Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że w najbliższym czasie ma być gotowa ekspertyza nagrań rozmów z kokpitu Jaka-40, który lądował w Smoleńsku przed katastrofą tupolewa. Śledczy wzbraniają się jednak przed podawaniem jakiegokolwiek konkretnego terminu.

Zobacz również:

Nagrania z kokpitu Jaka-40 są dostępne od dwóch lat. Obecnie badają je eksperci z Instytutu im. prof. Sehna w Krakowie. Jednak jak usłyszał w prokuraturze nasz dziennikarz, śledczy nie mają w zwyczaju pośpieszać biegłych. Są to z resztą ci sami biegli, którzy przez wiele miesięcy opracowywali stenogramy z kokpitu prezydenckiego tupolewa.

Rzecznik prokuratury Zbigniew Rzepa powiedział nam, że decyzji o tym, czy te zapisy rozmów zostaną opublikowane, jeszcze nie ma. Najpierw oczywiście ze wszystkim zostaną zapoznane strony postępowania, pokrzywdzeni, pełnomocnicy, a ewentualnie o upublicznieniu tej opinii, decyzję podejmie prokurator prowadzący śledztwo - powiedział nam Rzepa.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rozmowy z Jaka-40 są równie ważne, jak stenogramy z tupolewa. Szczególnie w kontekście wypowiedzi członków załogi tego samolotu, który lądował w Smoleńsku na godzinę przed Tu-154. Technik pokładowy twierdzi, że Rosjanie sprowadzając Jaka-40, polecili mu zejście na pułap 50 metrów - to o 50 metrów mniej niż dopuszczalne minimum. Chorąży przekonuje, że podobne komendy z rosyjskiej wieży otrzymały załogi samolotu Ił-76, a potem polskiego tupolewa. Te frazy powinny się znajdować na czarnej skrzynce Jaka-40 i mają kluczowe znaczenie w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy.

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja państwowa leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli również ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi tupolewa.