Piłkarze Kostaryki, którzy w pierwszej kolejce fazy grupowej sprawili jedną z największych niespodzianek trwających w Brazylii mistrzostw świata, zmierzą się dziś w Recife z Włochami. Zwycięzca tego spotkania praktycznie zapewni sobie awans z grupy D.

Grający z polotem i bez kompleksów zespół Kostaryki miał być łatwym przeciwnikiem dla Urugwaju, a tymczasem pokazał dyscyplinę w obronie i skuteczność w ofensywie, dzięki czemu pokonał Urugwajczyków 3:1.

W drużynie narodowej udało nam się zbudować zespół podobny do ekipy Włoch, która triumfowała na mundialu w 2006 roku. Mamy solidną obronę w połączeniu ze świetnymi graczami w ataku. Kiedy przejmujemy piłkę, szybko wychodzimy z kontratakiem. Nie kalkulujemy zbyt dużo, tylko staramy się zadać nokautujący cios - mówił jeszcze przed mundialem kostarykański pomocnik AIK Celso Borges.

Reprezentacja Włoch to jednak zupełnie inne wyzwanie niż Urugwaj. Czterokrotni mistrzowie świata w swoim pierwszym meczu na tym mundialu pokonali Anglię 2:1, a mecz odbywał się w położonym w pobliżu dżungli mieście Manaus, gdzie jest wyjątkowo parno i bardzo gorąco.

Mecz przeciwko Kostaryce postrzegany jest jako najbardziej niebezpieczny dla nas, ponieważ rozpocznie się o godzinie 13 czasu lokalnego. Gra w środku dnia będzie bardzo trudna. Poza tym mundial już nie jest taki jak kiedyś, kiedy mecze z udziałem Włoch kończyły się zwycięstwami po 8:0. Zespoły są zorganizowane, a piłkarze dużo lepsi. Dlatego nie można myśleć, że pokonamy Kostarykę tylko dlatego, że jesteśmy Włochami - podkreślał pomocnik Daniele De Rossi, który obok Andrei Pirlo i bramkarza Gianluigiego Buffona triumfował osiem lat temu na mistrzostwach w Niemczech.

Kostaryka nie awansowała ze swojej grupy mundialowej od 1990 roku.

Przypuszczalne składy (grupa D, piątek, godzina 18 czasu polskiego, Recife):

Włochy: 1-Gianluigi Buffon - 20-Gabriel Paletta, 4-Matteo Darmian, 15-Andrea Barzagli, 3-Giorgio Chiellini - 23-Marco Verratti, 16-Daniele De Rossi, 6-Antonio Candreva, 21-Andrea Pirlo, 8-Claudio Marchisio - 9-Mario Balotelli.

Kostaryka: 1-Keylor Navas - 16-Cristian Gamboa, 3-Giancarlo Gonzalez, 4-Michael Umana, 7-Christian Bolanos - 5-Celso Borges, 6-Oscar Duarte, 17-Yeltsin Tejeda, 15-Junior Diaz, 10-Bryan Ruiz - 9-Joel Campbell.

Sędzia: Enrique Osses (Chile).

(edbie)