Literackiego Nobla 2010 otrzymał peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa. To jeden z najbardziej znanych prozaików na świecie; autor m.in. "Zielonego domu" , "Miasta i psów" czy "Rozmów w Katedrze".

Pisarza - jak argumentował Akademia Noblowska - wyróżniono za kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu jednostki, buntu i porażki.

W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem. Swą debiutancką powieść "Miasto i psy" wydał w wieku 27 lat.

Najbardziej znana jest chyba "Rozmowa w Katedrze", przy czym tytułowa "Katedra" to nie świątynia, ale podejrzana knajpa, w której główny bohater zwierza się znajomemu. A wielowątkowa powieść to, najkrócej mówiąc, taka szeroka panorama Peru. W Polsce ukazała się też m.in. "Ciotka Julia i skryba" pełna wątków autobiograficznych opowieść o miłości do starszej kuzynki. Ostatnią wydaną u nas książką tegorocznego noblisty są "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" - o mężczyźnie doprowadzonym do granic szaleństwa.

W ubiegłym roku Noblem wyróżniono Hertę Müller, niemiecką pisarka pochodząca z Banatu w Rumunii. Autorkę takich dzieł jak "Sercątko", "Lis już wtedy był myśliwym" czy "Król kłania się i zabija".

Literacka nagroda Nobla przyznawana jest od 109 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 106 nagrodzonych pisarzy znalazło się tylko 12 kobiet.

Tylko dwóch pisarzy nie przyjęło nagrody - Jean Paul Sartre (argumentował, że "pisarz nie powinien dać się przekształcić w instytucję") i Borys Pasternak (któremu przyjęcia nagrody zakazały władze radzieckie).