"Żadnej nerwowości na biwaku, wszyscy są już zmęczeni dwutygodniowym ściganiem, mają dość. Jest absolutnie cicho, spokojnie i przyjemnie" - poinformował z La Sereny Rafał Sonik, drugi w kategorii quadów po 12. etapach. Oficjalnym patronem radiowym Sonika jest RMF FM. W sobotę ostatnia odsłona Rajdu Dakar.

Pierwszy raz nie pokonywałem Atakamy na kapciu. Śmiałem się do siebie w duchu, że do tej pory zawsze, ilekroć zaliczałem tę pustynię, jechałem na większym lub mniejszym kapciu. Dzisiaj robiłem to tak, by zminimalizować ryzyko, bo ryzyko na przedostatnim etapie nie ma żadnego sensu. Szczególnie kiedy w klasyfikacji nic od tego nie zależy. Miałem przejechać go bez afer i to się udało - mówił po przybyciu na biwak Sonik.

Kapitan Poland National Team dodał, że zawsze na mecie pojawiają się przed oczami miejsca, gdzie można było jechać szybciej, ale... To nie ma już wtedy znaczenia. Najważniejsze, że była to jazda skuteczna, czyli bez awarii, pod hasłem nie uszkodzić, nie zniszczyć.

Krakowianin przyznał, że do tej pory, przy tych okazjach zawsze był w stresie, a w piątek - wyjątkowo spokojny. Bardzo sobie to cenię, że w ogóle nie musiałem się denerwować.

Sonik przypomniał sobie, że ostatnim razem, jak jechał z La Sereny do Valparaiso, gdzie jest w sobotę końcowa meta, miał z tyłu wibrujące opony i nawigacja wibrowała tak mocno, iż myślał, że się urwie.

Nie mogłem jechać normalnym tempem, żadnych szybkich fragmentów. Tam gdzie inni rozwijali maksymalne prędkości, ja zwalniałem, więc dołożę starań, żeby tym razem nie było żadnych wibracji, ani innych problemów. Chcę jechać z taką prędkością, na jaką tylko mnie stać. Każdy zawodnik szanuje swój wynik i miejsce, więc nikt się nie będzie wygłupiał - zaznaczył.

W sobotę ostatni etap - z La Sereny do Valparaiso z odcinkiem specjalnym długości 157 km.

Klasyfikacja quadów na 12. etapie El Salvador-La Serena (Chile), OS 394 km:

1. Ignacio Casale (Chile) Yamaha           5:05.08

2. Sebastian Husseini (Holandia) Honda strata 5.05

3. Siergiej Karjakin (Rosja) Yamaha          17.13

4. Rafał Sonik (Polska) Yamaha               19.10

Po 12. etapach:

1. Ignacio Casale (Chile) Yamaha         66.16.27

2. Rafał Sonik (Polska) Yamaha  strata    1:23.42

3. Sebastian Husseini (Holandia) Honda    5:39.30