Ryszard Czarnecki z PiS ostro krytykuje słowa Radosława Sikorskiego. "Ta wypowiedź jest wręcz straszliwa" - mówi polityk PiS. Tygodnik "Wprost" ujawnił dziś kolejne stenogramy. Wśród nich jest wypowiedź Sikorskiego, który mówi, że "polsko-amerykański sojusz jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

W sytuacji  tego, co dzieje się na Wschodzie, w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji, w sytuacji wypadków na Ukrainie - ta wypowiedź Sikorskiego jest wręcz straszliwa, jest dramatyczna - mówi Ryszard Czarnecki w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Zasadą. Polityk obawia się o także nasze kontakty z sojusznikami, bo "polski rząd stał się niewiarygodny". Co innego mówi oficjalnie, a co innego myśli, to groźne - dodał opozycyjny polityk.

Sytuacją zaniepokojony jest także Bronisław Komorowski. Prezydent nie może spać spokojnie, gdy w kraju dzieją się takie rzeczy. To jest scenariusz destabilizowania państwa. Prezydent z mocy konstytucji odpowiada za stabilność i ciągłość państwa. Prezydent nie pomniejsza tego kryzysu. Mówi o tym w słowach oględnych, ponieważ głowie państwa nie przystoi mieszać się w partyjne spory - tak po ujawnieniu fragmentów nowych nagrań z rozmów polityków powiedział na antenie TVP Info prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tego typu rozmowy można skomentować tylko jednym słowem: "bullshit" - dodał Nałęcz w rozmowie z reporterem RMF FM.

Sytuację stara się ratować partyjna koleżanka ministra Sikorskiego, Julia Pitera.Chciałabym zwrócić uwagę, że politykę zagraniczną robi nie minister Sikorski, tylko robi rząd - na szczęście. Pytanie, czy to co mówił  przekłada się na tę politykę - powiedziała Pitera.

Nie chciała natomiast odpowiedzieć na pytanie, czy minister powinien stracić stanowisko. Według niej, trzeba poczekać na opublikowanie całości rozmowy.

"Wprost" ujawnił zapis rozmowy Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim, byłym ministrem finansów. Nie wiadomo, kiedy ta rozmowa została zarejestrowana. Szef MSZ powiedział, że polityka prowadzona przez premiera i szefa MON jest błędem.

Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy - powiedział Sikorski.

Problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską ocenę. Taka murzyńskość
- ocenił Sikorski mentalność Polaków.