Będziemy analizowali poszczególne śledztwa, co do których stawiano zarzuty nierzetelnego wyjaśniania spraw - zapowiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który od piątku będzie również prokuratorem generalnym.

Będziemy analizowali poszczególne śledztwa, co do których stawiano zarzuty nierzetelnego wyjaśniania spraw - zapowiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który od piątku będzie również prokuratorem generalnym.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro /Radek Pietruszka /PAP

Na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło Ziobro był pytany o ewentualne wznawianie prokuratorskich postępowań.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że będziemy analizowali poszczególne postępowania, które mają znaczenie z punktu widzenia interesu państwa w szczególności i co do których są czy były stawiane zarzuty nierzetelnego wyjaśniania tych spraw - zapowiedział.

Zastrzegł, że "nie chce wychodzić za bardzo do przodu", by najpierw każdą sprawę rzetelnie ocenić i dopiero potem decydować o ewentualnym wznowieniu postępowania.

Wymienił jednak jedno postępowanie, co którego będzie chciał podjąć śledztwo. Dotyczy to pseudoprywatyzacji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych - powiedział.

Podkreślił, że to przynoszące zyski przedsiębiorstwo "stało się masą upadłościową". Tam możecie państwo pojechać i zobaczyć, jak można było doprowadzić dobre przedsiębiorstwo do ruiny za rządów PO-PSL. Takich przykładów jest oczywiście więcej - stwierdził Ziobro.

Sprawę prywatyzacji KKSM badała kielecka prokuratura, która w kwietniu 2014 roku umorzyła śledztwo.

Ziobro zapowiedział ponadto, że przeanalizowane zostaną postępowania ws. afery podsłuchowej i afery hazardowej. Po wysłuchaniu referatu prokuratorów odpowiedzialnych za ich prowadzenie będziemy podejmować decyzje... czy: oni będą raczej podejmować decyzje, a ja będę ewentualnie o tym informowany - stwierdził minister, po czym podkreślił, że z nowego uprawnienia - do nakazania śledczym powtórzenia postępowania - będzie korzystał tylko w wyjątkowych  sytuacjach.

Postara się szybko przeprowadzić zmiany personalne w prokuraturze

Pytany natomiast, która prokuratura dostanie do prowadzenia śledztwo smoleńskie, Ziobro odpowiedział: Nie od razu Kraków zbudowano, dajcie nam trochę czasu. Jak tłumaczył, będzie się starał szybko przeprowadzić zmiany personalne w prokuraturze.

Ziobro dodał również, że decyzja, kto będzie zastępcą prokuratora generalnego, należy do premier Beaty Szydło. Myślę, że jutro państwo się dowiecie, jeśli pani premier już podejmie decyzję - powiedział.

(edbie)