Trwają rozmowy ws. wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią przez wojska węgierskie i czeskie - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Dziękował też za wsparcie inżynieryjne i rozpoznawcze w strefie nadgranicznej ze strony żołnierzy brytyjskich i estońskich.


Żołnierze brytyjscy i estońscy są już w Polsce w sile kompanii żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Po odprawie koordynacyjnej przystąpią do realizacji zadań - poinformował Błaszczak podczas oświadczenia dla mediów.

Minister dodał, że te zadania "to wsparcie żołnierzy Wojska Polskiego w utrzymaniu tymczasowego ogrodzenia niszczonego przez służby białoruskie i w budowie oraz utrzymaniu dróg dojazdowych do tymczasowego ogrodzenia".

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce

Szef BBN Paweł Soloch poinformował wczoraj, że prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Od 2 grudnia do 30 kwietnia przyszłego roku do 155 żołnierzy Wielkiej Brytanii i do 150 żołnierzy Estonii będzie realizowało zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP prowadzonej w strefie nadgranicznej.

Szef MON dziękował za solidarność okazywaną przez wojska sojusznicze w obliczu ataku hybrydowego na wschodnią granicę Polski, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej. Podziękował też polskim żołnierzom za ich służbę na granicy.


Rozmowy z wojskami kolejnych państw

Minister mówił także o kolejnych działaniach. "Teraz trwają rozmowy odnośnie wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez komponent wojskowy węgierski i czeski" - poinformował.

Rozmawiamy na temat tego, kiedy i w jakiej formule otrzymalibyśmy to wsparcie. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest wsparcie związane z utrzymaniem tymczasowego ogrodzenia (na granicy) oraz utrzymaniem i budową dróg dojazdowych - podkreślił szef MON.

Bezpieczeństwo polskich granic

Jak powiedział Błaszczak, wsparcie udzielone Polsce przez sojuszników "jest dowodem na to, że atak hybrydowy, jaki został przeprowadzony na Polskę, oceniają nasi sojusznicy nie w kategoriach kryzysu migracyjnego, bo de facto to nie jest kryzys migracyjny".

To jest właśnie atak hybrydowy, który został dokonany na Polskę, a więc został dokonany również na Unię Europejską i na Sojusz Północnoatlantycki. Jesteśmy solidarni wobec siebie, Wojsko Polskie wielokrotnie udowodniało tę solidarność poprzez udział żołnierzy Wojska Polskiego w misjach wojskowych - ocenił.

Polska granica jest bezpieczna (...) Ataki, z którymi mieliśmy do czynienia, zostały odparte - podkreślił Błaszczak.

Sytuacja na granicy z Białorusią

Od środy 1 grudnia do 1 marca 2022 roku przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września do 30 listopada, obowiązywał stan wyjątkowy.

Obostrzenia w strefie nadgranicznej wynikają z kryzysu wywołanego przez reżim Łukaszenki na granicach Białorusi z Unią Europejską. Jak informowano, wojsko ze wsparciem brytyjskich i estońskich jednostek naprawia uszkodzone podczas działań migrantów wspieranych przez służby białoruskie bariery graniczne i zabezpiecza technicznie granicę.