Za maturzystami trzeci dzień egzaminacyjnego maratonu. Dziś zmagania z językiem angielskim. Na RMF 24 publikujemy już arkusze zadań wraz z propozycjami rozwiązań!

Za maturzystami trzeci dzień egzaminacyjnego maratonu. Dziś zmagania z językiem angielskim. Na RMF 24 publikujemy już arkusze zadań wraz z propozycjami rozwiązań!
Uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego /PAP

ARKUSZE ZDAŃ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY - KLIKNIJ, ABY POBRAĆ

MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY - TRANSKRYPCJA - KLIKNIJ, ABY POBRAĆ

Jak przekonał się reporter RMF FM Paweł Pawłowski, który odwiedził III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, sprawdzian z angielskiego nie spędzał maturzystom snu z powiek - traktowali go jako formalność. Dzisiaj się niczego nie boję, jestem wręcz zadowolony. (...) Całkiem w porządku, raczej się nie stresuję, angielski - więc myślę, że pójdzie dobrze. (...) Trzeba tylko uważnie czytać polecenia - mówili maturzyści naszemu dziennikarzowi przed rozpoczęciem egzaminu.

W równie dobrych nastrojach byli także po maturze. Wydaje mi się, że była to taka podstawa podstaw, więc myślę, że każdy mógł osiągnąć bardzo dobry wynik. (...) Aż miałem takie poczucie, że gimnazjalista by sobie z tym poradził - usłyszał nasz reporter.

Egzamin składał się z dziewięciu zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagranych tekstów. Wśród tematów był: festiwal muzyczny, gimnastyka - jako sposób na rozładowanie stresu czy historia mężczyzny, który sprzątając liście niedaleko swojego domu znalazł kupon na loterię.

Maturzyście mieli także zadania do zamieszczonych w teście tekstów, m.in. fragmentu powieści J.K. Rowling "Harry Potter i kamień filozoficzny" (pierwsze spotkanie Harry'ego Pottera i Rona w pociągu do Hogwartu). Zadania dotyczyły też cytowanych ogłoszeń prasowych, listów, a także opowieści o młodych ludziach, którzy po kilku latach postanowili się sfotografować w tym samym miejscu oraz o początkach kariery filmowej Stevena Spielberga.

Abiturienci musieli także napisać tekst własny. W liście do koleżanki z Anglii należało opowiedzieć jej o wyjeździe z klasą w ramach wymiany międzynarodowej. Mieli w nim zawrzeć informację o występie artystycznym, który przygotowali na tę okazję, przedstawić swoje obawy związane z występem, podać co kupili w związku z wyjazdem, i wyjaśnić dlaczego. Ponadto trzeba było napisać, jak zamierzają spędzać czas wolny w trakcie pobytu za granicą. Tekst miał zawierać od 80 do 130 słów.

Poniżej propozycje rozwiązań:


Matura z polskiego i matematyki na poziomie podstawowym już za nimi

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę i język obcy, przy czym obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym. Chętni natomiast mogą zdawać je także na poziomie rozszerzonym.

W środę, na inaugurację maturalnych zmagań, abiturienci zdawali egzamin z polskiego, a dzień później zmierzyli się z królową nauk. Po zakończeniu każdego z egzaminów na RMF 24 publikowaliśmy arkusze zadań wraz z propozycjami rozwiązań:

Matura 2016: Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Matura 2016. Język polski, poziom rozszerzony [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Matura 2016. Matematyka, poziom podstawowy [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

(MKam)