Pierwsza łopata na budowie płotu granicznego z Białorusią zostanie wbita w ostatnich dniach stycznia lub na samym początku lutego. Takie informacje w Budimeksie - głównej firmie, z którą straż graniczna podpisała umowy na tę inwestycje - usłyszał dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada.

Jak usłyszał nasz dziennikarz od przedstawicieli spółki, na początek zaplanowano prace drogowe. Wzdłuż granicy powstanie utwardzona kruszywem trasa dla ciężarówek i ciężkiego sprzętu. Szerokość tej drogi technicznej ma być taka, by mogły się na niej mijać wielkogabarytowe pojazdy.

Budimex rozpocznie stawianie płotu granicznego od południa strefy, w której przewidziano tę zaporę. Na początek będzie to kilka ponad 5-kilometrowych odcinków.

Do końca dnia firma ma nadesłać straży granicznej dokumentację techniczną pierwszych odcinków ogrodzenia. Inwestor może jeszcze wnieść poprawki do tych planów.

Jak usłyszał nasz dziennikarz w straży granicznej - na dziś ustalono, że przekazanie wykonawcy terenu pod inwestycję nastąpi 25 stycznia.

Ogrodzenie na granicy

Zapora powstanie na Podlasiu wzdłuż granicy z Białorusią. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug. 

Długość zabezpieczenia wyniesie ponad 180 km. Będzie mierzyło 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery).

Od 2 września do 1 grudnia w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązywał stan wyjątkowy.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.


Opracowanie: