Jeszcze dzisiaj na Dolny Śląsk dotrą wojska chemiczne, które rozpoczną dezynfekcję w budynkach, zalanych przez ubiegłotygodniową powódź - poinformowało MSWiA. Jako pierwsze odkażone zostaną miejsca na terenie Bogatyni, w powiatach zgorzeleckim i lubańskim.

Według sanepidu, woda w wodociągach miejskich na terenach przy stacji uzdatniania wody w Bogatyni jest już zdatna do picia. Zanieczyszczona jest natomiast woda płynąca w kranach. Mieszkańcy nie powinni jej pić bez przegotowania.

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak poinformowała, że rozpoczęła się już odbudowa drogi wojewódzkiej nr 352 Bogatynia - Zgorzelec: Udało się już wybudować drogę tymczasową, co umożliwi m.in. transport materiałów budowlanych i ułatwi odbudowę oraz remont zniszczonych domów. Do chwili przywrócenia całkowitego ruchu nadal obowiązują dojazdy przez Niemcy i Czechy.

Odbudowywana jest też zniszczona linia kolejowa, którą dostarczany jest węgiel dla Elektrowni Turów. W pełni uruchomiona ma zostać na początku października.

Na zalanych terenach nadal pracują inspektorzy nadzoru budowlanego. Do tej pory sprawdzili stan techniczny budynków i mostów w Bogatyni, Porajowie, Radomierzycach, Sulikowie, Radzimowie i Sieniawce. Skontrolowali także zaporę na rzece Witce w Niedowie.

Z kolei służby inspekcji sanitarnej i weterynaryjnej kontrolują, czy nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Wszystkie zwierzęta, które utonęły w trakcie powodzi, są na bieżąco usuwane. W tej chwili, według służb, nie ma żadnego zagrożenia sanitarnego ani epidemiologicznego. Rozprowadzane są bezpłatne środki dezynfekcyjne - podkreśliła Woźniak.