Na Dolnym Śląsku stan alarmowy przekroczony jest w 14 miejscach. Pogotowie powodziowe ogłoszono w Opolu, powiecie krapkowickim, nyskim i brzeskim, w Bierawie, Cisku, Reńskiej Wsi, Kędzierzynie-Koźlu, Prudniku i Głogówku. Z Jeziora Nyskiego, a także ze zbiorników w Kozielnie i Topoli na Nysie Kłodzkiej zrzucana jest woda.

W południe Odra przekraczała alarm w Krapkowicach, ujściu Nysy Kłodzkiej i Brzegu. To właśnie okolice Brzegu, a także gminy Cisek i Bierawa są - według przewidywań meteorologów i opolskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - wśród najbardziej zagrożonych ewentualną powodzią. Odra jest wciąż zasilana opadami deszczu - na obszarze jej prawostronnych dopływów do wtorku może spaść od 50 do 80 litrów wody na metr kw.

Oprócz Odry alarmy przekraczają graniczna Opava w Branicach (o 46 cm), Bierawka w Grabówce (o ponad 120 cm), Osobłoga w Racławicach Śl. (67 cm), Mała Panew w Ozimku (56 cm), Nysa Kłodzka w Skorogoszczy (o ponad metr). Stan alarmowy minimalnie przekroczony jest też na Ścinawie w Niemodlinie (o 7 cm), i Stobrawie w Karłowicach (o 8 cm).

Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu przygotowuje polder Lipki koło Oławy na Dolnym Śląsku do zalania. Woda zostanie tam wypuszczona, w chwili gdy Odra na wodowskazie w Brzegu przekroczy poziom 5 metrów i 40 cm.

Kiedy się tak stanie woda zostanie skierowana na teren zalewowy. Odra na terenie Dolnego Śląska cały czas jest monitorowania. Woda płynie w korycie rzeki, a my przewidujemy, że ta woda wyleje się z koryta rzeki i będzie dochodzić do wałów, jednak tylko do ich podnóża a nie do korony - wyjaśnia Józef Rzemień szef Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. W najbliższym czasie wojewoda dolnośląski podejmie decyzję czy na terenie gmin przez które przepływa Odra ogłosić stan pogotowia powodziowego

Na Opolszczyźnie nie ma nieprzejezdnych dróg i mostów, zalanych jest 120 hektarów terenów zielonych i leśnych.

W gminach Pokój, Popielów i Lewin Brzeski w ciągu ostatnich kilkunastu godzin podtopione zostały gospodarstwa.

Przewidywana wysokość opadów na dziś: od 15 do 30 mm. W powiatach: Głubczyce, Prudnik, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Olesno - od 30 do 40 mm, miejscami 50 mm. Poza terenem województwa opolskiego, na obszarze prawostronnych dopływów górnej Odry - od 50 do 80 mm.

Opady spowodować mogą m.in. liczne podtopienia, zniszczenia zabudowań, dróg, mostów, duże trudności komunikacyjne, a nawet zagrożenie życia.