Hiszpania to najbardziej wartościowa reprezentacja piłkarskich mistrzostw świata, które w czwartek rozpoczną się w Brazylii. Marketingową wartość 23 podopiecznych trenera Vicente del Bosque portal transfermarkt.de oszacował na 671 milionów euro. Drugie miejsce przypadło drużynie narodowej Niemiec (606 mln euro), a trzecie - Brazylii (504 mln euro).

Najmłodsi, najstarsi, najdrożsi i wielcy nieobecni. Nietypowe jedenastki na mundial w Brazylii

Na cztery dni przed startem piłkarskich mistrzostw świata Kacper Merk z redakcji sportowej RMF FM postanowił pobawić się w wirtualnego menedżera. Specjalnie dla Was stworzył pięć mundialowych jedenastek: najmłodszych, najstarszych i najdroższych uczestników zmagań w Brazylii oraz dwie drużyny... czytaj więcej

Na kolejnych pozycjach znalazły się Francja (445 mln euro) i Argentyna (423 mln euro).

Co ciekawe, Hiszpanie i Niemcy przebijają wartość najlepszej jedenastki mundialu (593 mln euro), wyliczoną również przez transfermarkt.de. Piłkarze mistrzów świata i Europy stanowią 9,5 procent wartości wszystkich 32 drużyn, które wystąpią w MŚ. Ranking zamyka Honduras - w jego przypadku to zaledwie 0,32 procent.

Najbardziej wartościowym piłkarzem świata jest 26-letni Argentyńczyk Lionel Messi - 129 mln euro.

Wyceniając wartość drużyn, pod uwagę brano zarówno indywidualne osiągnięcia sportowe piłkarzy, jak i prestiż klubów, w których grają na co dzień, a ponadto doświadczenie w meczach międzynarodowych, podpisane kontrakty i wiek.

Mistrzostwa świata rozpoczną się 12 czerwca, a zakończą finałem w Rio de Janeiro 13 lipca.

(edbie)