Przed nami kolejna deszczowa noc. Największe opady będą na Dolnym Śląsku. Lokalnie woda w rzekach może przekroczyć stan ostrzegawczy, ale nie powinno mieć to wpływu na formowanie się fali wezbraniowej - ocenił dyrektor IMiGW Mieczysław Ostojski.

Po nawałnicach, które przeszły w nocy przez powiat sandomierski i staszowski w województwie świętokrzyskim, dwa tysiące osób nie miało prądu. W Szymanowicach Dolnych zginął 49-letni mężczyzna, który został przygnieciony przez powalone wichurą drzewo.

Jak powiedział Ostojski, prognozy opadów na najbliższe dni nie są ani bardzo dobre ani złe. Do środy opady deszczu nie powinny odbić się w sposób znaczący na stanie wód głównych rzek Polski - wyjaśnił.

Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle obserwowana jest teraz w rejonie Gdańska. Najważniejsze, że już dotarła do Bałtyku - powiedział. Z kolei kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się w rejonie Słubic. W Gozdowiach prognozowana jest na noc z 14/15 czerwca. Do Bałtyku dotrze w nocy z 17/18 czerwca. Stany alarmowe w rzekach po przejściu fali wezbraniowej utrzymują się na Wiśle przez 3-4 dni, na Odrze średnio 4-5 dni, a w Warcie średnio około 2 tygodni - poinformował Ostojski.

Dyrektor IMiGW wyjaśnił, że z niedzieli na poniedziałek prognozowana wysokość opadów będzie uwarunkowana niżem przechodzącym znad Czech. Przesuwa się on w kierunku północno-wschodnim. W nocy z poniedziałku na wtorek powinien dotrzeć na Suwalszczyznę - wyjaśnił dyrektor IMiGW.

Jak poinformował Ostojski, opady związane są właśnie z tym niżem. Na Dolnym Śląsku w nocy z niedzieli na poniedziałek spodziewane są opady do 30 mm na metr kwadratowy, na Opolszczyźnie, Ziemi Lubskiej i w Wielkopolsce - 10-15 mm. Lokalnie na tym terenie do 30 mm. Na Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej od 5 do 10 mm. Na pozostałym obszarze Polski do 5 mm - tłumaczył.

W poniedziałek IMiGW prognozuje do 5 mm deszczu na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. W Wielkopolsce i na Kujawach, Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach od 5 do 10 mm. Lokalnie na wschodzie, w związku z przesuwaniem się niżu, od 5 do 30 mm. Na pozostałym obszarze 10 - 15 mm - powiedział Ostojski. We wtorek na północnym wschodzie bez opadów, na pozostałym obszarze do 5 mm.