukrainie.

18.00 - wystąpienie publiczne prezydenta Dudy i prezydenta Zełenskiego na Dziedzińcu Zamku Królewskiego.