Przed warszawskim sądem okręgowym rusza proces w sprawie afery podsłuchowej. Na ławie oskarżonych w związku z nielegalnym nagraniem blisko 100 osób - polityków i biznesmenów - zasiadło dwóch kelnerów, biznesmen zlecający nagrania Marek Falenta i jego szwagier Krzysztof R. Jeden z oskarżonych kelnerów - Łukasz N. - na sali był w kominiarce i w asyście antyterrorystów.

Podczas posiedzenia Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznał wnioski złożone w sprawie przez obrońców oskarżonych. Wnosili oni m.in. o odroczenie postępowania, umorzenia go lub skierowania do mediacji, a także o wyłączenie sprawy Krzysztofa Rybki do odrębnego postępowania i umorzenie go w stosunku do tego oskarżonego "z powodu braku faktycznych podstaw oskarżenia".

Przed sądem stawili się wszyscy oskarżeni


Sąd po trwającej około pół godziny naradzie oddalił te wnioski, przychylił się zaś do wniosku obrońców Falenty o przełożenie rozpoczęcia procesu ze względu na już wcześniej sygnalizowane obowiązki obrońców w innych sprawach wyznaczonych na 17 i 19 maja. Prokuratura wniosła natomiast o odroczenie terminu wyznaczonego na 23 maja.

Ostatecznie sąd wyznaczył kolejny termin na 20 maja, zaś kolejne na: 20 czerwca, 21, 22, 26 i 27 lipca oraz 5 i 8 sierpnia. Osobista obecność prokuratora - autora aktu oskarżenia, a także obrońców w przypadku tej sprawy jest szczególnie ważna, gdyż toczyć się ona będzie według procedury kontradyktoryjnej - formalnie obowiązującej od lipca zeszłego roku do kwietnia tego roku. Sąd musiał przy niej pozostać, bo w okresie obowiązywania przepisów przewidujących tą procedurę wpłynął bowiem do sądu akt oskarżenia.

Przed sądem stawili się wszyscy oskarżeni: Falenta, Rybka i kelner Konrad Lassota (którzy zgadzają się na podawanie swych danych) oraz drugi kelner Łukasz N.

Łukasz N. - w kominiarce i obstawie antyterrorystów

Jak informuje reporter RMF FM Mariusz Piekarski- Łukasz N. - pojawił się w kominiarce i obstawie antyterrorystów. Okazało się, że jest on objęty programem ochrony świadków. Sąd zdecydował jednak, że nie będzie utajnienia jego zaznań. Niemożliwa jest natomiast rejestracja wizerunku przez media. Przemawia za tym ważny interes prywatny - stwierdził sąd.

Falenta i Rybka przed rozprawą zapewniali media, że nie mają sobie nic do zarzucenia.

Mój klient nie zlecił podsłuchiwania gości warszawskich restauracji. Jako właściciel przedsiębiorstwa o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, które zajmuje się przesyłaniem poufnych danych, miał stałe relacje z przedstawicielami polskich służb. Gdy dowiedział się o zjawisku nagrywania członków rządu, to ostrzegł przedstawicieli polskich służb, aby podjęli działania zmierzające do wyeliminowania takiego procederu. Tworzenie argumentacji opartej na założeniu, że sam na siebie donosił, jest niedorzeczne - powiedział Marek Małecki, adwokat Falenty.

W sądzie stawili się też liczni pełnomocnicy pokrzywdzonych w sprawie, mających status pokrzywdzonych i oskarżycieli posiłkowych (m.in. mec. Mikołaj Pietrzak w imieniu b. szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i szefa PKN Orlen Jacka Krawca oraz mec. Roman Giertych w imieniu b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz b. ministra finansów Jana Rostowskiego).

Giertych mówił dziennikarzom, że będzie domagał się wezwania przed sąd ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i b. szefa delegatury CBA we Wrocławiu Dariusza Duszy, aby "ustalić głębsze motywy podsłuchiwania polityków, niż ustaliła prokuratura".

Nagrania miały być zemstą Falenty za śledztwo w sprawie firmy Składy Węgla

Przypomnijmy - we wrześniu 2015 r. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wysłała akt oskarżenia w tej sprawie. Jak podawała wówczas rzeczniczka prokuratury Renata Mazur, ustalono, że motywy działania oskarżonych miały charakter biznesowo-finansowy. Media twierdzą, że nagrania miały być zemstą Falenty za śledztwo w sprawie firmy Składy Węgla, w której miał udziały, a także próbą zdobycia ważnych informacji dla działalności gospodarczej.

Według prokuratury Falenta miał zlecić wykonanie nagrań dwóm pracownikom restauracji - Łukaszowi N. i Konradowi L. Za takie przestępstwo grozi im i współpracującemu z nimi Krzysztofowi R. do dwóch lat więzienia. Akt oskarżenia obejmuje 81 zarzutów. 66 z nich dotyczy nielegalnego nagrywania gości dwóch warszawskich restauracji Sowa i Przyjaciele (38 zarzutów) oraz Amber Room (28 zarzutów).

Śledztwo trwało 15 miesięcy i dotyczyło podsłuchiwania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, infrastruktury - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę, prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, szefa CBA Pawła Wojtunika. W sumie, podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób; prokuraturze udało się ustalić tożsamość 97. Nie wszystkie złożyły wniosek o ściganie.

(abs)