Powyżej Sandomierza Wisła przerwała wały w Winiarach gminie Dwikozy. Zalewa w tej chwili aż 10 miejscowości. Wcześniej pękły wały na Opatówce w gminie Szczytniki. Policja zablokowała drogi dojazdowe do gminy. W tej chwili teoretycznie trwa ewakuacja. Teoretycznie, bo w praktyce ludzie znowu nie chcą opuszczać swoich domów.

Woda w każdej chwili może pojawić się na drodze. Przybiera bardzo szybko. Strażacy przypuszczają, że wyrwa w wale może mieć nawet sto metrów. Nurt jest tam tak silny, że nie sposób tam dopłynąć, by dokładnie to sprawdzić.

Jeszcze wczoraj do Wisły z miejscowości Słupcza było około kilometra. Teraz woda jest już praktycznie przy drodze. Widać też całkowicie zalane domy. Niestety, woda wciąż płynie.

Mieszkańcy sami zauważyli wyrwę w nocy, kiedy patrolowali przesiąknięte wały. Ci, którzy zdążyli, wywieźli z domów, co się dało. Mieszkający nieco wyżej w pośpiechu robią to teraz.

Na Opatówce wyrwa ma kilkanaście metrów, ale tam wał wyrwany jest aż do podstawy. A jeszcze wczoraj nic na tej rzece nie wskazywało, że woda może się przedrzeć.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmienia się sytuacja.