We wtorek, mimo siedzenia w domu, nadal nie dajemy się nudzie. Proponujemy stworzenie Pani Rękawiczki, jajeczny eksperyment i zabawę masą solną.

Drugie życie samotnej rękawiczki

Prawie każdy ma w domu jakąś jedną rękawiczkę nie do pary. Spróbujcie dać jej nowe życie i zrobić z niej pacynkę. Wystarczą włosy z nitek, oczy z guzików i koniecznie szeroki uśmiech. Jeśli macie więcej rękawiczek, możecie stworzyć cały teatrzyk.

Masa solna

Znudziła lub skończyła się wam plastelina? Możecie sami stworzyć masę solną wg prostego przypisu. 

Szklanka mąki, pół szklanki soli i poł szklanki wody. Po wyrobieniu powstaje plastyczna masa, którą możecie ubarwić barwnikami jadalnymi lub brokatem. Wasze artystyczne dzieła po pozostawieniu stwardnieją, a jeśli chcecie przyspieszyć ten proces, można włożyć figurki do piekarnika na 60 stopni na 30 minut. 

Miękkie jajko

Jajko włóżcie do naczynia z octem i zostawcie na dobę. Powstanie miękkie jajko z surowym środkiem. Dając je pod światło, możecie obserwować pływające żółtko. Ze starszymi dziećmi to okazja, by porozmawiać o reakcjach chemicznych.

Wąż ze słów

Podczas tej zabawy można wspomóc się obrazkami, albo grać tylko w pamięci. Jedna osoba podaje słowo, druga je powtarza i dodaje kolejne, następna osoba powtarza dwa słowa i dodaje trzecie. Gra trwa do momentu, aż ktoś przerwie lub pomyli kolejność słownego węża. Gra doskonale rozwija słownictwo i pamięć. 

Państwa-miasta

Gra dziś nieco zapominana, ale wychowały się na niej pokolenia. Ustalacie kategorie: państwa, miasta, rzeczy, zwierzęta, warzywa i owoce, zawody itd. Na jedną literę jednocześnie wypisujecie odpowiedzi. Za oryginalną odpowiedź są dwa punkty, za zdublowaną z innym uczestnikiem odpowiedź jeden punkt. Za brak odpowiedzi - zero. Wygrywa zdobywca największej liczby punktów. 

SPRAWDŹ: Wiosenne zabawy bez wychodzenia z domu. Podglądanie ptaków i kwiaty z bibuły

Opracowanie: